Lázár János „nemzeti emlékként” műemléki védelmet ad a hegyvidéki turulszobornak
Az eleve engedély nélkül felállított és sok vitát kiváltó szobornak, miután a kutyapárti új kerületvezetés kilátásba helyezte az elbontását, korábban már ideiglenes védelmet adott az építési miniszter. Most műemlékké is nyilvánítaná.
hvg.hu
„Nemzeti emléknek minősülő műemlékké” nyilvánítaná Lázár János építési és közlekedési miniszter a hegyvidéki turulszobrot; az erről szóló miniszteri rendelettervezet már felkerült a kormány honlapjára. A másik 15 tételről is rendelkező rendelettervezet ugyanakkor nem részletezi, milyen ismérvek alapján vagy milyen szempontból nemzeti emlék a szobor, amelyet még 2005-ben engedély nélkül, jogsértő módon állíttatott az akkori fideszes kerületvezetés, és azóta nemcsak komoly vitákat vált ki, hanem a szélsőjobb csoportosulások egyik kedvenc gyülekezőhelye is.
Ma újra heves viták zajlanak a XII. kerületi Turul-szoborról, miután a polgármesterré választott kutyapárti Kovács Gergely kampányában azt ígérte, eltávolítja a köztérről a sokak számára a nyilas terror – a környéken zajlott a világháború idején az egyik legnagyobb nyilas vérengzés – szimbólumaként megjelenő alkotást.
A rendelettervezet csak annyit ír, hogy a védetté nyilvánítás célja a szobor „képzőművészeti értékeinek megőrzése”. A Lázár-féle, még nem hatályos, de kihirdetés előtt álló döntés nem előzmény nélküli: miután a tavalyi önkormányzati választáson a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) elnöke, Kovács Gergely lett a polgármester, ő kilátásba helyezte az ideológiai és politikai vitákkal terhelt műalkotás elbontását a közterületről, ami ellen hevesen kikelt például a Mi Hazánk, tavaly ősszel pedig Lázár János már ideiglenes műemléki védelmet adott a szobornak – ezt amúgy a kerület idén januárban bíróságon támadta meg.
Ragaszkodik a turulszobor szoborparkba küldéséhez Kovács Gergely, a XII. kerület frissen megválasztott polgármestere. A politikus szerint megpróbálnak majd olyan megoldást találni, ami minél több embernek jó, de Toroczkai László valószínűleg nincs a listán. Ő már hétfőn hadüzenetet küldött az MKKP társelnökének, és a közelmúlt szélsőjobboldali megmozdulásaira visszaemlékezve ez valószínűleg nem üres fenyegetés.
Kovácsék szerint tavaly ősszel az ideiglenes védelemmel a minisztérium politikai döntést hozott, a lakosság és az önkormányzat megkérdezése nélkül, annak pedig szerintük semmi alapja nincs, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné. A kerület új vezetése szerint a szoborról a helyi közösségnek kell döntenie, nem politikusoknak. Kovács Gergely többször hangoztatta kifogásait: „Nálunk voltak a leggázosabb nyilasok a második világháborúban, onnan 50-100 méterre működtették a központjukat, konkrétan náciknak a nevét sikerült ráírni erre a szoborra”.
Nem Lázár János fejéből pattant ki először az ötlet, hogy egy turul-szobrot védelem alá helyezzen. A Jobbik már 2012-ben előállt az ötlettel, és ők nem is csak egy konkrét szobrot kívántak megvédeni, hanem minden turult. A Jobbik magát a jelképet akarta politikailag védetté nyilváníttatni (ahogy azt most a Mi Hazánk is szeretné elérni); az effajta totemállatok sérelmére elkövetett cselekedeteket a büntetőjog eszközével javasolták megtorolni.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.