Daikin
Daikin
Tetszett a cikk?

Életünk körülbelül kilencven százalékát beltérben töltjük, ahol – bár nem is vagyunk tudatában – a levegő sokszor akár ötször szennyezettebb, mint kültéren. Legyen szó iskolákról, irodaépületekről, szállodákról, éttermekről vagy akár nagyobb üzlethelyiségekről, ma már léteznek olyan mindenhol alkalmazható, beltéri levegőminőség-érzékelők, amelyek segítségével mérhető a levegő szennyezettségi szintje, és jelzést kaphatunk, ha beavatkozásra van szükséges.

Mit mér pontosan a levegőminőség-érzékelő?

A beltéri levegő minőségét nagyon sok összetevő határozza meg, ezek közül legismertebbek a hőmérséklet, a páratartalom és a légnyomás, mondja Nyilas Mihály, a Daikin szakértője. Az összetevők tekintetében ezen kívül más komponenseket is érdemes megfigyelni, melyek egészségünkre különböző hatással vannak. Ezek a komponensek lehetnek porok, gázok és olyan, nem látható, nem anyag típusú összetevők, amiket újabban szintén megfigyelünk.

2018 óta a nemzetközi szabványok a por részecske átmérői szerint osztályozzák ezeket a levegőben lebegő elemeket, melyekről nem az összetevőik, hanem elsősorban a méretük alapján döntjük el, hogy mennyire veszélyesek számunkra, mivel az emberi szervezet különböző módon képes kiszűrni őket a levegőből. A nemzetközi szabványok szerint megkülönböztetünk10, 2,5 és 1 mikronos méretű részecskéket. A 10 mikronos részecskéket az orrunk vagy garatunk megfogja, a 2,5 mikronosokat a hörgők fogják meg a tüdőben, ezek felköhögve távoznak szervezetünkből a váladékkal” – mondja Nyilas Mihály.

Az 1 mikronos vagy az alatti méretűek az igazán veszélyesek, mert azokat semmi sem fogja fel, így átmennek a vérbe, mutat rá a szakértő. A levegőminőséget nézve ma – a porrészecskék tekintetében – ennek a háromféle összetevőnek a koncentrációját figyeljük a levegőben.

A gáz alapú összetevők közé tartozik a szén-dioxid, valamint a különböző, szerves vegyületek illékony összetevői. Utóbbiak jellemzően szagos dolgok, melyek általában emberi tevékenység közben keletkeznek, ilyen például az izzadság.

A harmadik típusba tartoznak a sugárzás által keltett összetevők, gyűjtőnevükön elektroszmogok. Három területet különböztetünk meg ezen belül is: magas, alacsony és ultraalacsony frekvenciájú összetevők, melyek körül vesznek minket, de nem a levegőben, hanem a térben terjednek. Ezeket az elektromágneses sugárzásokat például a különböző vezetékekben áramló áram vagy a mobiltelefonok működése kelti.

„A mi szenzorunk az eddig felsorolt összetevők közül tizenötöt figyel meg, melyek az egészség szempontjából a legfontosabbak. Ezeket a szenzor rangsorolja is, és külön csoportokba szedve meg lehet nézni, hogy az összetevők közül mik azok, amik jelenleg a levegőben vannak ott, ahol éppen tartózkodunk.”

A Daikin nemrég megjelent új, beltéri levegőminőség-érzékelője (IAQ érzékelő) hatékony mérő- és felügyeleti eszközként használható az épületek egészségesebb beltéri környezetének megteremtéséhez. Ez az intelligens megoldás segít a beltéri levegőminőség aktuális állapotának nyomon követésében, hogy szükség esetén további lépéseket lehessen tenni annak javítása érdekében.

A Daikin nemrég megjelent új, beltéri levegőminőség-érzékelője (IAQ érzékelő) hatékony mérő- és felügyeleti eszközként használható az épületek egészségesebb beltéri környezetének megteremtéséhez. Ez az intelligens megoldás segít a beltéri levegőminőség aktuális állapotának nyomon követésében, hogy szükség esetén további lépéseket lehessen tenni annak javítása érdekében.

A már említett három csoportból az elsőben, a fizikai összetevők között figyelhető meg a VOC-t, amely a teljes organikus szerves vegyület mennyisége. Ezeknek a mérése szabvány szerinti mértékegységben történik, ami általában a PPM, vagyis, hogy egymillió részecskéből hány darab ilyen részecske van, teszi hozzá Nyilas Mihály.

A szenzor a VOC mellett a szén-dioxidot, valamint a 10 és 2,5 mikronos összetevőket is méri, valamint ad egy általános képet a helyiség minőségéről, ennek a sok adatnak az összefoglalásaként létrehoz egy mérőszámot, az IAQ-t (Indoor Air Quality), amit külön mérőszámként meg tudunk jeleníteni. Ez alapján kaphatunk egy általános képet a helyiségünk pillanatnyi levegő minőségéről, ami alapján el tudjuk dönteni, hogy például célszerű lenne már szellőztetni.

Az érzékelő megfigyel még olyan, a komfortunk szempontjából fontos összetevőket, mint a fény és a zaj, illetve az elektroszmogból a magas és alacsony frekvenciájút és a WIFI-szintet. Utóbbi szintén egyfajta elektromágneses sugárzás, így jó, ha például nincs a hálószobánkban.

A szakértő elmondása szerint az emberek által legismertebb összetevők, mint például a páratartalom, hőmérséklet, porkoncentráció, szén-dioxid szintje, nagyon eltérő tud lenni az egyes otthonokban, de sokszor jellemző rájuk, hogy magasak. Ez összefügg azzal, hogy viszonylag keveset szellőztetünk, teszi hozzá. Ez azt is eredményezi, hogy télen, a fűtésszezonban rosszabb tud lenni a levegő minősége, ellentétben a nyári időszakkal, amikor egész nap tárva-nyitva vannak az ablakok.

A magas páratartalom, szén-dioxid koncentráció és VOC-szint, amely többek között fülledtséget és bepállott szagot okozza, erősen befolyásolja az emberi szervezet működését. Például a magas szén-dioxid koncentrációtól (1500 ppm felett) fáradtak leszünk vagy akár megfájdulhat a fejünk (2000 ppm felett). Ez például egy tárgyalóhelyiségben fontos paraméter lehet, már csak azért is, meddig tudunk frissek maradni.

Mi van akkor, ha nem jó eredményeket mutat a levőminőség-érzékelő?

A Daikin termék portfóliója nem csak arra ad lehetőséget, hogy megmutassuk milyen a beltéri környezetünk levegőjének minősége, hanem arra is, hogy megoldásokat kínáljon a javítására. A cég háromféle megoldást kínál, melyek működésükben hasonlók, de különböző típusú terekre vonatkoznak.

„A lakossági kategóriában két méretben tudunk berendezést biztosítani, melyek a fent említett összetevőket kiszűrik. Ezt még aktuálisabbá tette a pandémia. A koronavírus család vírusai körülbelül 0,18 mikronosak, tehát nagyon kicsik. Nem önmagában, hanem valamihez kapcsolódva terjednek a levegőben, ezért fontos a már említett 2,5 mikronos méret megfigyelése, mert általában ezekhez a nagyságú részecskékhez kapcsolódnak jól. Ezek lehetnek por vagy folyadék alapú összetevők, velük terjed a vírus egy helyiségben” – mondja Nyilas Mihály.

Egy légtisztító berendezés vagy mechanikusan tudja kiszűrni ezeket az összetevőket, vagy a már említett, lakossági berendezéssel, részben mechanikusan, részben az eletromos kisülés elvén működő, úgynevezett Flash Streamer technológiával. Ennek segítségével a biológiai összetevők gyakorlatilag elhalnak.

A lakossági kategória mellett egy, kifejezetten az üzleti felhasználók (bankok, iskolák, éttermek) számára kifejlesztett kategóriát is bevezetett a cég, melyben mechanikus és UV-C fénnyel működő fertőtlenítő egységek vannak. Ezek – hasonlóan a Flash Streamerhez – elpusztítják a káros összetevőket. Természtesen az UV-C fertőtlenítés egy zárt egységben történik, hiszen ez a fajta sugárzás az emberi szervezetre is káros.

A harmadik kategória, amit a DAIKIN kínál, a teljes körű légtechnikai rendszer, amely akár egy egész épület komplett szellőztetését, fűtését/hűtését és páratartalom szabályozását ellátja.

Kinek ajánlott leginkább az érzékelő?

„A szenzor használatával transzparenssé tudjuk tenni egy-egy tér állapotát az ügyfelek számára, hogy lássák a levegő minőségét ott, ahol éppen tartózkodnak. Leginkább ez ott fontos, ahol sok ember van, például az iskolákban. A tantermekben sokan, hosszabb ideig tartózkodnak zárt térben, szellőzés vagy egyéb légtisztítás nélkül. A munkahelyeken is nagy hasznát vehetik, főleg most, a Covid utáni visszatérés idején mindenképpen.”

A tartalom a Daikin megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Nem is mérlegelte a Corvinus, hogy Ádám Zoltánt ne azonnali hatállyal rúgják ki

Nem is mérlegelte a Corvinus, hogy Ádám Zoltánt ne azonnali hatállyal rúgják ki

Nagy Kriszta Tereskova: Mészáros Lőrinc, az isten szerelmére, kérem, tegyen ajánlatot

Nagy Kriszta Tereskova: Mészáros Lőrinc, az isten szerelmére, kérem, tegyen ajánlatot

Meghan Markle megint kitalált valami újat, hogy pénzt csináljon

Meghan Markle megint kitalált valami újat, hogy pénzt csináljon

Versenytársaihoz kerülhet az Intel chipgyártó részlege

Versenytársaihoz kerülhet az Intel chipgyártó részlege