Daniel Freund: Hogy vezethet a magyar kormány egy olyan EU-ülést, ahol a téma a jogállam?
Ukrajna elsikkad a magyar elnökségi elképzelésekben, írja az Euractiv. Magyarország kínai gazdaság függésének vannak kockázatai, jelenti ki a Frankfurter Rundschau. A Le Monde a csipogós támadáshoz kapcsolódó cégdzsungellel foglalkozik. A Der Standard szerint történelme legsúlyosabb energiaválsága előtt áll Ukrajna. A Guardian elemzője kijelenti, Benjamin Netanjahunak mennie kell, mert különben Libanon lesz az új Gáza. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
EUobserver
Dalibor Rohac szerint a szlovák politikában egy sor olyan fejlemény zajlik, amely nem kedvező az ország számára, ám a vezetés esküszik, hogy egyáltalán nem arról van szó, mint Magyarországon. És van is abban valami, hogy Robert Fico, az erős ember, nem esik a nemzeti nagyság igézetébe, és nem gondolja, hogy az EU, illetve a nyugati szövetség átalakításának élharcosa.
Ám vannak változások – állapítja meg az American Enterprize Institute vezető kutatója. Merthogy a kormányfő kultúrharcot vív a városi liberális elittel. Rátette a kezét a közmédiára, aminek eredményeként tömegesen távoznak onnan a független gondolkodású újságírók.
A legnagyobb magántévét, a Markízát megszerezte a néhai milliárdos, az ellentmondásos Petr Kellner pénzügyi csoportja, amelyet kapcsolatok fűznek Oroszországhoz és Kínához. A szlovák titkosszolgálat új elnöke ellen korábban nyomozás folyt az újságíró gyilkosság miatt. Akkora vagyona van, hogy azt aligha szerezhette a keresetéből.
A legnagyobb kárt azonban az okozza, hogy a hatalom teljes mértékben átveszi az orosz propagandát, és azt szajkózza. Így a lakosság fele Ukrajnát, illetve a Nyugatot okolja a háborúért. A szomszédok azonban értik, mi zajlik Pozsonyban. Itt az idő, hogy a nyugati partnerek és az USA komolyan vegyék a Fico jelentette veszélyt, és szankciókat hozzanak a politikus ellen, aki nem titkolja szándékait.