Cikatridina
Cikatridina
Tetszett a cikk?

A női életút egyik izgalmas, ugyanakkor sok nehézséggel teli szakasza a menopauza. Ezt egy jóval nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb szakasz követi, a posztmenopauza, amely számtalan pozitív lehetőséget rejt magában, ha az ember nyitottan és tudatosan áll hozzá. Mi történik szervezetünkben ebben az időszakban, milyen változásokra számítsunk, és mit tegyünk azért, hogy minél tovább aktívak és egészségesek maradhassunk?

A posztmenopauza a változókor harmadik, egyben utolsó szakasza, amely a klimaxnak is nevezett változókor eredőjét jelentő menopauzát követi. A menopauza – amelynek időpontját a menstruáció teljes elmaradása után 12 hónappal utólagosan állapítják meg – általában 45 és 55 éves kor között következik be, amelyhez egyénenként eltérő ideig tartó változókor, a perimenopauza vezet. Amikor a menstruációs ciklusok végleg megszűnnek és a petefészkek inaktívvá válnak, elérkezünk a posztmenopauza szakaszába: ez a női életút új, hosszú időszaka, amely életünk végéig tart…

Sokan tartanak a menopauza utáni élettől, de még többen az odáig vezető változókortól, amely valóban számos kellemetlen tünettel járhat. Azonban jó hír, hogy a posztmenopauzában ezek a tünetek enyhülnek vagy akár teljesen el is tűnnek az életünkből. Nézzük, melyek azok a panaszok, amelyektől búcsút vehetünk!

Hőhullámok, éjszakai izzadás

Sokan már a menopauzát megelőző perimenopauza időszakában megismerkednek a legkevésbé kedvelt, igen gyakori tünettel: a hőhullámokkal. Az ösztrogénszint csökkenése hatással van az agy hőszabályozó központjára, a hipotalamuszra. Ez a központ érzékenyebbé válik a legkisebb hőmérséklet-változásokra is, ami hirtelen hőhullámokat és éjszakai izzadást okoz. Amikor a posztmenopauzában a petefészkek működése végleg leáll és az ösztrogénszint stabilan alacsony lesz, a hőhullámok és az alvászavarokat is okozó éjszakai izzadás megszűnik.

Hangulatingadozások

A nők életét végig kíséri a hormonális hullámvasút okozta hangulatváltozás, és ez ebben az időszakban sincs másképp. Az ösztrogén és a progeszteron befolyásolja az agy neurotranszmittereinek (például a szerotoninnak) működését, amelyek a hangulat szabályozásában játszanak szerepet. A hormonok ingadozása felboríthatja ezt az egyensúlyt, ami hangulatingadozásokat, ingerlékenységet és szorongást is okozhat. A posztmenopauzában a hormonális ingadozások megszűnnek, így a hangulat is stabilabbá válik: elérkezünk egy kiegyensúlyozottabb szakaszba.

A petefészek leáll

A petefészkek működésének csökkenése miatt a perimenopauzában a ciklus rendszertelenné válik, a vérzés mennyisége és időtartama is változhat, végül teljesen elmarad. A posztmenopauzában viszont a menstruáció végleg elmarad, így az azzal kapcsolatos zavarok és ezzel együtt a kellemetlenségek is végleg megszűnnek.

Új kihívások: az életminőséget befolyásoló tényezők

A tünetek enyhülésével vagy eltűnésével a nők gyakran érzik úgy, hogy visszanyerték az energiájukat és az életkedvüket. Ez az időszak lehetőséget ad az újrakezdésre, az új hobbik felfedezésére és az önmagunkra való odafigyelésre. Bár a perimenopauza kellemetlen tünetei enyhülnek, a posztmenopauza új kihívásokat is tartogathat, amelyekre érdemes felkészülni.

Hüvelyszárazság

Az ösztrogén felelős a hüvelyhám vastagságának és rugalmasságának fenntartásáért, valamint a hüvely természetes nedvességtartalmának biztosításáért. Amikor az ösztrogénszint csökken, a hüvelyhám elvékonyodik, a vérellátása mérséklődik és így veszít a természetes nedvességtartalmából. Ez a folyamat hüvelyszárazsághoz, égő érzéshez, viszketéshez és fájdalmas intim együttléthez vezethet. A hüvelyhám sérülékenysége megnő, ez növeli a fertőzések kockázatát is.

Hüvely és szeméremtest atrófia, azaz sorvadás

A szeméremtest szövetei is érzékenyek az ösztrogénhiányra. A kis- és nagyajkak elvékonyodhatnak, a csikló mérete csökkenhet, és a szeméremtest bőre szárazabbá, érzékenyebbé válhat.

A libidó csökkenése

Az ösztrogén és a tesztoszteron szerepet játszanak a szexuális vágy szabályozásában. Az ösztrogénszint csökkenése a tesztoszteron szintjének relatív csökkenéséhez is vezethet, ami a szexuális vágy csökkenését okozhatja. Ezenkívül a hüvelyszárazság és a fájdalmas közösülés is hozzájárulhat a libidó csökkenéséhez.

