Becslések szerint az emberiség 2,5 százaléka a retteg a repüléstől (őket nevezik szaknyelven aerofóbiásnak), de hasonló félelmek sokakban újabban azért is kialakulhatnak, mert az egyébként problémamentes légiutak során is aggasztó jelenségek történnek. Ki ne hallott volna az utóbbi években agresszív utastársakról, a fedélzeten részegen handabandázó turistákról, akik miatt olykor a repülést is meg kellett szakítani, vagy olyan pánikba esett utazókról, akik megpróbálták menet közben kinyitni a gép ajtaját? Nem véletlen, hogy az egyik nagy fapados légitársaság szeretné elérni, hogy két italnál többet senki se fogyaszthasson felszállás előtt, illetve, hogy a viselkedése miatt a járat útját veszélybe sodró renitenseknek súlyos pénzbírságot kelljen fizetniük.
Túl sokféle stresszor
Az ilyen és ehhez hasonló légi incidensek (amelyek a nyári időszakban a repülések számával párhuzamosan megsokasodhatnak) részben azért történnek, mert a repülőterek megváltoztatják az emberek viselkedését, szinte más mentális állapotba kerülnek ott az utazók – állítja Steve Taylor, a Leeds Beckett Egyetem tanára egy nemrég írt cikkében. Ennek oka nagyban függhet személyiségtől és a környezettől is.
Van, aki például azért dobja ilyenkor a „lovak közé a gyeplőt”, mert annyira felszabadul a nyaralás gondolatától, máris ott érzi magát, ahol korlátok és szabályok nélkül élvezheti a szabadságot, hogy elfelejti a legalapvetőbb társas normákat is. Mást éppenséggel a közelgő repülés „borít meg”, mert szorong a bezártságtól vagy az esetleges katasztrófától, ezért válhat agresszívvé, netán emiatt gurít le pár pohárkát szorongásoldásként, és az alkohol vált ki belőle antiszociális viselkedést.