Urzinol
Urzinol
Tetszett a cikk?

A legtöbb nő életében legalább egyszer szembesül a felfázás kellemetlenségeivel. Előfordulhat, hogy csak nehezen tud megszabadulni a tünetektől, sőt újra és újra visszatérhetnek a panaszok. Éppen ezért különösen fontos, hogy azonnal reagáljunk, és a legújabb szakorvosi ajánlásoknak megfelelően már az első tünetek megjelenésekor segítsük szervezetünk védekező mechanizmusait a megfelelő folyadékfogyasztással, valamint válasszunk az elérhető vény nélküli növényi készítmények közül. De miért ennyire sürgős a kezelés, és miért nem feltétlenül javasolt az azonnali antibiotikumkúra? Cikkünkből kiderül!

Ha folyton vécére kell rohangálnunk, ráadásul fájó, égető érzés kíséri a vizelést, esetleg még véres is a vizeletünk, valószínű, hogy hólyaghuruttal küzdünk, ami leggyakrabban nőknél alakul ki. Aki először találkozik a bakteriális fertőzés okozta tünetekkel, megijedhet, ám ilyenkor az első 48 óra kulcsfontosságú: különböző fitoterápiás készítményekkel, azaz növényi kivonatok alkalmazásával érdemes kezdeni, amelyek rendszerint vízhajtó, gyulladáscsökkentő, illetve antibakteriális hatásúak. Bár az antibiotikumkúra alkalmazása hazánkban is bevett gyakorlat, az új hazai és nemzetközi urológiai irányelv szerint csak indokolt esetben alkalmazzuk ezeket, hiszen túlzott és helytelen használatuk hozzájárul a baktériumok rezisztenciájának növekedéséhez. A legjobb, amit első lépésben tehetünk, hogy rengeteg folyadékot iszunk, melegen tartjuk a lábunkat, derekunkat, valamint a húgyutakra ható gyógynövényekből (pl. medveszőlő vagy tőzegáfonya) előállított készítményeket alkalmazunk.

Melyek a hólyaghurut legjellemzőbb tünetei?

A felfázás vagy orvosi elnevezéssel hólyaghurut a húgyhólyag legtöbbször baktériumok okozta gyulladását jelenti. Tünetei változhatnak egyénenként és a fertőzés súlyosságától függően.

A leggyakoribb panasz a vizeletürítés során jelentkező fájdalom vagy égő, csípő érzés, illetve a gyakori vizelési inger. Az érintettek úgy érzik, folyamatosan vécére kell járniuk, de csak kis mennyiségű vizelet ürül, és a megkönnyebbülés érzése is elmarad. Az akut hólyaghurut tünete lehet a véres vizelet, valamint az alhasi és deréktáji fájdalom.

A tünetek tartós fennállása vagy súlyosbodása esetén mindenképpen forduljunk szakorvoshoz! Megfelelő kezelés nélkül a cisztitisz újra és újra visszatérhet, a láz és a fájdalom fokozódása pedig a fertőzés felfelé terjedését, a felső húgyutak (húgyvezeték, vese) érintettségét jelezheti.

Annak, hogy a hólyaghurut a nőket gyakrabban érinti, anatómiai okai vannak: a női gáttájékon a húgycső-, a hüvely- és a végbélnyílás egymáshoz igen közel található, így a hüvelyből és a belekből származó, főként E. coli baktériumok a rövidebb női húgycsövön át könnyen eljuthatnak a húgyhólyagig, ahol elképesztő gyorsasággal képesek szaporodni, alig húsz perc alatt megkétszereződhet a számuk. Olyan fertőzésről van szó, amellyel a nők jelentős része találkozik az élete során: egy hazai szakmai forrás szerint a nők mintegy felének életében legalább egyszer előfordul akut szövődménymentes cisztitisz, azaz hólyaghurut. A húsz és negyven év közötti nők negyede évente legalább egyszer, és minden harmadik nő még 24 éves kora előtt találkozik ezzel a betegséggel. A kockázati tényezők közé tartozik a spermicidek és a fogamzásgátlók használata, valamint a hüvelyt és az alsó húgyutakat bélelő hámszövet elvékonyodása a menopauza után.

Mik az okai?

