Férfiak, a felfázás nem válogat!
A felfázásról úgy tartják, hogy női betegség, holott ez nem így van. A hólyaghurut a férfiaknál is megjelenhet, igaz, jóval ritkábban. Száz férfiból csupán egy szenved a betegségtől, melynek kockázata azonban az életkor előrehaladtával egyre növekszik. Ha pedig megjelennek a tünetek, a kezelésük általában nehezebb, mint a női fertőzéseké.
A nők körülbelül 80 százaléka élete folyamán legalább egyszer találkozik a felfázás kellemetlen tüneteivel. Náluk általában fiatal felnőttkorban, az aktív szexuális időszak kezdetekor jelentkezik először az infekció. Aztán a menopauza megjelenésével újra egyre gyakrabban alakulhatnak ki a tünetek, hiszen az ösztrogénszint csökkenésével a hüvelyi mikrobiom egyensúlya felborul, és emiatt a kórokozók is könnyebben elszaporodhatnak az intim területen.
Mivel a férfiak húgycsöve jóval hosszabb, mint a nőké, ezért a fertőzés az ő esetükben nehezebben éri el a húgyhólyagot. Sőt, a genetika az ő esetükben további védelemről is gondoskodott, a prosztata ugyanis antibakteriális nedvet termel, ezzel is védelmet nyújtva a baktériumok elszaporodása ellen. De míg a női hólyaggyulladások nem tartoznak a komplikált betegségek közé és a tünetek a megfelelő kezeléssel akár 1-3 napon belül visszaszoríthatók, addig a férfi hólyaghurut könnyen vezethet akár komolyabb szövődményekhez is.
Mivel a prosztata a húgyhólyag közelében helyezkedik el, körülölelve a húgycső felső szakaszát, a gyulladás könnyen átterjedhet a dülmirigyre, ami prosztatanagyobbodást vagy akár here-, illetve mellékhere-gyulladást, valamint vesemedencegyulladást is okozhat.
Az életkor előrehaladtával gyakori a férfiaknál a jóindulatú prosztatanagyobbodás, és egyeseknél a megnagyobbodott prosztata a húgycsövet olyan mértékben összenyomhatja, hogy az már a hólyagból történő normális vizeletürítést is akadályozza. A húgyhólyagban pangó vizelet pedig ideális körülményeket teremt a kórokozók szaporodásához - idősebb férfiaknál emiatt válhat gyakoribbá a hólyaghurut.
Mik a férfi hólyaghurut tünetei?
Az anatómiai különbségeken túl a férfiak urológiai fertőzéseit is a bélbaktériumok idézik elő, így az Escherichia coli (E. coli) baktériumok, valamint a Klebsiella, Enterobacter és Proteus fajok okolhatók a megbetegedésért. Mindkét nem esetében a fertőzés az alsó húgyutaktól terjed a felső húgyutak felé. Csak ritkán, általában újszülötteknél, illetve csecsemőkorban fordul elő, hogy a kórokozók a véráramon keresztül támadnak. A fertőzés történhet „művi” úton is: orvosi beavatkozás, illetve katéterezés is okozhat urológiai infekciót.
Ha bekövetkezett a baj, és megjelennek az első problémák, a férfiak tünetei is hasonlóak, mint a nőké, azaz gyanakodhatnak a fertőzésre, ha:
|
A fenti lista végén utolsóként felsorolt két tünet jelentkezésekor azonnal forduljunk szakorvoshoz, aki a prosztata kitapintásával, annak nagyságától és érzékenységétől függően dönthet a további vizsgálatokról. Szükség esetén az orvos teljes vizelet- és üledékvizsgálatot, vizelettenyésztést, esetleg ultrahangvizsgálatot vagy biopsziát is elrendelhet. A vizsgálatok feltárhatják, mennyire súlyos a betegség, továbbterjedt-e más szervekre, valamint az urológus gyógyszeres kúrát is előírhat. Ne hanyagoljuk el a kezelést, mert annak hiányában éveken keresztül küzdhetünk a problémával: a klinikai vizsgálatok szerint az esetek 30-40 százalékában hat hónapon belül visszatér a fertőzés.
Mit tegyünk, ha nagy a baj?
