Fülke: Milyen Afganisztánt hagyunk hátra?

A nemzetközi katonai koalíció kivonulásával és benne a magyar szerepvállalás befejezésével lezárul egy korszak Afganisztánban és a Magyar Honvédség történetében is. Arról, hogy ez mennyiben volt siker és milyen kihívások állnak ezután a magyar haderő előtt, Wagner Péterrel, a Külügyi Intézet vezető kutatójával beszélgettünk a Fülkében.

  • hvg.hu hvg.hu
Fülke: Milyen Afganisztánt hagyunk hátra?

A 2001 óta változó intenzitással zajló, most már háborúnak nehezen nevezhető afganisztáni állapotok ugyan nem mutatnak túl reményteli képet, de sok minden változott, mióta az al-Kaidát bujtató tálibok hatalmát először megdöntötte az Egyesült Államok vezetésével indult nemzetközi beavatkozás. A tálibok ugyan megint jelentős hatalmat gyakorolnak az országban, ám ez már egy másik tálib vezetés, mint a 20 évvel ezelőtti.

Mit ért el a nemzetközi koalíció, ha végül megint megerősödtek azok, akik ellen harcoltak? Mit könyvelhet el a Magyar Honvédség és mitől lesz ütőképes haderőnk a saját régiónkban is? Wagner Péter szerint semmi sem fekete-fehér, de ha akarjuk, beszélhetünk régiós fegyverkezési versenyről is.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.