Rábukkantunk a kecskeméti reptér hadászati fejlesztéséről szóló dokumentumokra, amelyekről a kormány csak ködösít

9 perc

2024.10.17. 16:51

2024.10.17. 17:16

Bár a kormányzat hevesen tagadta, egyáltalán nem kizárt, hogy érkezhetnek atomtöltetek hordozására is alkalmas katonai repülőgépek Kecskemétre. Ugyanis 2019 óta kétoldalú védelmi megállapodás él Magyarország és az Egyesült Államok között, lapunk pedig több olyan dokumentumra is rábukkant, melyek megmutatják, hogyan fejleszthetik a kecskeméti repteret.

Néhány napja egy, a magyar sajtóban nagy port kavaró írás jelent meg a brit The Telegraph oldalán. A lap arról írt, hogy atomtöltetek hordozására is képes katonai repülőgépek érkezhetnek a jövőben Magyarországra, ehhez pedig fejleszteni fogják a kecskeméti repülőteret.

Lapunk kérdésére akkor a Honvédelmi Minisztérium olyan választ adott – „Atomfegyverek behozatala a magyar kormány és az Országgyűlés hozzájárulása nélkül nem lehetséges. A kormány ilyen engedélyt nem adott, és a jövőben sem tervez ilyenhez hozzájárulni” –, amellyel pont a The Telegraph cikkének legfőbb állítását nem cáfolták, vagyis, hogy repülőgépek bizony érkezhetnek Kecskemétre. Ezért is rákérdeztünk rá erre a szerdai kormányinfón is Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternél, aki a következőt mondta, miután kollégánk ismertette vele a HM válaszát:

Ebből következően akkor nem érkezhetnek ilyen gépek, hogy világos legyen. (…) Kérés sem érkezett, tehát legyen teljesen világos.”

Gulyást azonban feltehetően nem tájékoztatták megfelelően. Arról ugyanis a kormány nagyon is tudott, hogy a kecskeméti repülőteret fejleszteni fogják, ráadásul szoros együttműködésben az amerikaiakkal, sőt arra utaló jeleket is találtunk, hogy a miniszter állításával szemben érkezhetnek Magyarországra olyan amerikai repülőgépek, amelyek képesek atomtöltetek szállítására is.

Transzparencia

Magyarországon ha a kormány katonai jellegű beruházásról, fejlesztésről dönt, arról jellemzően kizárólag az olyan részleteket igyekszik a nyilvánosság elé tárni, amelyek aktuális politikai céljait szolgálják. Ha azt szeretnék kommunikálni, hogy javítják az ország védelmi képességeit, akkor arról beszélnek, hogy a NATO által előirányzott GDP-hányadon felül költenek a haderőfejlesztésre. Az viszont a nyíltan Európa-ellenes, szólamaiban sokszor oroszbarát, és az amerikai demokrata kormányzatot élesen bíráló kormányzati kommunikációval nehezen fér össze, ha éppen a NATO katonai képességeit növelő beruházás érkezik Magyarországra, ráadásul részben amerikai forrásból.

A kormányinfót és Gulyás határozott tagadását követően kezdtük el célzottan keresni olyan jeleket, amelyek kifejezetten kapcsolatba hozhatók a kecskeméti repülőtérnek a brit lapban megjelent fejlesztésével. Magyar forrásból ugyan nem, amerikaiból viszont több, ezt megerősítő dokumentumot is találtunk.