Ha elmarad a tünetek kezelése, az akut prosztatagyulladás további szerveket is érinthet, így a húgycsőre és az ondóhólyagra is áterjedhet. Gáttáji, a végbélnyílás és a herék közötti nyomó fájdalom és kismedencei fájdalom is megjelenhet. A fájdalom, a gyengeség és a fáradtság mind lehetnek a prosztatagyulladás tünetei. A betegség ilyenkor már nehezebben kezelhető, hosszabb időt és nagyfokú türelmet igényel, mert előfordulhat, hogy néhány hónapnyi tünetmentesség után a panaszok újra fellángolnak, és a prosztatagyulladás akár évről évre kiújulhat. Ha akutból krónikussá válik a betegség, általában már csak széles spektrumú antibiotikumokkal szorítható vissza. A kezelés időtartama körülbelül egy hét, de a tünetek már a második-harmadik nap folyamán enyhülhetnek. Ilyenkor semmiképpen ne hagyjuk abba a gyógyszerszedést, mert ezzel kialakíthatjuk az antibiotikum-rezisztenciát, és emiatt a gyulladástól akár éveken keresztül nem tudunk majd megszabadulni.
Kerüljük a rizikófaktorokat!
A felfázást a férfiak is tudatosan elkerülhetik. A megelőzésben már néhány életmódbeli változtatás is sokat segíthet. Ahogyan a nőknél, úgy a férfiaknál is ismerünk hajlamosító tényezőket, amelyek növelik az infekció kockázatát, ezért fontos, hogy kiküszöböljük az alábbi rizikófaktorokat:
- Kevés folyadék bevitele: a férfiakra jellemzőbb, hogy nem figyelnek a tudatos hidratálásra. Ennek elmaradásakor viszont a vizelet besűrűsödik, ami táptalajt képez a fertőzéseknek.
- A vizelet visszatartása huzamosabb időn át: a húgycső folyamatos, vizelettel való átöblítése azért hasznos, mert egyúttal kimossa a baktériumokat a húgycsőből.
- Életkorral járó sajátosságok: a 75 évnél idősebb férfiaknál a vizeletben gyakrabban fordulnak elő baktériumok (7-10%), így ebben az életkorban különösen fontos a megelőzésre koncentrálni.
- Húgycső szűkülete: a hegesedést okozó betegség csökkenti a húgycső keresztmetszetét.
- Alhasi tájék lehűlése: akárcsak a nők esetében, az alsó testtájék lehűlése elégtelen, beszűkülő érhálózatot eredményez, ami utat nyithat a fertőzéseknek.
- Hólyagdaganat: a dohányzó férfi páciensek esetében a tüdőrák után ez a második leggyakoribb rákfajta.
- Nemi betegségek: a legtöbb nemi betegség, így a gonorrhea is hólyaghurutot idézhet elő.
Hogyan előzhető meg a férfi felfázás?
A férfiak is odafigyelhetnek a megelőzésre, pláne akkor, ha valamelyik rizikócsoportba tartoznak. Néhány egyszerű szabályt betartva sokat tehetnek a saját egészségükért, ha ezeket erőfeszítés nélkül beillesztik a mindennapi rutinba. Íme, mi minden segíthet szinte észrevétlenül a gyulladások elkerülésében:
- megfelelő intim higiénia,
- hideg időben az alhas és a deréktájék melegen tartása,
- kellő mennyiségű, 10kg/300ml víz fogyasztása,
- gyógyhatású készítmények alkalmazása,
- C-vitamin szedése,
- pamut alsónemű viselése,
- szexuális együttlét esetén óvszer használata,
- a spermicid anyagú síkosítók elkerülése ugyancsak minimalizálhatja a fertőzés kialakulását,
- illetve a körülmetélés is védettséget jelenthet a húgycsövön keresztüli befertőződés ellen.
Hagyjuk abba továbbá a dohányzást, igyunk kellő mennyiségű folyadékot, figyeljünk az intim higiéniánkra és legyünk körültekintőek a szexuális életünkben, hogy visszaszorítsuk a gyulladások megjelenésének a lehetőségét is.
Az oldalon elhelyezett tartalom az Urzinol forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk produkciójában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.