Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A hosszú, hideg és sötét téli hónapok után mindenki nagyon várja már, hogy ismét kellemesen meleg és napfényes legyen az idő. Ilyenkor azonban hajlamosak vagyunk a szükségesnél lengébben öltözni, így sokunk életét megkeserítheti a felfázás.
Fiatalon, terhesség alatt, szülés után és a változókorban is felütheti a fejét a hólyaghurut. A megelőzés mellett az is fontos, hogy milyen gyorsan, illetve hogyan kúráljuk a tüneteket. Figyeljünk a testünk jelzéseire, hogy minél előbb kezelhessük a felfázást, hogy ne váljon komolyabbá a baj.
Az E. coli nevű bélbaktérium egyfajta indikátornak tekinthető: közegészségügyi értelemben bizonyos fajtáinak jelenléte egyet jelent a szennyezett konyhákkal és az ételmérgezéssel. A fejlett országokban a megfelelő higiénés viszonyok mellett egyre ritkább a kólibacilus okozta fertőzés, noha az 1960-as, 1970-es években még számos hasmenéses járványt okozott.
Sok nő reméli, hogy a menstruációs ciklus elmaradása (menopauza) után a havonta visszatérő kellemetlenségek már nem terhelik többé a mindennapokat. Ám a változókor, a menstruáció megszűnése előtt és még utána is számos olyan tünettel járhat együtt, amelyek még évekig megkeseríthetik az életünket. Nemcsak a hőhullámok és a hangulatingadozások jellemzőek, hanem a fájdalmas húgyhólyaghurut kialakulása is gyakoribb ebben a periódusban. De mit tehetünk ellene?
Gyakori vizelési inger, égő érzés és alhasi fájdalom: ezek lehetnek a „honeymoon cystitis”, vagyis a nászutas hólyaghurut tünetei. Azért hívják nászutas betegségnek, mert ilyenkor a párok általában intenzívebb szexuális életet élnek, amely növelheti a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ez csak az újdonsült feleségek betegsége: ebben a cikkben végigvesszük a legfontosabb tudnivalókat.
A nők mintegy fele fázott már fel életében, és sokan nem tudják, hogyan kezeljék a tüneteket, vagy mit tehetnek annak érdekében, hogy elkerüljék a hólyaghurutot. A folyadékfogyasztás mindenképpen segít, de az sem mindegy, hogy mekkora stressznek vagyunk kitéve, hiszen az ilyenkor legyengült immunrendszer zöld utat adhat a bakteriális fertőzésnek.
Ha csak egyetlen olyan betegséget kell megneveznünk, amely a nők jelentős részét érinti élete során legalább egyszer, kortól függetlenül, akkor sokan a felfázást jelölnék meg. Kellemetlen tünetei bármikor megjelenhetnek, ezért érdemes odafigyelnünk már a legelső gyanús jelekre, hogy ne legyen komolyabb a baj.
Itt az ősz, és ezzel visszatér a nők évszakra jellemző problémája: a hólyaghurut, köznyelven felfázás. Ma már tudjuk, hogy a felfázást szinte mindig baktériumok okozzák, ugyanakkor a test – ezen belül a kismedencei szervek – lehűlése jelentősen elősegítheti a kialakulását.
A legtöbb nő életében legalább egyszer szembesül a felfázás kellemetlenségeivel. Előfordulhat, hogy csak nehezen tud megszabadulni a tünetektől, sőt újra és újra visszatérhetnek a panaszok. Éppen ezért különösen fontos, hogy azonnal reagáljunk, és a legújabb szakorvosi ajánlásoknak megfelelően már az első tünetek megjelenésekor segítsük szervezetünk védekező mechanizmusait a megfelelő folyadékfogyasztással, valamint válasszunk az elérhető vény nélküli növényi készítmények közül. De miért ennyire sürgős a kezelés, és miért nem feltétlenül javasolt az azonnali antibiotikumkúra? Cikkünkből kiderül!
A legnagyobb szerelmet is megnehezítheti a nászutas betegség, ami a hólyaghurutnak azt a formáját jelenti, amelyet maga a testi együttlét vált ki. Szerencsére léteznek trükkök, amelyekkel elkerülhetők vagy enyhíthetők a fájdalmas tünetek.
Sok nő rémálma a hólyaghurut, pedig sokszor sajnos éppen ők maguk tehetnek róla. Tanácsaink következnek, amelyekkel megelőzhető a betegség, illetve elkerülhetők a kellemetlen tünetek, a velük járó diszkomfortérzés, rosszabb esetben a súlyos fertőzés.
A felfázásról úgy tartják, hogy női betegség, holott ez nem így van. A hólyaghurut a férfiaknál is megjelenhet, igaz, jóval ritkábban. Száz férfiból csupán egy szenved a betegségtől, melynek kockázata azonban az életkor előrehaladtával egyre növekszik. Ha pedig megjelennek a tünetek, a kezelésük általában nehezebb, mint a női fertőzéseké.
Bár a „felfázás” kifejezés miatt azt gondolnánk, hogy a hólyaghurutot leginkább a hideg padon vagy lépcsőn üldögélés okozza, azonban ez tévedés: a húgyúti fertőzésért elsősorban a legyengült immunrendszer és néhány baktérium okolható. Pár egyszerű szabályt betartva azonban kivédhetjük a felfázás kellemetlen tüneteit.
Ha a felfázásra jellemző tüneteket tapasztaljuk, érdemes azonnal közbeavatkoznunk. Ilyenkor egyes gyógynövények is hatásosak lehetnek, de vigyázat, ezeket is körültekintően kell alkalmazni!
Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.