OTP Bank Nyrt.
OTP Bank Nyrt.
Tetszett a cikk?

Az emberek többségében minden bizonnyal ott van az az igény, hogy a lehető legpontosabban nyomon tudják követni pénzügyeik alakulását, legyen szó akár bevételekről, akár a kiadásokról, akár az egyes megtakarításokról. Eddig ez sokunk számára inkább volt egy bonyolult, félig digitális, félig papíralapú módszer és rendszer, de manapság szerencsére már létezik olyan megoldás, amely felhasználóinak örömére minden pénzmozgást pontosan dokumentál. Eddigi életutam a pénzügyi tudatosság és megtakarítás kicsit rögös útján.

Ha a pénzügyi tudatosságot vizsgáljuk, akkor minden bizonnyal többféle típusú emberrel találkozunk. Van, aki precízen vezeti költéseit és bevételeit, akad olyan, aki egy ideig még képes nyomon követni a pénzmozgást, aztán elveszik a saját rendszerében, és persze vannak olyanok is, akik nem tesznek semmilyen különösebb erőfeszítést annak érdekében, hogy bármilyen módszert használjanak ehhez. Ha magamat kellene elhelyeznem ebben a rendszerben, akkor én lennék az, aki egy ideig pontosan nyomon követ, feljegyez, aztán egy aprócska hiba csúszik rendszerbe és utána kész, vége, az akkor már úgyis mindegy alapon majd a következő hónapban újra kezdem az egészet.

Harc a táblázatokkal: mit hová írjak?

Pedig nagyon sok módszerrel próbálkoztam. Amíg több készpénzt is használtam, addig az ilyen típusú kiadásaimat egy külön füzetben vezettem, a számlamozgásokról pedig mindig jött az sms. Ugyanakkor egy idő után teljesen belekeveredtem az egyes tételek pontos meghatározásába, és persze épp a legkisebb, elsőre akár észrevétlennek tűnő összegű reggeli kávéra és péksüteményre költött mennyiség nőtt a hónap végére szemmel is jól látható összeggé. Így az első dolog, amivel megpróbálkoztam, hogy az ilyen, rendszerint ad hoc jellegű költéseket megpróbáltam visszafogni. Tudatosabban kezdtem el bevásárolni, igyekeztem meghatározni, hogy egy-egy hétre mekkora összeget költök élelmiszerre és egyéb más cikkekre, sőt, igyekeztem némi vésztartalékot is felhalmozni, még ha csak pár tízezer forintról is van szó, arra az esetre, ha valami tönkremegy, és újat kell venni.

Ahogy fejlődött a digitális technológia, egyre több kiadásfigyelő applikáció jelent meg a piacon: ezekben már különböző kategóriákba, „színesen és szagosan” nyilván lehetett tartani dátum szerint a kiadásokat és bevételeket, azonban a legnagyobb hibájuk ezeknek is az volt, ami a régi füzetnek: kézzel, egyenként kellett bevinni az egyes tételeket. És persze a rendszer itt sem akkor zavarodott meg, amikor a hó eleji fizetésemet vagy épp a lakbér kifizetését könyveltem, hanem amikor a fent említett apró kis összegeket elfelejtettem beírni, és a hó végi összesítésnél nem értettem, hová tűnt a pénz egy része.

A tökéletes app létezik!

A pénzügyi életemben egyértelműen új szakasz kezdődött, amikor megjelent az OTP új MobilBankja, benne a Kiadásfigyelő funkcióval. Mivel ekkorra már több kiadásfigyelővel is megpróbálkoztam és vallottam kudarcot, ezért ezt is azonnal leteszteltem: és most először nem kellett csalódnom. A rendszer kategóriákba sorolva, automatikusan követi nyomon a kiadásaimat, de beállíthatok saját kategóriákat is, így áttekinthető, mire, mennyit költök, és a költési ábrából az is kiderül, hogy többet vagy kevesebbet költöttem-e a korábbiakhoz képest. Az alkalmazásértesítések segítségével minden pénzmozgást nyomon tudok követni a számlámon, legyen szó bevételről vagy kiadásról, és a tranzakciótörténetben név szerint látom, hogy ki és mikor utalt, de ami még ennél is jobb, pontosan látom azt, hogy mikor, hol és mennyiért vásároltam, legyen az fizikai üzlet vagy webshop.

