„Ez egy megbuktatási akció” – nem kell, hogy igaz legyen, a gyanú is elég, hogy törvényesen elmozdíthassák az Integritás Hatóság elnökét

11 perc

2025.01.17. 16:00

2025.01.17. 16:57

A felesége által használt hivatali autó miatt lett gyanúsított Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke, vagyis korrupciós bűncselekménybe keveredett az állami korrupciót leleplezni hivatott szervezet vezetője – ezt állítja az ügyészség. Biró Ferenc pedig azt, hogy az egészből egy szó sem igaz, és az ő személyét támadva akarják ellehetetleníteni a hatóságot. Akárkinek is van igaza, a kabátlopási ügy arra alkalmas, hogy elmozdítsák az elnököt hivatalából.

Áll a bál az Integritás Hatóság (IH) körül: a szervezet Széchenyi téri irodaházához és Biró Ferenc elnök otthonához is kiszálltak a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) nyomozói, akik az IH közleménye szerint rengeteg dokumentumot vittek el. Sőt, az ügyészség két embert meg is gyanúsított, egyikük maga Biró, a másik pedig a felesége – egyikük sem tett vallomást és mindketten panasszal éltek a gyanúsítás ellen. Az elnök péntek reggeli rövid sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szerinte nem történt bűncselekmény, a gyanúsítások alaptalanok.

Tízmilliós hűtlen kezelés a gyanú Biró ellen

Az ügyészség egyébként két, állításuk szerint megalapozott gyanú miatt rendezett ekkora felhajtást, az egyik ráadásul szinte piszlicsáré apróságnak tűnik. Ahogy arról a HVG már írt, Birót mint a hatóság elnökét egy miniszterrel azonos juttatások illetnek meg, ezek közé tartozik egy hivatali autó, amit magáncélra is használhat. Ez bevett szokás úgy a magán-, mint az állami szektor felsővezetőinél. Bérelt autóról van szó, ráadásul felső kategóriás gépjárműről, de ebben a pozícióban ez is normális.

Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke
MTI / Lakatos Péter

A nyomozó ügyészek viszont azt gyanítják, hogy nem csak neki volt a családban hivatali járgánya, hanem a feleségének is béreltetett havi félmillió forintért egyet – közpénzből, az általa vezetett hatósággal. A nyomozók szerint ezzel Biró megszegte a vagyonkezelési szabályt, és 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott. A sztorihoz hozzátartozik egy olyan apróság is, amelyet maga Biró is elismert: felesége koccant egyet az autóval. Viszont szerinte nem azzal, amit az ügyészség neki tulajdonít. Biró Ferenc ugyanis állítja:

sem felső, sem semmilyen kategóriájú autót nem bérelt feleségének az IH számlájára, mert a felesége az ő hivatali autóját vezette néha – a magán- és az állami szektorban sem példa nélküli módon családtagként, a jogszabályoknak megfelelő belső szabályzatuk szerint –, és azzal koccant.

Volt azonban egy másik gyanúsítás is: a vádhatóság szerint Biró „hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta”. Biró ezt szintén tagadja. Viszont az elnök elkezdett felépíteni egy olyan narratívát, amelyből ha egy szó is igaz, az súlyos látleletet ad a magyar jogállamiság jelenlegi állapotáról. Az elnök ugyanis azt állítja:

kifejezetten őt támadták azért, hogy rajta keresztül lehetetlenítsék el az Integritás Hatóság munkáját”.

Az Integritás Hatóság elnöke szerint az őt ért támadáson keresztül próbálják lejáratni a szervezetet

Biró Ferenc azt mondta, szerinte nem történt bűncselekmény, ezt az ügyészség is el fogja ismerni. Az elnök péntek reggeli sajtótájékoztatóján arról beszélt: a múlt héten indítottak vizsgálatot a Nemzeti Kommunikációs Hivatal ellen – ez szerinte könnyen összeköthető az ügyészség csütörtöki akciójával. Az Integritás Hatóság vizsgálatának részleteit viszont hiába kérdeztük, nem volt hajlandó elárulni.

Amúgy a jelek szerint a hatóság elnöke egyáltalán nincs rászorulva arra, hogy havi félmilliós összeg érdekében bűncselekményt kövessen el. Jövedelem- és vagyonnyilatkozata szerint ugyanis kifejezetten tehetős ember. Már a kinevezésekor is jómódúnak számított: mintegy százmillió forint mozdítható vagyona volt devizában, euróban és dollárban. A hatóság honlapján is elérhető,

legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint Birónak még mindig van devizában 62 millió forintnyi vagyona, miközben az Integritás Hatóság elnökeként havi bruttó közel 5 milliós fizetése is van.

Ligeti Miklós szerint ez “egy elmozdítási akció”

“Ami az Integritás Hatóságnál történik, és amit nyilvánosan lehet tudni a Biró Ferenc elnökkel szembeni bűncselekmény-gyanúról, az alapján ez egy kabátlopási ügynek tűnik egyelőre” – mondta a HVG-nek Ligeti Miklós, az egyik legjelentősebb hazai korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója.