Szakembert keresni: hol, hogyan, mennyiért?
Egyre nehezebb jó és megbízható szakembert találni, ha lakásfelújításba vágunk, vagy egyszerűen szükségünk van egy szolgáltatóra akár autószerelés, akár takarítás ügyében. Nem csak egyre kevesebb a szolgáltató, de egy részük nem is túl profi, így könnyedén járhatunk mi, otthonunk és pénztárcánk is rosszul. De van mód rá, hogy megtaláljuk a tökéletes szakit. Összegyűjtöttünk pár tippet.
Magyarország évről évre nagyobb probléma megtalálni a megfelelő szakembert, egy-egy munka elvégzésére, legyen szó burkolóról, festőről, sőt, takarítóról. Megtalálni egy szakembert ráadásul sok esetben csak egy hosszú folyamat kezdete, ami megannyiszor végződhet csalódással és meglehetősen nagy ráfizetéssel. Hiszen nemcsak az a probléma, hogy kevesebb a kínálat, hanem az is, hogy sok köztük az olyan kókler, aki nem szebbé teszi otthonunkat, hanem inkább lerombolja azt.
Kinek ne lennének horrortörténetei arról, hogy őt magát vagy egy ismerősét hogyan csapták be különböző szakik. Hallhattunk történeteket felújításokról, melyek végén szinte újra kellett építeni a lakást, a kukába dobva a megannyi drága alapanyagot. Néhány napos kisebb munkákról, melyek hónapokig elhúzódtak és az átadás cseppet sem járt elégedettséggel. Vagy éppen megduplázódó költségekről, amikor néhány hét alatt a sok kicsit valóban sokra ment és anyagi csőd lett a házátalakítási projektből. De hogy kerülhetjük el ezeket a szituációkat? Jó hír, hogy van rá mód. Elég csak néhány jelre figyelnünk.
Először is jegyezzük meg, hogy az olcsón, minőségin, gyorsan mesterhármas a szolgáltatásokban ritkaság számra megy. Éppen ezért, ha valaki azt állítja, ő mindent tökéletesen csinál meg, ráadásul rekordidő alatt, már kezdhetünk is gyanakodni. A jó munkához idő kell, ezt az aranyszabályt el kell fogadnunk. A jó minőséget pedig meg kell fizetni. Jobb azt a szakembert választani, aki nem gyanúsan olcsó és nem gyanúsan gyors. Inkább húzódjon el az a fürdőszobafelújítás, minthogy fél év múlva mindenhonnan folyjon a víz, csak a csapból ne.
Az sem túl szerencsés, ha valaki mindent vállal, csak pénz és munka legyen. Egy jó szakember mer nemet mondani egy munkára, éppen azért, mert lelkiismeretes. Ha úgy méri fel, hogy esetünkben olyan technikát kell alkalmaznia, amit ő nem ismer eléggé, jó esetben inkább nemet mond. Ahogy nemet mondhat akkor is, ha felméri a helyszínt és az nem felel meg az ő szakértelmének. Nem mindegy, hogy valaki egy százéves téglából épült gangos ház, egy panellakás vagy egy újépítésű családiház konyhájában akar elvégeztetni egy-egy munkát. Könnyen lehet, hogy a környezeti tényezők és adottságok miatt egy szakember nem tudja vállalni a projektet, mivel egyszerűen nem ért hozzájuk és tisztában van vele, hogy nem is alkotna, hanem rombolna. Ha emiatt nemet mondd, csak segített nekünk.
Az első benyomás itt is fontos. Ha több nap után sem veszi fel a telefont vagy nem hív vissza, ha többször is lemondja az első találkozókat vagy sorozatosan késik, ha az árajánlatot nem küldi a megígért időpontra, hanem halasztgatja, az jelentheti azt, hogy hanyag, jelentheti, hogy nem igazán foglalkozik a munkájával, de jelentheti azt is, hogy egyszerűen túlságosan hajszolt. Egyik sem túl rózsás jel. Ha hanyagul végzi a munka bürokratikus részét, félő, hogy a munkája is hanyag lesz. Ha nem foglalkozik a munkájával, ne számítsunk arra, hogy figyelni fog a részletekre. Ha pedig hajszolt, csak túl akar majd esni a feladaton, ahogy esik, úgy puffan módon.
És az első benyomáshoz tartozik a megjelenés is. Lehet bármennyire kedves a jelentkezőnk, de ha egy régi, rossz minőségű autóban érkezik, ami évek óta nincs karbantartva vagy szakadt, olajos, láthatóan rég nem mosott munkaruhát visel, jobb, ha óvatosan megszólal bennünk az a bizonyos vészharang. Emellett megéri figyelni a felszereltségre és a gépparkra is. Ha valaki még kezdő, megeshet, hogy nem a legjobb eszközökkel dolgozik, de ha valaki nagymúltú, nagysikerű nagyöregnek mondja magát, de látszólag évek óta nem foglalkozott a felszereltsége modernizálásával – vagy akár csak tisztításával – gondoljuk meg kétszer, hogy egyáltalán kérünk-e tőle árajánlatot.
