Nemzetközi lapszemle: Kijev letett az elvesztett területek visszaszerzéséről

6 perc

2024.09.22. 08:00

Volodimir Zelenszkij jövő héten bemutatja béketervét. Az ukránok bár kitartóak, az orosz túlerővel szemben most olybá tűnik, a habozó Nyugat mellett szinte tehetetlenek.

Guardian

Bár továbbra is csupán szórványos értesülések vannak arról, milyen béketervet terjeszt elő Volodimir Zelenszkij a jövő héten New Yorkban, Timothy Garton Ash úgy véli, hogy az elképzelés megváltoztatja az egész háború menetét, és Joe Bidennek minden körülmények között támogatnia kell azt.

A brit történész, aki a múlt héten egy sor tekintélyes elemző társaságában ott volt Kijevben a Jalta Európai Stratégia-konferencián, beszélt illetékesekkel, valamint ellátogatott az ostromlott Harkivba. Úgy gondolja, hogy Ukrajna közeledik az igazság veszélyes pillanatához.

Az ukrán Dávid ugyan bátor és egy sor területen újított, az orosz Góliát viszont könyörtelen és nagy erőt képvisel. A vendég lenyűgözőnek tartja az ukrán katonák elszántságát, de nem tudnak mit tenni a folyamatos támadások ellen, illetve azzal, hogy a Kreml ágyútölteléknek tekinti saját polgárait.

Donyecknél komoly az orosz áttörés veszélye. Az ukránok ki vannak merülve, az energiahálózat fele romokban. Kemény lesz a tél. A Nyugat viszont habozik, élen az amerikai elnökkel, mert fél a háború eszkalálódásától.

Ezért Kijev újabban arról beszél, hogy az erő pozíciójából szeretne tárgyalni, azaz

már nincs szó az elvesztett területek visszaszerzéséről.

De ehhez is kell a nyugati pénz, csakhogy Washington általában a töredékét adja annak, amit Zelenszkij kér. Putyin csak akkor tér jobb belátásra, ha kész helyzet elé állítják, de ehhez arra volna szükség, hogy az ukránok támadhassanak fontos oroszországi célpontokat is.

Mivel ez egyelőre nem lehetséges, az idő a Kremlnek dolgozik, az orosz államfő pedig Trump győzelmét reméli. Ezért Kamala Harrisnak és az európai partnereknek sürgetniük kell Bident, hogy ugorja át a saját árnyékát, mégpedig azonnal. Lehet, hogy ez az utolsó esély, arra, hogy Ukrajna elérjen bármit az oroszokkal szemben.

Mert ha nem, akkor Kijev 2025-ben kénytelen lesz kérni a harcok leállítását. Az azonban nem béke lenne, csupán szünet a háború újabb fordulója előtt. Az ukránokat kétségbeesés és felháborodás fogná el. Moszkva viszont oda lenne az örömtől. A világ többi része pedig hatalmas megvetést mutatna a Nyugat gyengesége láttán.