Pislákoló fényektől a hordozható moziig – így fejlődtek a számítógépes kijelzők
Nem kell sokat visszamenni az időben, ma már egy telefon is simán leveri az első, méregdrága plazmatévéket.
Nem kell sokat visszamenni az időben, ma már egy telefon is simán leveri az első, méregdrága plazmatévéket.
A világjárvány sokakra sokféleképpen hatott, az irodai dolgozóknál viszont olyan változást is láttunk, ami miatt azt is át kell gondolni, milyen eszközöket használunk. Mindennél elterjedtebb lett a home office, az eszközöket is nagyon sokan vitték magukkal haza, az eddigi munkahelyi laptop hirtelen a nappaliban találta magát, ahol aztán ki volt téve a véletlenül ráömlő kakaónak, fix hely híján könnyen leverték a családtagok, ésatöbbi, egyszóval mindennél nagyobb igénybevételt hozott az eddigi munkaeszköznek a járvány.
Életünk körülbelül kilencven százalékát beltérben töltjük, ahol – bár nem is vagyunk tudatában – a levegő sokszor akár ötször szennyezettebb, mint kültéren. Legyen szó iskolákról, irodaépületekről, szállodákról, éttermekről vagy akár nagyobb üzlethelyiségekről, ma már léteznek olyan mindenhol alkalmazható, beltéri levegőminőség-érzékelők, amelyek segítségével mérhető a levegő szennyezettségi szintje, és jelzést kaphatunk, ha beavatkozásra van szükséges.
„A bolygó felmelegszik és élhetetlenné válik, akár már az unokáink számára, s hogy ez ne így legyen, vissza kell fogni a széndioxid-kibocsátást” – mondja Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport igazgatósági tagja. Az energiacég a nagy nemzetközi vállalatcsoport tagjaként úttörő szerepet játszik Magyarországon a fenntartható energetikai megoldások elterjesztésében, az e-mobilitástól, a napelemes rendszerek telepítésén át, egészen az évtizedekkel ezelőtt épített villamos hálózatok fejlesztéséig. A szemünk előtt alakul át az energia világa, ami a mindennapi életünkre is hatással lesz, erről beszélgettünk.
Megugrott a napelemes rendszerek iránti kereslet, háromszor-négyszer több ilyen épül az idén idehaza, mint tavaly. Ennek egyik oka, hogy az év elejétől ezekre is igényelhető Otthonfelújítási támogatás. Ám sem a pályázat, sem az ügyfeleknek jelenleg kedvezőbb elszámolás nem tartanak örökké. Ezért azoknak a családiház-tulajdonosoknak, akik fontolgatják a napelemek telepítését, érdemes sietniük. De vajon milyen előnyökkel járhat napelemeket felszereltetni, mennyivel lehet így csökkenteni a havi villanyszámlát? Ennek jártunk utána.
A Covid-válság kitörése óta a közép-európai részvénypiacok alultejesítenek, és értékeltségük is átlagosnak mondható a fejlett piacokkal szemben. A jövőbeli teljesítményre azonban ez jó hatással lehet, jelentős felzárkózási potenciált tartogathat a régió. A közép-európai célpiacokon befektető OTP Quality és OTP Közép-Európai Részvény Alapot kezelő szakemberekkel beszélgettünk.
A kávéra ma nem lehet csupán reggeli rutinként tekinteni – bár valójában sosem lehetett. A kávé és annak elkészítése egy összetettebb művészet és tudomány, ami folyamatosan fejlődik. Magyarország egyik legelismertebb szakértőjével, a Bányai kávé egyik partnerével, Tóth Sándorral a baristáktól elvárt elképesztő tudásról és elvárásokról, a magyar kávéházak helyzetéről és minőségéről, valamint a kávéitalokról beszélgettünk. És megtudtuk azt is, hogy vajon rendben van-e, ha alkoholt kevernek kávéval.
Vajon miért van az, hogy a nagy lottónyertesek közül sokan néhány éven belül elherdálják óriási nyereményüket, és csődbe mennek? Az ok a pénzügyi ismeretek és a tudatosság hiánya. Szakértővel vesszük át, hogyan tudunk jobban bánni a pénzünkkel még akkor is, ha kevés van belőle.
Az irodákba való visszatérés a pandémia után átlagon felüli kihívást jelentett, hiszen elszoktunk a nagyobb társaságtól, a benti tempótól. Sokunknak kellett megküzdeni stressztöbblettel, time management gondjaink támadhattak, és nehezen fókuszáltunk a napi feladatainkra. Videónk főszereplője egy okosóra segítségével találta meg az utat az egyensúly visszabillentéséhez:
A vállalati HR-nél a koronavírus-járvány jelentősen felgyorsította a digitalizációs törekvéseket. Például az ötödére rövidült a munkavállalók év végi igazolásainak elkészítésének ideje. Ez a munka az L-SOFT webes szoftverének használatával 30 helyett immár 6 nap alatt elvégezhető, ráadásul ahhoz 25 helyett elegendő csak 3 HR-es kolléga – érzékeltette szemléletesen Bakó Krisztina, az L-SOFT Zrt. kereskedelmi igazgatója.
