Urzinol
Urzinol
Tetszett a cikk?

A nők mintegy fele fázott már fel életében, és sokan nem tudják, hogyan kezeljék a tüneteket, vagy mit tehetnek annak érdekében, hogy elkerüljék a hólyaghurutot. A folyadékfogyasztás mindenképpen segít, de az sem mindegy, hogy mekkora stressznek vagyunk kitéve, hiszen az ilyenkor legyengült immunrendszer zöld utat adhat a bakteriális fertőzésnek.

A hólyaghurut bármelyik nemnél jelentkezhet. Amíg a férfiak ritkábban találkoznak vele (főként prosztataproblémák szövődményeként), a nőknél annál gyakoribb a megjelenése. A felfázást, szaknyelven cisztitiszt viszonylag könnyen fel lehet ismerni: ilyenkor sokszor kell a mellékhelyiségbe mennünk, ugyanakkor viszonylag kis mennyiségű vizelet távozik, vagy csak az ingert érezzük. Közben fájdalmat, égő érzést tapasztalhatunk, esetleg véres a vizeletünk. A tüneteket a nők jó részének nem kell bemutatni, hiszen mintegy ötven százalékuk életében legalább egyszer átesik a fertőzésen, a húsz és negyven év közötti korosztály negyede pedig évente legalább egyszer átéli a kellemetlen panaszokat.

Amennyiben szövődménymentes cisztitiszről van szó, nem feltétlenül kell egyből orvoshoz fordulni – főleg, ha már gyakorlottak vagyunk a felismerésében –, ugyanakkor nem mindegy, mennyit teszünk a mielőbbi gyógyulásért, azért, hogy megszabaduljunk a hólyaghurut kellemetlen tüneteitől. Már néhány egyszerű életmódbeli változtatással meg tudjuk nehezíteni a baktériumok dolgát, hogy azok ne szaporodhassanak tovább a húgyhólyagban.

Igyunk sokat!

A hólyaghurut bakteriális eredetű fertőzés, amit leggyakrabban az E. coli nevű bélbaktérium okoz. A női gáttájékon a húgycső külső nyílása, a hüvelybemenet és a végbélnyílás nagyon közel van egymáshoz, így a kórokozók a végbél tájékáról könnyen a húgycső közelébe juthatnak. A mindössze 3-4 centiméter hosszú női húgycsövön át pedig gyorsan elérik a hólyagot. Mind a megelőzésben, mind a kezelésben különösen fontos szerepet játszik a folyadékbevitel, hiszen a megfelelő hidratáció hígítja a vizeletet, ami csökkenti a húgyhólyag irritációját és a baktériumok megtapadásának esélyét. Ha sokat pisilünk, a kórokozók kiürülhetnek a húgyutakból, illetve a bő folyadékbevitel támogatja az immunrendszer működését, ami szintén hozzájárulhat a cisztitisz megelőzéséhez. Naponta igyunk legalább két liter folyadékot (lehetőleg tiszta vizet), de amennyiben felfáztunk, növeljük a mennyiséget legalább három literre, ha pedig sportolunk vagy koffeintartalmú italt fogyasztunk, akkor igyunk meg pár extra pohár vizet.

Amikor pisilni kell, menjünk!

Ugyancsak lényeges, hogy törekedjünk a mielőbbi hólyagürítésre, ha a vizelési inger jelentkezik, ugyanis a húgyhólyagban pangó vizelet ideális körülményt teremt a baktériumok szaporodásához, ami növeli a hólyaghurut kialakulásának kockázatát. A rendszeres és időben történő vizelés segít megszabadulni a kórokozóktól, még mielőtt azok elszaporodnának. Ez nemcsak a megelőzéshez járul hozzá, hanem a korai kezelésben is kulcsfontosságú, amikor már fennállnak a tünetek.

