szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eleve engedély nélkül felállított és sok vitát kiváltó szobornak, miután a kutyapárti új kerületvezetés kilátásba helyezte az elbontását, korábban már ideiglenes védelmet adott az építési miniszter. Most műemlékké is nyilvánítaná.

„Nemzeti emléknek minősülő műemlékké” nyilvánítaná Lázár János építési és közlekedési miniszter a hegyvidéki turulszobrot; az erről szóló miniszteri rendelettervezet már felkerült a kormány honlapjára. A másik 15 tételről is rendelkező rendelettervezet ugyanakkor nem részletezi, milyen ismérvek alapján vagy milyen szempontból nemzeti emlék a szobor, amelyet még 2005-ben engedély nélkül, jogsértő módon állíttatott az akkori fideszes kerületvezetés, és azóta nemcsak komoly vitákat vált ki, hanem a szélsőjobb csoportosulások egyik kedvenc gyülekezőhelye is.

Turulok “röpdösése” – Kinek, minek a jelképe a hegyvidéki emlékmű?

Ma újra heves viták zajlanak a XII. kerületi Turul-szoborról, miután a polgármesterré választott kutyapárti Kovács Gergely kampányában azt ígérte, eltávolítja a köztérről a sokak számára a nyilas terror – a környéken zajlott a világháború idején az egyik legnagyobb nyilas vérengzés – szimbólumaként megjelenő alkotást.

A rendelettervezet csak annyit ír, hogy a védetté nyilvánítás célja a szobor „képzőművészeti értékeinek megőrzése”. A Lázár-féle, még nem hatályos, de kihirdetés előtt álló döntés nem előzmény nélküli: miután a tavalyi önkormányzati választáson a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) elnöke, Kovács Gergely lett a polgármester, ő kilátásba helyezte az ideológiai és politikai vitákkal terhelt műalkotás elbontását a közterületről, ami ellen hevesen kikelt például a Mi Hazánk, tavaly ősszel pedig Lázár János már ideiglenes műemléki védelmet adott a szobornak – ezt amúgy a kerület idén januárban bíróságon támadta meg.   

A törvénytelenül felállított, kegyeletsértő turulszobor miatt csaphat össze a szélsőjobb a Kutyapárttal

Ragaszkodik a turulszobor szoborparkba küldéséhez Kovács Gergely, a XII. kerület frissen megválasztott polgármestere. A politikus szerint megpróbálnak majd olyan megoldást találni, ami minél több embernek jó, de Toroczkai László valószínűleg nincs a listán. Ő már hétfőn hadüzenetet küldött az MKKP társelnökének, és a közelmúlt szélsőjobboldali megmozdulásaira visszaemlékezve ez valószínűleg nem üres fenyegetés.

Kovácsék szerint tavaly ősszel az ideiglenes védelemmel a minisztérium politikai döntést hozott, a lakosság és az önkormányzat megkérdezése nélkül, annak pedig szerintük semmi alapja nincs, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné. A kerület új vezetése szerint a szoborról a helyi közösségnek kell döntenie, nem politikusoknak. Kovács Gergely többször hangoztatta kifogásait: „Nálunk voltak a leggázosabb nyilasok a második világháborúban, onnan 50-100 méterre működtették a központjukat, konkrétan náciknak a nevét sikerült ráírni erre a szoborra”.

Így gondozd a turulodat – avagy a nemzeti totemállat magyarországi lelőhelyei

Nem Lázár János fejéből pattant ki először az ötlet, hogy egy turul-szobrot védelem alá helyezzen. A Jobbik már 2012-ben előállt az ötlettel, és ők nem is csak egy konkrét szobrot kívántak megvédeni, hanem minden turult. A Jobbik magát a jelképet akarta politikailag védetté nyilváníttatni (ahogy azt most a Mi Hazánk is szeretné elérni); az effajta totemállatok sérelmére elkövetett cselekedeteket a büntetőjog eszközével javasolták megtorolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!