Ezért jó az önbizalom-libikóka és a világítótorony
A képi tartalmakat könnyebb felidézni, mint a beszélgetést, a rajzos beszélgetés kreatívabbá és fókuszáltabbá tesz minket, firkálás közben pedig hatékonyabban jutunk el új felismerésekre – állítja a Coaching by Drawing™ módszer megálmodója. De miért hasznos, ha elképzeljük egy feladat teljesítését, és minek tegyünk közlekedésilámpa-skicceket a hűtőszekrény ajtajára?
Képzeljük el az önbizalmunkat egy egyszerű libikókaként! A mérleghinta akkor vízszintes, ha mindkét oldal egyensúlyban van; ez esetben akkor, ha a jobb oldal alatt az „önbecsülés oszlopa”, illetve balra az „önértékelés ingája” kiegyenlítik egymást. Az önbecsülés oszlopa olyan eredmények, tulajdonságok és események „építőkockáiból” áll össze, amelyekre életünkben büszkék vagyunk – ezek maradandóak és idővel egyre több lesz belőlük. Az önértékelés ingája viszont gyakran változik, az önmagunkkal kapcsolatos átmeneti érzéseink (+, -) befolyásolják a kilengését. Annak az embernek stabil az önbizalma, akinek sikerül az inga szélsőséges mozgását önbecsülés oszlopával ellensúlyozni, sőt annak is a legtetejére állni.
Összefüggések és felismerések egy firkában
Egyebek mellett ezzel a metaforával érzékeltette Járdán Tamás coach és stratégiai tanácsadó, hogy milyen eszközökkel dolgozik a Coaching by Drawing™ módszer alkalmazásakor. A szeptember végi HVG Pszichológia-rendezvényen, a PszichoFeszten bemutatott önbizalom-libikóka „működését” a helyszínen sokkal könnyebb volt megérteni, mert ott természetesen rajzban mutatta be a résztvevőknek.
Járdán Tamás
stratégiai tanácsadó, felsővezetői és teljesítménycoach