Az afganisztáni háborúban átéltek miatt támadhatott késsel Pápán egy volt katona járókelőkre
Magyarországon nincsenek veteránintézmények, a leszerelt katonákra nincs rálátása a honvédségnek.
Magyarországon nincsenek veteránintézmények, a leszerelt katonákra nincs rálátása a honvédségnek.
Az elmúlt 18 évben számtalan feladatot láttak el a magyar katonák, egy időben a kabuli repteret is üzemeltették.
A nemzetközi katonai koalíció kivonulásával és benne a magyar szerepvállalás befejezésével lezárul egy korszak Afganisztánban és a Magyar Honvédség történetében is. Arról, hogy ez mennyiben volt siker és milyen kihívások állnak ezután a magyar haderő előtt, Wagner Péterrel, a Külügyi Intézet vezető kutatójával beszélgettünk a Fülkében.
Az áldozatok mindannyian civilek, vannak köztük fiatal diákok is.
Negyvennél is több sérültet vittek kórházba a kabuli bombatámadás után.
Sokan attól tartanak Afganisztánban, hogy ha újra a tálibok kerülnek hatalomra, a nők elveszíthetik az elmúlt években megszerzett szabadságjogaikat. Többen a munkahelyüket féltik, mert dolgozni sem engedték őket korábban. A Deutsche Welle riportja.
Egyelőre nem tudni, hogy egyes országok hány katonát hívnak vissza és milyen határidővel.
Legalább tízen meghaltak, köztük a felkelők egyik parancsnoka.
Az Egyesült Államok és a NATO helyi lépéseket hajt végre a csapatai Afganisztánból történő kivonásának folyamata keretében. A távozás dátumát május 1-én jelentik be.
Az USA húsz év után lezárni készül az afganisztáni háborút, a feltétel nélküli kivonulás a kudarc beismerését és a tálibok visszatérését jelenti.
A szovjet hadsereg 1989-es afganisztáni kivonulása után az ázsiai állam tartós káoszba és belháborúba süllyedt, s aligha lesz ez másképp szeptember után, amikor az utolsó nyugati katonák is elhagyják az országot. A kivonulás nyertesei a tálibok lehetnek, a legnagyobb vesztesek pedig a nők és a kisebbségek lesznek, akiknek jogait korlátozni fogják a fanatikus vallási mozgalom támogatói. A szomszédos államoknak is van mitől tartaniuk.
Az amerikai elnök és a NATO-főtitkár is közölte, nincs megfelelő katonai megoldás az Afganisztán előtt álló kihívásokra, itt az idő kivonulni.
A döntést várhatóan szerdán jelenti be Joe Biden amerikai elnök.
A tálibok bevonásával átmeneti kormány felállítását javasolja Afganisztánban az új amerikai béketerv. A húszéves háború lezárására a Biden-kormányzatnak nem sok választása maradt.
A kabuli kormány részt vesz az Oroszország által kezdeményezett tárgyalásokon.
Több támadás is volt az afgán fővárosban, egy részüket az Iszlám Állam vállalta magára.
A tervezett csapatkivonásokkal az USA Afganisztánban a Talibán, Irakban az iráni rezsim, Szomáliában pedig az al-Káida kezére játszik.
Két hónap múlva már csak 2500-2500 amerikai katona állomásozhat a két országban.
Legalább tizenhárman meghaltak egy kabuli oktatási központ elleni öngyilkos merényletben szombaton, további harminc sebesültet kórházba szállítottak - mondta el egy afgán tisztségviselő.
Már az afgánközi tárgyalások beindulása is csodának számít, hát még az, ha sikerül egyezségre jutni. A nagyhatalmak érdeklődését csak fokozza, hogy Afganisztán igen gazdag ásványkincsekben.