Otthonunk komfortossága mindennél fontosabb, főleg mostanában, amikor még több időt töltünk benne. A kényelem és az esztétikum mellett azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy lakóklímánk megfelelő egészséget biztosítson számunkra. Egy egész Európát átfogó, Eurobarometer-tanulmány azt mutatta ki, hogy a lakosság háromnegyedének az egészség jelenti a boldogság legfontosabb tényezőjét, ezt követi a szeretet, a munka és a pénz fontossága.
Egyre nehezebb jó és megbízható szakembert találni, ha lakásfelújításba vágunk, vagy egyszerűen szükségünk van egy szolgáltatóra akár autószerelés, akár takarítás ügyében. Nem csak egyre kevesebb a szolgáltató, de egy részük nem is túl profi, így könnyedén járhatunk mi, otthonunk és pénztárcánk is rosszul. De van mód rá, hogy megtaláljuk a tökéletes szakit. Összegyűjtöttünk pár tippet.
Annak ellenére, hogy manapság már szinte mindent meg tudunk venni és el tudunk intézni online, mégis akad néhány dolog, amivel kapcsolatban még bizalmatlanok vagyunk. Az egyik ilyen a szemüvegvásárlás. Pedig ahogy minden más, így ez is csak néhány egyszerű lépésből áll.
A munkáltató és a dolgozó is tud tenni azért, hogy a visszarendeződés zökkenőmentes legyen.
Milyen előírásokhoz, keretrendszerekhez kell alkalmazkodni ahhoz ma egy ipari szereplőnek, hogy a működés és a gyártás során is megfeleljen a 21. század elvárásainak? Mennyire fontos az IoT, a mesterséges intelligencia, az eszközök élettartamának és szerviz idejének pontos előrejelzése? Annak jártunk utána, milyen változásokat hozott és hoz majd az Ipar 4.0 a vállalati világban. A világ leggyorsabb ipari kapuját gyártó német EFAFLEX cég gyorskapuit forgalmazó EFAFLEX Hungária Kft., valamint a raktározási technológiai berendezések széles spektrumát kínáló EFA GLOBAL DOCKING Kft. ügyvezető igazgatója, Köbli Attila válaszolt a fejlődéssel és az ágazati újdonságokkal kapcsolatos kérdéseinkre.
„Már megint sok a túlóra, hárman is fenyegetőznek azzal, hogy kilépnek, csináljatok már valamit, mert így is alig tudtunk felvenni embert.” Ilyen, és ehhez hasonló üzeneteket gyakran kapnak a vállalati HR-sek a menedzsment részéről. Szerencsére ma már vannak olyan mutatószámok, amelyek segítenek felmérni, mely területen vannak tartósan betöltetlen állások, akik elmentek, miért mondtak fel, például azért, mert elégedetlenek voltak a munkakörülményekkel, vagy azért szívta el őket a konkurencia, mert nem kaptak elég fizetést.
Rendkívül nehéz időszakon vannak túl a kisvállalkozók, mert sokuk működését a járvány gyakorlatilag ellehetetlenítette. Az új technológiák adta lehetőségek azonban kiutat jelenthetnek számukra, és bár a digitális átállás nem mindenkinél halad zökkenőmentesen, nem maradnak segítség nélkül abban, hogy modernebb, válságállóbb üzletté fejlődhessenek.
Az elmúlt években radikálisan megváltoztak a fogyasztói és tartalomfogyasztási szokások, ezzel együtt a távközlési piac palettáján jelentős átalakulás zajlott. Az adatforgalom exponenciális növekedése a következő évekre is borítékolható, így a globális piac átrendeződése is folytatódik. De hogyan tudnak a megváltozott viszonyok adta különböző és sokszor bonyolult lehetőségek között az egyes fogyasztók eligazodni? Nehezen, de az elsőre átláthatatlannak tűnő előfizetések rendszerezéséhez szerencsére megérkezett a szakszerű segítség, egy applikáció formájában.
Kuriózumokkal, meglepetésekkel és nagy visszatérőkkel várja a járvány utáni nyár kultúrára éhező nézőit a Szegedi Szabadtéri Játékok. Barnák László, a fesztivál főigazgatója szerint a pandémia ellenére sem tört meg az év egyik legkiemelkedőbb kulturális eseményének lendülete, és a jegyeladásokon is jól látszik: az embereknek igényük van a sztárokra, a közösségre, a műfaji sokszínűségre és a különleges atmoszférára.