Révész Sándor: Felháborító-e, hogy Till Tamás gyilkosa büntetlen marad?

4 perc

2024.12.11. 12:53

2024.12.11. 13:27

Felháborító, valóban, hogy a nyomozás során elkövetett súlyos hibák miatt büntetlenül lehetett brutális módon meggyilkolni egy fiút, aki most harmincas évei közepén járna. De ettől még precedenst kellene teremteni, hogy visszamenőleges hatályú törvénykezéssel, vagyis törvénytelenül bebörtönözhetnek egy embert, ha a politikai érdekek úgy kívánják?

„Felháborító, hogy büntetlenül meg lehet ölni egy 11 éves fiút” – mondja a 2000-ben meggyilkolt Till Tamás édesapja. Felháborító. Valóban.

Felháborító-e, hogy a fiú gyilkosa büntetlen marad, szabadon távozhat a rendőrségről, és élheti világát?

Nem. Ez nem felháborító, hanem így van rendjén. Az ellenkezője lenne felháborító.

Ez képtelen ellentmondásnak tűnik. A Népszava is azzal a színes címkével vezette be cikke korábbi verzióját, hogy „HIHETETLEN”. Az olvasó meg bólogat. De mi itt a hihetetlen? Hogy betartják a törvényt? Hogy nem büntetik meg azt, akit a törvény szerint nem lehet megbüntetni? Nem sértenek még elég törvényt a törvények betartására hivatott szervek Magyarországon? Többet kellene? Nem távolodtunk el még eléggé a jog uralmától? Még messzebb kellene távolodni?

Precedenst kellene teremteni, hogy visszamenőleges hatályú törvénykezéssel, vagyis törvénytelenül bebörtönözhetnek egy embert, ha a politikai érdekek úgy kívánják?

Ebben az esetben bizonyára úgy kívánnák, hiszen alighanem népszerű lépés lenne. A jogtudatos kisebbség velem együtt pampogna, a többségi igazságérzet viszont kielégülne. Ez a törvényes rendet elpusztító populizmus működésmódja. Kíváncsi volnék, de ne tudjam meg, hogy a demokratikus rend helyreállítására magukat alkalmasnak vélő ellenzéki pártok közül melyek pampognának velem együtt.

Felháborító, valóban, hogy a nyomozás során elkövetett súlyos hibák miatt büntetlenül lehetett brutális módon meggyilkolni egy fiút, aki most harmincas évei közepén járna. Családja, hivatása lehetne, mint az én vele nagyjából egy idős gyerekeimnek. Fel tudom fogni ezt a veszteséget. Az édesapával nem is tudok vitatkozni, őt a veszteség feljogosítja arra, hogy mondja, amit mond. De jogállamban a jogot nem a közvetlenül érintettek alkalmazzák. A jogalkalmazók és a jogalkotók az igazságszolgáltatásban nem rájuk hallgatnak. Éppen ellenkezőleg. Ez a jogállamiság alapfeltétele.