Azért is szeretem különösen ezt az applikációt, mert hónapokra visszamenőleg is ellenőrizni tudom, hogy mikor, mire és mennyit költöttem, ez pedig nagyban hozzásegített ahhoz, hogy még tudatosabb legyek a pénzügyeimmel kapcsolatban. Ma már elmondhatom, hogy jóval kevesebb felesleges dologra költök, és habár néha még előfordul, de javarészt eltűnt a mindennapjaimból az impulzusvásárlás is. A kiadásfigyelés mellett az előzetes kalkulációra is kiválóan alkalmas ez az app, hiszen nagyjából tudok most már azzal kalkulálni, hogy mennyi a havi költésem élelmiszerre, ruhaneműre, egészségre és szépségre, szórakozásra vagy közlekedésre. Ez pedig a mai, sokszor instabil pénzügyi és gazdasági helyzetben a legnagyobb segítség számomra a mindennapok menedzseléséhez.

Tudatosság a pénzügyekben: a következő lépcsőfok

A pénzügyi tudatosság fejlesztésében mindenképp mintaként szolgáltak szüleim, akik a saját jövedelmük összegétől függetlenül minden hónapban megpróbáltak valamennyit félretenni, és ha volt rá lehetőségük, akkor ezt különböző megtakarítási típusokba tették: pl. rendszeres megtakarítások, nyugdíj-előtakarékosság, értékpapírok. Így amikor én is kiléptem a munkaerőpiacra, és felvettek életem első munkahelyére, elhatároztam, hogy a látott pozitív mintáknak megfelelően az első fizetésemtől kezdve magam is félre fogok tenni. Havi ötezer forinttal kezdtem, és néhány év alatt össze is gyűlt némi megtakarítás.

Ahogy az évek alatt növekedtek a havi bevételeim, egyre inkább megfogalmazódott bennem az igény arra, hogy a keletkezett megtakarítást – legyen az bármekkora összeg egy hónapban – ne csak a bankszámlámon gyűjtögessem, hanem valahogyan befektessem. Ugyanakkor azt is tudtam, hogy ebben egy dolog akadályoz meg, az, hogy pontosan utánanézzek, számomra mi a legmegfelelőbb.

Az OTP Bank Pénzügyi Tervezője volt ebben a segítségemre: az internetbank felületén keresztül is el tudtam készíteni a kalkulációt, így most már jobban látom azt, hogy a pénzügyi céljaim eléréséhez milyen típusú, mekkora kockázatú vagy milyen időtávra ajánlott megtakarítási forma lenne számomra a legmegfelelőbb. És bár az egészet intézhetem akár online is, az információk birtokában mégis inkább bemegyek majd egy bankfiókba, hogy minden felmerülő kérdésemre választ kapjak. Az applikációban vagy az internetbankom felületén egyébként ezeket is nyomon tudom követni, szintén áttekinthető, kategorizált rendben felsorolva, legyen az lekötött betét, rendszeres megtakarítás, valamilyen értékpapír vagy nyugdíj célú megtakarítás.

Az elmúlt évek eseményei hatással voltak a magyarok pénzügyi gondolkozására: az OTP Öngondoskodási Index kutatásában a megkérdezettek 96% válaszolta, hogy spórol és elkezdte visszafogni költéseit; illetve a válaszadók 63%-a gondolja úgy, hogy a nehéz helyzet hatására egyre fontosabb félretenni. Annak eldöntésében, hogy a megspórolt összeget milyen megtakarítási termékbe fektessék az ügyfelek, az OTP Bank Pénzügyi Tervező szolgáltatása nyújt segítséget, amellyel akár önállóan, akár a bank szakértőivel konzultálva kiválaszthatóak a személyre szabott megtakarítási formák*.

*Az OTP Öngondoskodási Index felmérésről
Az OTP Öngondoskodási Index egy 2011 óta minden évben elkészülő, a 18-70 éves, bankszámlával rendelkező magyar lakosságra nézve reprezentatív felmérés. A legfrissebb mintavétel 2022 szeptemberében, személyes megkérdezéssel készült.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.

A tartalom az OTP Bank Nyrt. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement

Kilenc ügyben nyomoz a rendőrség iskolai korrupció miatt

Kilenc ügyben nyomoz a rendőrség iskolai korrupció miatt

Mégiscsak kell a moldovai gáz a transznisztriai szakadároknak

Mégiscsak kell a moldovai gáz a transznisztriai szakadároknak

Toplista: ezek most a legkisebb fogyasztású villanyautók

Toplista: ezek most a legkisebb fogyasztású villanyautók

Ennyire drága a magyaroknak a gyorshajtás a szomszédos országokhoz képest

Ennyire drága a magyaroknak a gyorshajtás a szomszédos országokhoz képest