Urzinol
Urzinol
Tetszett a cikk?

Fiatalon, terhesség alatt, szülés után és a változókorban is felütheti a fejét a hólyaghurut. A megelőzés mellett az is fontos, hogy milyen gyorsan, illetve hogyan kúráljuk a tüneteket. Figyeljünk a testünk jelzéseire, hogy minél előbb kezelhessük a felfázást, hogy ne váljon komolyabbá a baj.

Ha nőknek olyan betegséget kéne megjelölniük, amellyel életük során legalább egyszer találkoztak, a felfázás szinte biztosan ott lenne az elsők között. A fertőzés a nőknél sokkal gyakoribb, minden második nő átesik a hólyaghuruton élete során legalább egyszer. A tünetek között szerepel a fájdalom és égő érzés vizeletürítés közben, illetve a gyakori vizelési inger, amely után azonban mégsem tudunk megkönnyebbülve távozni a mellékhelyiségből. A panaszok egyes esetekben akár súlyosbodhatnak, és egyebek között véres vizelettel, lázzal, hidegrázással, valamint deréktáji fájdalommal járhatnak. Ilyenkor ne habozzunk, menjünk egyből szakemberhez, mivel az említett jelek sokkal komolyabb betegségre, a felső húgyutak fertőzésére utalhatnak.

A baktériumfertőzés hátterében az esetek nyolcvan százalékában az E. coli nevű bélbaktérium áll, mivel a női gáttájékon a húgycső külső nyílása, a hüvelybemenet és a végbélnyílás olyan közel van egymáshoz, hogy a kórokozók akadálytalanul eljuthatnak a húgycső közelébe. A mindössze néhány centiméteres női húgycsövön át pedig igen könnyen elérik a hólyagot. Noha ugyanarról a betegségről beszélünk, az egyes életszakaszokban annak kiváltó oka változhat: fiatalabb nők körében a fertőzés lehet egy új partnerrel való aktus vagy a terhesség okozta hormonális változás következménye, a középkorú hölgyeknél pedig a menopauzával járó ösztrogénhiány a hüvelyt és a húgyutakat bélelő hámszövet elvékonyodását okozza, amelyen így a kórokozók könnyebben megtapadnak, és hólyaghurut kialakulásához vezetnek.

A gyakori szexuális együttlét is rizikófaktor

A statisztikák szerint a nők harmada 24 éves kora előtt már találkozik az akut, szövődménymentes hólyaghuruttal, azaz cisztitisszel. Fiatalabb korban a felfázás kialakulása több okra vezethető vissza. Például a szex új partnerrel vagy a partnerek gyakori cserélgetése növeli a kockázatot. A szex során a testnyílások közelsége miatt a végbél tájékáról a húgycsőnyílás környékére kerülő kórokozók bejuthatnak a húgyutakba, így okozhatnak fertőzést. Valamint egy új társnál eltérő baktériumflórával találkozunk, ami megbolygathatja a hüvelyflóra egyensúlyát, ezzel hüvelyi fertőzéshez vezethet. Ezután a húgyúti fertőzés is könnyen kialakul.

Egyes fogamzásgátló eszközök, különösen a spermicidek hajlamosíthatnak a cisztitiszre azáltal, hogy a hüvelyflóra egyensúlyát felborítják, táptalajt adva a kórokozók szaporodásához. A szappan vagy az intim spray-k pedig a hüvely egészséges savas pH-értékét eltolhatják lúgos irányba: a langyos víz bőven elég az intim együttlétek előtti és utáni mosakodáshoz, esetleg válasszunk semleges pH-jú tusfürdőket.

Ezeken kívül lényeges, hogy ha pisilnünk kell, ne tartogassuk, mert a pangó vizelet is hozzájárulhat a hólyaghurut kialakulásához. Továbbá fontos megemlíteni a stresszt, hiszen sokan talán nem is tudják, mekkora szerepet játszhat a különféle betegségek kialakulásában. Bármely életkorban lehetünk a szokásosnál nagyobb nyomás alatt, és ilyenkor gyengül a szervezetünk természetes védekezőképessége, egyszerűbben kaphatunk el fertőzéseket.

A terhesség és a hólyaghurut

Terhesség alatt szintén megnő a hólyaghurut kialakulásának kockázata: a női test komoly változásokon megy keresztül, a növekedő magzat nyomására a húgyutak és a kismedencei szervek torlódnak, amely a húgycső rövidülését okozza, megkönnyítve a kórokozók feljutását a húgyhólyagba – és a hüvelybe is. A várandósság során emiatt gyakoribbak lehetnek a bakteriális hüvelyfertőzések, amelyekből – ördögi körként – szintén kialakulhat hólyaghurut. Kiemelten fontos, hogy amint várandósan észleljük a tüneteket, azonnal forduljunk orvoshoz, mert a kezeletlen hólyaghurut vagy hüvelyfertőzés veszélyezteti a magzat egészségét is.

A hüvelyi szülés során a húgyutak területe sérülhet, és az esetleges szöveti károsodások ideális környezetet teremthetnek a kórokozók számára a húgyhólyagban. Az orvosi beavatkozások, például a szülés során alkalmazott hólyagkatéterek ugyancsak fokozhatják a fertőzés kialakulásának kockázatát.

A változókor kihívásai

A menopauza időszaka számos hormonális változást hoz magával, amelyek befolyásolják a húgyutak egészségét, és hajlamosíthatnak a felfázásra. Például a női hormonok – különösen az ösztrogén – szintje jelentősen csökken, emiatt a húgyutakat és a hüvelyt bélelő hámszövet elvékonyodik és szárazabb lesz. Az ilyen szövetek hajlamosabbak a mechanikai sérülésekre, illetve a kórokozók könnyebben telepedhetnek meg rajtuk. Ezenfelül a húgyhólyag izomzata is gyengülhet a változókorban, ami nehezítheti a vizelet visszatartását, és így megnő a hólyaghurut kialakulásának a kockázata is.

A legújabb orvosi ajánlások szerint a hólyaghurut tüneteinek első észlelésénél a legfontosabb a fokozott folyadékbevitel (legalább 3 liter naponta), valamint a húgyutakra ható természetes eredetű szerek, például a gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású medveszőlőlevél, vagy a baktériumok megtapadását gátló tőzegáfonya és a D-mannóz alkalmazása.

Phytotec Hungária Bt.


Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.