Nemzetközi lapszemle: A Morgan Stanley szerint sokat veszíthet értékéből a forint a magyar gazdaságot övező kockázatok miatt

8 perc

2024.09.24. 08:30

2024.09.24. 09:35

Az Orbán-kormány költségvetési, illetve monetáris politikáját több külföldi stratégiai elemző is veszélyesnek ítéli. A The Guardian, a Financial Times és a The Daily Telegraph a német politikai állapotát elemzi. A The Wall Street Journal siralmasnak tartja Joe Biden külpolitikai mérlegét. A The Hill elemzése szerint az orosz társadalom cinkos a Putyin által elkövetett háborús bűnökben. Az Osztrák Szabadságpárt megnyerheti a vasárnapi választásokat, írja a Neue Zürcher Zeitung.

Die Presse

Ezúttal a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet mutatta ki, hogy Kelet-Európa gyorsan be tudná hozni gazdasági lemaradását, ha feladná, hogy a Nyugat meghosszabbított munkapadja legyen. A jelenlegi növekedési modellnek ugyanis erős korlátai vannak, bár a következő öt évben a fejlettség szintje elérheti a déli államok színvonalát.

A gazdag nyugati és északi országok azonban továbbra is elérhetetlen távolságban vannak a jólétet tekintve, ezért a régiónak arra kellene törekednie, hogy hozzájusson az élen járó technológiához. Nem a sok élő munkát igénylő termelést kellene forszíroznia, annál is inkább, mert ezek a társadalmak elöregednek, és emelkednek a bérek.

A kutatást és fejlesztést kellene megcélozni, hogy a kis- és középvállalkozások profitáljanak az irányadó know-how-ból. Máskülönben félő, hogy a szóban forgó államok megrekednek a német életszínvonal 70-75%-án – mondja a tanulmány szerzője.

Azt kell megnézni, hogyan csinálta Írország és Szingapúr, írja a lap. Ott látszik ugyanis, hogy akár egy nemzedék alatt át lehet alakítani a gazdaságot. Igen fontos, hogy a gyakorlati igényeknek megfelelően módosítsák a szakképzést, de még az egyetemi oktatást is. Szükséges továbbá a hosszú távú innovációs stratégia. Nem szabad sajnálni a pénzt a kutatásra.