Tévhit, hogy a hólyaghurut csak a hűvösebb időben jellemző, és csak akkor érinthet bennünket, ha szó szerint felfázunk. De az altest lehűlése valóban szerepet játszhat a panaszok megjelenésében, mivel ilyenkor a helyi védekező rendszerünk meggyengül, ami lehetővé teszi, hogy a kórokozók könnyebben okozzanak fertőzést. A cisztitisz általában bakteriális eredetű fertőzés – de nagyon ritkán okozhatja gomba vagy vírus is –, a hátterében az esetek túlnyomó részében (mintegy nyolcvan százalékban) a belekből származó különböző Escherichia coli baktériumtörzsek állnak.

A hólyaghurut szexuális aktust követően is előfordulhat, mivel a közösülés során a baktériumok könnyebben bejutnak a húgyutakba. Gyakori szex vagy új partner esetén az irritáció és a baktériumok együttes jelenléte nagyobb valószínűséggel okozhat cisztitiszt. A hüvelyflóra egyensúlyának zavara szintén növeli a hólyaghurut esélyét – ezért is kell vigyázni a szappannal vagy intim mosakodógélekkel végzett tisztálkodással, illetve a pesszáriummal, spermicid géllel vagy kúppal történő védekezéssel, mert túlzott használatuk a hüvely egészséges, savas pH-értékét lúgos irányba tolhatja, amely kedvező környezetet jelent a baktériumok szaporodásához.

Ezen kívül nagyobb a fertőzés esélye, amikor az ösztrogénszint csökken a szervezetünkben, ami a menopauza idején vagy fiatalabb korban, a szülés után következhet be. A hormonszintcsökkenés hatására elvékonyodik a hüvelyhám, és sérülékenyebbé válik: könnyebben tapadnak meg a baktériumok a hüvelyfalon. A hüvelyi szülés során kialakult hámsérülések is kockázati tényezőt jelentenek.

Mit tegyünk, ha felfáztunk?

Mivel a kórokozók rendkívül gyors ütemben tudnak szaporodni, fontos, hogy az első tünetek jelentkezésekor cselekedjünk, hogy mielőbb megakadályozzuk a baktériumok szaporodását, és enyhítsük a tüneteket. Amennyiben orvoshoz fordulunk, a korábban bevált gyakorlat alapján általában antibiotikumot kapunk. Ha a vizeletvizsgálat során mért baktériumszám eléri a kritikus határértéket, akkor a célzott antibiotikus kezelés létjogosultsága vitathatatlan, enyhe tünetek esetén azonban általában nem végeznek baktériumtenyésztést. Az antibiotikumok indokolatlan és nem célzott használatával viszont a kórokozók antibiotikumokkal szembeni ellenállásának növekedését és úgynevezett szuperbaktériumok létrejöttét kockáztatjuk, ami nemcsak egyéni, hanem közegészségügyi probléma is. Egy orvosi szaklapban idén tavasszal megjelent cikk alapján az akut cisztitisz esetén felírt antibiotikumok húsz-ötven százaléka szükségtelen vagy nem megfelelő.

Akkor mit tehetünk? A nőgyógyászok és az urológusok közös szakvéleménye szerint enyhe panaszok esetén 48 órát várjunk az antibakteriális terápia megkezdésével, és ez idő alatt a húgyutakra ható gyógynövényeknél, illetve egyéb készítményeknél keressük a megoldást. A medveszőlőlevél bizonyítottan húgyúti gyulladáscsökkentő és az antibiotikumokhoz hasonlóan antibakteriális hatású, de vele szemben nem alakul ki rezisztencia. A tőzegáfonya és a D-mannóz pedig a baktériumok megtapadását gátolják a hólyag falán, így ezek alkalmasak lehetnek a fertőzés tovább terjedésének megakadályozására.

A bővebb folyadékbevitel (napi három liter), az aktus utáni hólyagürítés vagy az egészséges hüvelyflóra visszaállítását célzó probiotikumok alkalmazása szintén hasznos lehet felfázás esetén. Bár nem kell egyből orvoshoz rohanni a tünetekkel, ha rosszabbodik az állapotunk, esetleg nem szűnnek meg a tüneteink néhány napon belül, akkor mindenképpen keressünk fel egy szakembert!

 



Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.