Hólyagproblémák (vizelet inkontinencia)

Az ösztrogénhiány gyengítheti a húgycső és a medencefenék izmait, ami vizeletcsorgáshoz vezethet köhögés, tüsszentés vagy nevetés közben. Gyakori vizelési inger is jelentkezhet ebben az időszakban.

A bőr és haj változásai

Az ösztrogén segít fenntartani a bőr hidratáltságát és rugalmasságát. Az ösztrogénszint csökkenése szárazabb, vékonyabb bőrt és hajhullást okozhat. A haj is törékenyebbé, fénytelenebbé válhat.

Komolyabb veszélyek: az egészség megőrzése

A posztmenopauzában azonban nemcsak az életminőséget befolyásoló tényezőkkel kell szembenéznünk, de komolyabb egészségi kockázatokkal is. Ezekre különösen érdemes előre felkészülni és szűrővizsgálatokra járni (például rendszeres csontsűrűség vizsgálatra).

Oszteoporózis

Az ösztrogén segít a csontok sűrűségének és erősségének fenntartásában. Amikor az ösztrogénszint csökken, a csontok gyorsabban veszítenek kalciumot és más ásványi anyagokat, ami csontritkuláshoz vezet. Az oszteoporózis „csendes betegség”, mert gyakran nincsenek tünetei, amíg egy csonttörés meg nem történik. A csonttörések, különösen a csípő-, gerinc- és csuklótörések súlyos fájdalmat, mozgáskorlátozottságot és életminőségromlást okozhatnak. Az elesésekből származó csonttörések – különösen idősebb korban – akár végzetesek is lehetnek, a megelőzés érdekében fontos a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel, valamint a rendszeres súlyzós edzés.

Szív- és érrendszeri problémák

Az ösztrogén védőhatással van a szív- és érrendszerre is. Segít fenntartani a normál koleszterinszintet, csökkenti a vérrögképződés kockázatát és javítja az erek rugalmasságát. Az ösztrogénszint csökkenésével ez a védőhatás megszűnik, és a szívbetegségek kockázata nő.

A posztmenopauzában nagyobb az esély a szívroham, az agyvérzés és más szív- és érrendszeri betegségek kialakulására. Az egészséges életmód, beleértve a kiegyensúlyozott táplálkozást, a rendszeres testmozgást, a dohányzás mellőzését és a stresszkezelést, kulcsfontosságú a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében. A vérnyomás rendszeres ellenőrzése, a koleszterinszint és vércukorszint mérése is ajánlott.

Megoldások és tanácsok az aktív és egészséges életért

A posztmenopauza nem a lemondás időszaka, hanem egy új fejezet kezdete. Az aktív és egészséges életmód kialakításával, a rendszeres orvosi ellenőrzéssel és a lelki egészség megőrzésével teljes életet élhetünk.

A hüvelyszárazság kezelése

Hüvelyi hidratáló krémekkel és hüvelykúppal enyhíthetünk a kellemetlen tüneteken. Ezeket a termékeket megtaláljuk a gyógyszertárakban, rendszeres alkalmazásuk pedig segít a hüvely nedvességtartalmának pótlásában, enyhítve a szárazság és az irritáció tüneteit. A nőgyógyászunk felírhat továbbá ösztrogéntartalmú gyógyszereket is. Ez a kezelés is közvetlenül a hüvelyhámra hat, helyreállítva annak vastagságát és rugalmasságát. Ezen kívül, a rendszeres szexuális élet is serkenti a hüvely vérkeringését és nedvességtermelését, ami segít megelőzni a hüvelyszárazságot. Fontos, hogy az együttlét fájdalommentes legyen, ezért szükség esetén síkosító használata is szóba jöhet.

Életmódváltás

Érdemes a táplálkozásunkra is odafigyelni, hiszen a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és sovány fehérjékben gazdag, kiegyensúlyozott étrend segít megőrizni az egészséget és csökkenteni a betegségek kockázatát. A kalciumban és D-vitaminban gazdag ételek különösen fontosak a csontok egészségének megőrzéséhez.

A rendszeres, kornak megfelelő testmozgás segít megőrizni a fizikai erőnlétet, javítja a hangulatot, csökkenti a stresszt és a betegségmegelőzésben is fontos szerepe van. A jóga, a meditáció és a légzőgyakorlatok segítenek csökkenteni a szorongást és javítani a közérzetet. De sokat segíthetnek a támogató közösségek, a közös hobbi, a társas kikapcsolódás is.

A posztmenopauza egy természetes folyamat, amely minden nőt érint. Fontos, hogy ne féljünk a változásoktól, hanem fogadjuk el őket, és tegyünk az egészségünk megőrzéséért!

Phytotec Hungária Bt. – Hirdetés



Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.