szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aki az autóágazatot támogatásokkal kényeztetni, egy túlhaladott technológiára ad ki pénzt - írj a éles kritikájában két német kutató a roncsprémium-programot elemezve. A nemrég megjelent könyvben a gazdasági növekedést középpontba állító politika meghaladásának esélyeit latolgatják az európai demokráciákban.

"Aki az autóágazatot támogatásokkal kényeztetni, egy túlhaladott technológiára ad ki pénzt, ahelyett, hogy ezt a forrást egy jobb jövő megalapozására fordítaná" - fogalmaz a két szakember tanulmányában, amelynek a szeptember végi németországi választások és a decemberi koppenhágai klímacsúcs közeledte ad időszerűséget.
   
Claus Leggewie, az esseni Kultúratudományi Intézet igazgatója és Harald Welzer, a Witten/Herdecke Egyetem szociálpszichológia-professzora A világ vége, ahogyan eddig ismertük - Klíma, jövő és a demokrácia esélyei című könyvében úgy véli, a fő probléma az, hogy "a jövő generációkat adóssággal sújtó politika a forrásokat nem az ipari társadalom fenntarthatóságot célzó átalakítására, hanem a jelenleg folyó, elavult üzletmenet fenntartására fordítja".
   
A tudósok ennek örvén hevesen bírálják a politikai elitet, amiért az a gazdasági válság közepette is rövid távú választási célokat tart szem előtt döntései meghozatalakor. Szerintük a fő kérdés az, hogy a nyugati demokráciák képesek-e úgy fejlődni, hogy közben "jövőképesek" maradnak: hajlandók-e az elért modernizációs színvonalat arra használni, hogy megtalálják a gazdasági és mindennapi életnek nem a növekedésen, hanem az igazságosságon és az életminőségen alapuló, új formáját?
   
Figyelmeztetnek arra, hogy nem csak a természeti erőforrások korlátosak, hanem jelenlegi formájukban könnyen leáldozhat a nyugati modernitás olyan vívmányainak is, mint a piacgazdaság, a civil társadalom vagy a demokrácia.
   
"Bár tudjuk, hogy előbb-utóbb elfogy, felépítettünk egy olyan világot, amelynek léte egyértelműen az olajon nyugszik" - írják a szerzők.  Borúlátásuk ellenére végül mégis arra jutnak, hogy a nyugati demokráciák a bizalmi válság dacára képesek lesznek a döntő fordulat végrehajtására. Úgy vélik azonban, hogy a változás motorja nem a politikai pártok, hanem a civil társadalom lesz.
   
A két német szakember a föld felmelegedését fékező, kötelező erejű megállapodást sürget a decemberi koppenhágai klímacsúcson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Fütyül a kormány a roncsautó-prémiumra

Miközben egyre több uniós államban bevezetik a régi autóért újat programot, a magyar kormány nem kíván foglalkozni ezzel a gazdaságélénkítő eszközzel. Pedig a német példából ítélve megérné.

MTI Autó

Romániában sem lesz roncsautó-prémium

A román környezetvédelmi miniszter szerdán határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy Romániában is beindítanának egy olyan programot, amelyben a régi autók helyett újakat vásárlók számára akár 2500 eurónak megfelelő "ösztönzést" adna az állam. Nicolae Nemirschi egyszerűen butaságnak nevezte, hogy egyes hivatalos személyek mindenféle pénzösszegekkel dobálóznak.

MTI Világ

Kudarcot vallott az amerikai roncsautó program

Az amerikai roncsautó program, bár az Obama-kormány sikert emleget, valójában kudarcot vallott, az állami támogatás az amerikai gyártók helyett nagyrészt a külföldi cégeket segítette - írta a The Washington Times pénteki szerkesztőségi cikkében.

MTI Autó

Lefulladt a roncsautó program Romániában

Eddig kevesen használták ki Romániában a nyárra is érvényes roncsautó programot. Az autókereskedők arra számítanak, hogy a program szeptember elseje és december 11-e közötti, harmadik szakaszában jelentősen emelkedni fognak az eladások.