Project Syndicate-elemzés: A demokrácia visszaszorítása nem megállíthatatlan, elég a lengyel példát megnézni

2 perc

2024.08.24. 07:00

2024.08.24. 13:47

Négy csoportra osztották a világ országait a kutatók, szerintük 33 olyan autoriter rezsim van, amely kifejezetten nagy veszélyt jelent a demokráciára.

A liberális demokrácia ismét veszélyben van világszerte, mert Kína és más sikeres tekintélyuralmak azt bizonyítják, hogy képesek lényegesen javítani az életszínvonalon, erőteljes demokrácia nélkül is. Nem szabad persze a képviseleti rendszer bukásáról károgni, mert az Ítélet napja messze van, de ugyancsak hiba volna azt gondolni, hogy a liberális demokrácia mindenütt győzedelmeskedni fog, noha tényleg magasabb életminőséget garantál az autokráciáknál állampolgárainak.

Nincs univerzális megoldás, miközben kétségtelen, hogy a demokrácia lassan visszaszorul az illiberalizmussal szemben, például Kínában, Magyarországon és Oroszországban. Ezek a rendszerek egyre magabiztosabbak. Azt hirdetik, hogy modelljük nagyobb stabilitást és jólétet hoz, mint a demokráciák. Ennek megítélésére a három szerző, Helmut Anheier, Edward Knudsen és Joseph Saraceno, a berlini Hertie School, illetve a UCLA munkatársai a Berggruen Kormányzati Indexet hívják segítségül.

Ez a mutató a demokratikus elszámoltathatóság, az állam teljesítménye és a közjó elérhetősége szempontjából négy csoportra osztja az országokat:

  • A sikeres demokratikus államok, köztük az Egyesült Államok és a legtöbb EU-tagország, bár a politikai és társadalmi stabilitás szempontjából egyre inkább különböznek. Az látszik, hogy a hosszadalmas megszorítási politika és az elit engedékenysége veszélyes lehet a demokrácia szemszögéből. Nem véletlen persze, hogy a változás Donald Trump alatt indult be, hiszen szilárd demokráciákban is feljöhetnek az illiberális erők, akik gyorsan elkezdhetik lebontani a liberális demokráciák intézményrendszerét.
  • 33 eredményes autoriter, illetve illiberális állam, benne Oroszországgal és Kínával. Az életminőség átlagos vagy afölötti. Viszont ezen országok társadalmai olyan gondokkal küszködnek, mint a propaganda, a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek, vagy a súlyos belső feszültségek. Gyakorta elnyomják a belső viszályokat. Ők jelentik a legnagyobb fenyegetést a liberális rendszerekre nézve.