A stressz is számít

A legtöbben talán nem gondolnák, hogy a stressz és annak kezelése vagy elhanyagolása mennyit számít az immunrendszerünk helyes működését illetően. Közismert, hogy könnyebben megbetegedhetünk, ha nagy rajtunk a nyomás. A stressz hajlamosíthat a hólyaghurutra: hatására a szervezetben nő a kortizol nevű hormon szintje, amely hosszú távon gyengítheti az immunrendszert. Az immunrendszer legfontosabb feladata a kórokozók elleni védekezés, ha pedig legyengül, nőhet a fertőzésekre, így a hólyaghurutra való fogékonyság is.

Persze az szinte lehetetlen, hogy parancsszóra kapcsoljuk ki a stresszt, éppen ezért inkább arra érdemes figyelni, hogy egy nehezebb időszakban is próbáljunk meg időt szakítani a kikapcsolódásra, relaxációra, esetleg egy kis meditációra. Már napi 10-15 perc testmozgás is érezhetően oldja a stresszt.

Öltözzünk fel rendesen!

Óriási tévhit, hogy csak hidegebb időben, az őszi-téli hónapokban fázhatunk fel, de az igaz, hogy az altest lehűlésével növeljük a megbetegedés valószínűségét: gyengülhet az ellenállóképességünk, így a hólyag védelmi rendszere is. Ugyanis a hideg hatására az erek összeszűkülnek, romlik a hólyag vérellátása, ezáltal kevesebb olyan sejt jut erre a területre, amelyek a baktériumokkal szembeni védekezésben játszanak fontos szerepet. Emiatt a hólyagba jutó baktériumok gyorsabban tudnak szaporodni, és kialakulhat a hólyaghurut.

Az őszi hűvös és változékony időben kifejezetten ajánlott a réteges öltözködés. Ne hagyjuk szabadon a derekunkat, valamint tartsuk melegen az alhas tájékát. Éjszaka takarózzunk be alaposan, ne üljünk hideg felületre, ne járkáljunk mezítláb, és sportolás, úszás után ne maradjunk sokáig az átizzadt vagy vizes ruhában.

A higiénia fontos, de nem mindegy, mit használunk

Az sem mindegy, hogy milyen termékeket használunk az intim mosakodásra: kerüljük a szappanok, intim spray-k használatát, amelyek a hüvely egészséges, savas pH-értékét lúgos irányba tolhatják, mert így felborulhat a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlya. Nem kell túlzásba vinni az intimhigiéniát a mindennapokban: a tisztálkodáshoz bőven elég a langyos víz vagy egy pH-semleges tusfürdő. Az alsóneműt is gondosan válogassuk meg: inkább a pamutot részesítsük előnyben, míg a csipkés, műszálas darabokat, tangákat tartogassuk a különleges alkalmakra.

Sok nő a szexuális együttlétet követően tapasztalja a felfázással járó kellemetlen tüneteket, és ez különösen igaz gyakori együttlét vagy új partner esetén. Nem árt alaposan tisztálkodni az aktus előtt és után, illetve a szex után mindenképpen menjünk el pisilni: a pangó vizelet kiváló táptalaj a rendkívül gyorsan szaporodó baktériumok számára (a számuk alig húsz perc alatt megkétszereződhet). Továbbá a menstruáció alatt tartózkodjunk az óvszer nélküli együttléttől, mivel a menstruációs vér és az ondó lúgos kémhatása kedvezőtlenül befolyásolja a hüvely savas pH-ját.

Azonnal kezeljük magunkat!

A gyors reakció elengedhetetlen ahhoz, hogy minél hamarabb megszűnjenek a panaszaink. Az első 48 óra kritikus, ekkor kiemelt fontosságú a bő folyadékfogyasztás, valamint valamilyen húgyúti fertőzések elleni gyógynövény alkalmazása. A medveszőlőlevél-kivonat, amely régóta bevált, bizonyított húgyúti gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatással bír, a tőzegáfonya és a D-mannóz pedig hozzájárulhat a fertőzés felső húgyutakra terjedésének megakadályozásához. Azt pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ha nem múlnak el a tünetek, netán súlyosbodnak (erős fájdalom vagy láz jelentkezik), vagy visszatérő cisztitisszel küzdünk, mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki segít a nekünk megfelelő terápia megválasztásában.

 



Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.