„Az lett volna a legjobb, ha ezek a képek el sem készülhettek volna” – két ukrán fotós drámai képei a gonoszságról

Az Ukrajna elleni orosz agresszió fizikai és lelki sérüléseit mutatta meg két budapesti kiállításon két fotós, Zoja Su és Szerhij Melnicsenko. Máshonnan indultak, más eszközöket használnak, de az üzenetük azonos: az Ukrajnán ejtett sebek minden ukrán sebei.

„Az lett volna a legjobb, ha ezek a képek el sem készülhettek volna” – két ukrán fotós drámai képei a gonoszságról

„A saját virtuális tetoválásomat nem csináltam meg, de biztos vagyok abban, ha elkészül a fotó, akkor annak az orosz rakéta által telibe talált háznak lesznek ott a romjai, amelyben a barátnőm, a 33 éves Kszenyija és édesanyja lelte halálát” – mondta a HVG-nek Szerhij Melnicsenko ukrán fotós, akinek képeit a közelmúltban a budapesti Három Hét Galériában mutatták be. Melnicsenko 2023-ban kezdte meg A háború tetoválásai című munkáját: az önként jelentkezők kiválasztották azt a háborús hátteret, amely a legmélyebb benyomást tette rájuk, s Melnicsenko úgy örökítette meg őket, hogy a rombolást ábrázoló képet projektorral a testükre vetítette.

A háború tetoválásai
Szerhij Melnicsenko

A fotókon legtöbbször egy család látható, a háttérben a testekre vetített „virtuális tetoválásokon” lerombolt házak, kiégett autók vagy éppen üres tantermek. Bár a fotók szereplői valamennyien rengeteg mindent elvesztettek, Melnicsenko arról beszélt, hogy a képei nem a feladásról szólnak, sokkal inkább arról, hogy az ukrán nép a szenvedése ellenére kitartóan küzd, és mindent megad a frontokon harcoló katonáknak.