Királycsinálók lehetnek a pennsylvaniai lengyelek Kamala Harris és Donald Trump párbajában

3 perc

2024.11.02. 10:00

Az északkeleti államban több százezren lengyel származásúak, és köztük sokat nyomhat a latban a két elnökjelölt álláspontja az ukrajnai háborúban.

A Philadelphiában tartott elnökjelölti vitában Kamala Harris kétszer is – sikertelenül – megpróbálta rávenni Donald Trumpot, hogy kimondja: Oroszországgal szemben Ukrajnát támogatja. Majd az „itt, Pennsylvaniában élő 800 ezer lengyelt” szólította meg, mondván:

ha a riválisán múlna, Vlagyimir Putyin már Kijevben ülne és Lengyelországot venné célba.

A szópárbajban ez legalább annyira meglepő volt, mint az, hogy Trump kétszer is pozitív példaként hozta fel Orbán Viktort. Harris kiszólása azonban érthető.

Donald Trump szerint hazugság, hogy orosz fenyegetés esetén cserben hagyná Lengyelországot

A volt elnök barátjának nevezte Andrzej Duda lengyel államfőt.

Az ingadozó államok közül talán Pennsylvania a legfontosabb, 19 elektorára mindkét pártnak égető szüksége van. Lakosságának mintegy 5 százaléka, 758 ezer ember lengyel származású, több mint százezren pedig ukrajnai gyökerűek. Négy éve Joe Biden 81 ezer, 2016-ban Trump 44 ezer szavazattal győzött, s ilyen kiélezett választáson felértékelődhet egy összetartó etnikai csoport megnyerése. Ráadásul a demokraták úgynevezett „kék falát” alkotó három állam – ahol a hagyományosan a párt bázisát adó ipari munkásosztály nyolc éve Trump mellé állt – közül a másik kettőben is számottevő a lengyel-amerikai népesség: Michiganben 784, Wisconsinban 481 ezres.