Mi a helyzet az árajánlattal? Normális, ha egy szakember azonnal tud mondani valamilyen körülbelüli irányárat, de fontos, hogy törekedjen arra, hogy később egy valóban részletes árajánlatot adhasson nekünk. Ez pedig nem csak egy összedobott szám kerekített végeredménye, amit egy gyors, hanyag felmérés után biztosít, vagy ami a lehető legrosszabb: a helyszín megismerése nélkül talál ki. Az igazi szakember árajánlata tételesen sorol fel mindent és összeállítása előtt pontosan, precízen méri fel a környezetet – nem csak gyorsan ránéz. És miközben mindent felmér, kérdez, kérdez és még mindig kérdez. Így készíti el a tételes, pontos árajánlatot, amiben minden költség részletesen ki van fejtve.
Emellett ne felejtsük el más fajta papírokkal is biztosítani magunkat: szabjuk meg a kötbért, hogy mikor kerül a díj kifizetésre, hogy mi történik akkor, ha a munka nem megfelelő vagy elhúzódik. Ha ódzkodik bármit lepapírozni, ott jogosan sejthetjük, hogy vaj van a füle mögött, ezt pedig később otthonunk bánhatja.
Az árajánlattal párhuzamban zajló felmérés és a munka megtervezése során nekünk is nagy felelősségünk van: ne hagyjunk mindent a szakemberre a tervezés folyamatában. Tanuljuk meg nyíltan megfogalmazni és elmagyarázni az igényeinket és elképzeléseinket, akár többször is. Így értheti meg biztosan, hogy mire van szükségünk, így kerülhetjük el a kellemetlen félreértéseket és persze így bújhat ki a szög a zsákból, hogy a szaki maga mennyire proaktív. Az ugyanis kellemetlen jel lehet, ha a kivitelező minden ötletünkre vagy gondolatunkra igent mond.
Valljuk be: azért van szükségünk szakemberre, mert mi magunk nem vagyunk azok, és ezért könnyedén lehetnek rossz ötleteink. Vagy egyszerűen nem lehet elég tudásanyagunk, felkészültségünk arról, hogy pontosan milyen technikák működhetnek a mi ingatlanunkban, vagy egyáltalán milyen technikák és eljárások létezhetnek adott iparágban. Ezért a jó szaki fogja a kezünket, mondd opciókat és ha kell, kijavítja téves elképzeléseinket.
Sokan gondolják, hogy biztonságosabb, ha ők maguk szerzik be az alapanyagot, így nem kockáztatva az átverést, de egy jó szakembernél könnyen lehet más a helyzet. Jó jel, ha ő maga ajánl különböző alapanyagokat, melyekről ráadásul tudja, hogy hol, milyen ismerősön keresztül lehet beszerezni – hiszen ez könnyen jelentheti azt, hogy valóban ismeri a piacot és az évek alatt profi ismeretségi kört gyűjtött maga köré. Mindez persze minden bizonnyal korántsem igaz abban az esetben, ha a legolcsóbb alapanyagot akarja beszerezni vagy ha azt az alapanyagot szereti, ami csak azért jó, mert könnyű használni. Jó, ha a szakember ajánl valamit. A jó megbízó pedig utána jár, hogy mit ajánlj a szakember.
A jó szakember emellett tud és szívesen mutat referenciamunkákat, amiknek azért nem árt kicsit utánanyomozni. Ne legyünk restek és ne sajnáljuk az időt arra, hogy személyesen is megnézzük azokat a munkákat, amiket magáénak vall, sőt, nyugodtan fektethetünk abba is időt, hogy felhívjuk a korábbi klienseit, érdeklődve a munkája minőségéről és a munkálatok elvégzésének körülményeiről. Bár itt sok időre lesz szükség, de még mindig jobban járunk, mintha egy malőr után csalódnánk. A tisztességes szakembernek jó híre van, elégedett ügyfélköre, akikre büszke. És ezt ő maga is büszkén vállalja.
A Wilio segítségével nem kell hosszasan utánajárni a különböző szakembereknek, hiszen az ingyenesen használható oldalon mindenki hagyhat őszinte értékelést, ami komoly segítség lehet a jövőbeli ügyfelek számára. Emellett az sem nehéz és időigényes feladat, hogy megtaláljuk a ma már sokszor ritkaságnak számító szolgáltatókat, legyen szó hidegburkolóról, vízvezeték- vagy villanyszerelőről, autószerelőről vagy akár egyszerű takarítóról. A Wilio széles körben biztosít szolgáltatókat a különböző munkákra és projektekre. Az alkalmazás megmutatja, hogy kik azok a megbízható szakemberek, akik a közelünkben dolgoznak és néhány adat után, az esetek 70%-ban meg is érkezik az első ajánlat. A siker garantált: a megbízók 91%-a ugyanis pozitívan értékeli az alkalmazást és annak használatát.
A tartalom a Wilio megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.