Így lehet profi videós egy mobillal
Ma már egyre kevesebben emlékszünk azokra a családi vagy más közösségi eseményekre, ahol egy, vagy ritkább esetben néhány ember elővette a kompakt videókameráját, és felvételeket készített. Ami korábban egy szűk kisebbség kiváltsága volt, az manapság már bárki számára elérhető. De mégis, hogy legyünk igazán jó amatőr videósok? Nézzük, mit tanácsol egy profi!
A Z-generáció már nem is tudja elképzelni azt, hogy alig másfél évtizeddel ezelőtt még jóval nehezebb volt emlékezetes felvételeket készíteni a közös nyaralásról, egy családi eseményről vagy épp a kedvenc zenekarunk koncertjéről. Habár a kamerás mobilok akkoriban már egyre népszerűbbek voltak, a nagy többség még mindig digitális fényképezővel vagy kompakt kamerával fotózott és videózott.
Persze a technikai paraméterek tekintetében már akkor is nagy volt a különbség, hiszen csak kevesek fényképeztek vagy filmeztek tükörreflexes kamerával: a legtöbben a minél kevesebb helyet foglal el, annál jobb elvét követve a kompaktabbnál is kompaktabb gépeket választották. A végeredmény persze újszerű volt az analóg technika után, de mégsem lehet összehasonlítani egy akkor készített digitális fotókat egy ma, mobillal elkattintott képpel. Nem beszélve arról a lényeges mellékes szempontról, hogy ma már mindez elfér a zsebünkben.
Hiszen a technológiai szakadék mára eltűnt. Az elmúlt években ugrásszerűen fejlődtek a telefonok kamerái, és ma már nemcsak a csúcskategóriás készülékek kapják meg a legprofesszionálisabb technikát. 4K-s, sőt 8K-s minőségben is készíthetünk már felvételeket, nem beszélve a számtalan extra üzemmódról és „trükkről”: lassíthatjuk, megállíthatjuk vagy számtalan effekttel turbózhatjuk fel videóinkat, amelynek már nem csak a képe, de a hangja is kifogástalan minőségű lehet. Videóklipek, sőt, komplett filmek forogtak már le mobilon. De valóban ki tudjuk használni a készülékünk adta lehetőségeket? Hogy kezdjünk hozzá a különböző funkciók feltérképezésének? Milyen helyzetben melyik a legjobb beállítás? A technikai specifikációk között Draskovics Ádám, fotós-videós kalauzol el bennünket.
Bárhol, bármikor, bárkinek
Az elmúlt évek robbanásszerű fejlődésének köszönhetően egyre többen használnak hobbi, illetve nem ritkán professzionális célokra is telefonokat fényképező vagy épp kameraként. A Xiaomi 11T Pro előnye videók készítésénél az állítható látószög (ultra-nagylátószög, nagylátószög, telemakró), amelynek segítségével szinte bármilyen körülmény között ki tudjuk hozni a maximumot. Lehet szó egy nagyon pici szobáról, ahol a hagyományos telefonokkal nem tudjuk „átfogni” a teljes teret, itt hasznunkra válik az extra nagy látószög (ultra wide angle), vagy egy hatalmas tájképről, melynek szeretnénk egy-egy részletét megmutatni.
További kiemelkedő tulajdonság a képstabilizátor, ami a videók kézből történő készítésénél talán a legfontosabb extra. Ez a telefon megállja a helyét az átlagos felhasználástól (mondjuk egy családi születésnap felvétele) a komolyabb videók készítéséig. Mindezek mellett pedig a gyorstöltés az, amit mindenképpen meg kell említeni. Az 5000 mAh-s, kétcellás, grafén alapú akkumulátorba a HyperCharge 120 wattos gyorstöltő adaptere segítségével 19 perc alatt teljes életet lehelhetünk, ami valóban kiemelkedő teljesítmény, különösen akkor, ha épp indulás előtt jut eszünkbe, hogy tölteni kellene még a telefonra.
Három különböző látószög: mit, mikor használjunk?
A telefon 108 megapixeles felbontása már-már szédítő szám. A professzionális fényképezők világában is ritkának számít az ekkora felbontással rendelkező eszköz. Ez a felbontás gyakorlatilag korlátlan lehetőséget kínál az elkészített képek nagyítására, vágására, így teljesen szabad kezünk van a kép elkészítése után is változtatni azon. Háromféle látószögű kamerával van felszerelve a telefon: egy ultra-nagylátószögű lencsével (0,6x), egy normál nagy látószögű (1x), és egy telemakró-jellegű optikával.
Az ultra-nagylátószögű kamerát általában szűk terekben, vagy effekt hatású képek készítésekor alkalmazzuk. A kapott látószög már-már a sokak által ismert halszemobjektívek hatását keltik, annak minden pozitív és negatív tulajdonságával. Pozitív, hogy kölcsönöz az elkészült képnek egy különleges atmoszférát, szűk terek is bele tudnak férni a kompozícióba, negatív, hogy a kép közepétől a képszélek felé egyre feltűnőbb képi torzítást figyelhetünk meg, így például emberek, arcok fényképezése nem javasolt ezzel az objektívvel, mivel igen torz alakokat kaphatunk végeredményként. Használata ajánlott terek, tájképek vagy különböző sportesemények felvételére.
A normál látószögű kamerát leginkább tájak, események, emberek felvételére használjuk. Az a látószög áll legközelebb az emberi szem által megszokott nézőponthoz, így ezt használjuk általános célokra leginkább. A telemakró kamera lencséje nagyon közeli tárgyak, valamint messzebb lévő objektumok megörökítése esetén is rendkívül éles és részletgazdag felvételekre képes. A telefon ilyen beállításban optimális optikai teljesítményt biztosít nagyon kis fókusztávolság esetén is, de fontos megjegyezni azt is, hogy nem kizárólag makró fotózáshoz ajánlott. Számos makró beállítás jól teljesít akkor is, amikor normál tárgyakról készít felvételt normál távolságból.
A telefon rendelkezik „pro” üzemmóddal a kamera menün belül. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha manuálisan állítjuk be az adott témához leginkább ideális beállításokat. Tudjuk állítani a záridőt, rekeszértéket, ISO-érzékenységet, fehéregyensúlyt (ez külön kiemelendő), képstabilizátort. Gyakorlatilag egy professzionális kamera beállításait megtalálhatjuk ebben a telefonban.
Képstabilizátor: a videós legjobb barátja
A telefonba integrált képstabilizátor videók készítésénél az egyik legfontosabb eszköz. Mivel telefonunkkal általában a kezünkből készítünk felvételt, elengedhetetlen a digitális stabilizálás, hogy felvételünk ne egy élvezhetetlen remegéshalmaz legyen. A stabilizátor használata kézből történő felvétel során minden esetben javallott, azonban, ha állványról, vagy valamilyen fizikai stabilizátorról készítjük a felvételt, a telefon stabilizátor rendszerét kapcsoljuk ki.
Zoomolás – képpel és hanggal egyaránt
Minden esetben törekedjünk az optikai zoom használatára a digitális zoom helyett, hiszen előbbinél a lencsék mozgásával változtatjuk a látószöget, utóbbinál a készülék gyakorlatilag digitálisan nagyít bele a képbe, melynek hatására romlik a képminőség.
Az audio zoom szintén egy praktikus, és ritka újdonság, segítségével könnyebben kaphatunk tiszta és kiegyensúlyozott hangfelvételeket változó körülmények között, hiszen a rendszer felismeri, hogy a felvenni kívánt hang forrása távolodik, vagy közeledik a mikrofonhoz, így a mikrofon szenzitivitását folyamatosan változtatja a távolság függvényében.
Effektek terén a lassítás-gyorsítás funkciókat emelném ki, leginkább a lassítást, mely elég impresszív tulajdonságokkal bír a telefonok piacán.
Az alap mindenhez: a fényviszonyok
Mindig törekedjünk arra, hogy a lehető legjobb fényviszonyok között készítsük felvételeinket, hiszen minden felvétel alapja az eszköztől függetlenül a világítás. Ha mégsem sikerül ideális körülményeket teremtenünk, akkor sem kell aggódnunk, a telefon kiválóan helytáll mostoha fényviszonyok között is.
Fontos, hogy a képstabilizátort használjuk, amennyiben kézből veszünk fel, és igyekezzünk a telefont stabilan tartani. A felvételek komponálásánál segítségünkre lehet a kompozíciós rács beállítása a képernyőn, melynek segítségével viszonyíthatunk pontokhoz és vonalakhoz, így a vízmérték használatával kiegészítve egyenes, és helyesen komponált felvételeket készíthetünk. Jelöljük ki, melyik tárgy, vagy ember legyen a fókuszban, a telefon pedig követi azt az arcot, vagy tárgyat, így mindig éles felvételeket kaphatunk. A telefonnal akár 8K felbontású felvételeket is készíthetünk, így mielőtt videózni indulnánk a készülékkel, érdemes a felbontásra és a másodpercenkénti képkockák számára vonatkozó beállításokat átnézni, és a célunknak leginkább megfelelő beállításokat elvégezni.
A Xiaomi 11T Pro telefonja jól vizsgázott, hiszen egyaránt jó szolgálatot tesz azoknak, akik a fotó- vagy videókészítést napi rutinként használják, de azok sem csalódnak majd, akik már komolyabb és valóban minőségi felvételeket szeretnének előcsalogatni a készülékből. Három különböző lencséje sok lehetőséget kínál a felhasználóknak, amelyet a különböző segédprogramok csak még teljesebb élménnyé varázsolnak majd.
A tartalom a Xiaomi megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.