Ezekre érdemes odafigyelni, hogy ne csak szép, de egészséges is legyen otthonunk

Otthonunk komfortossága mindennél fontosabb, főleg mostanában, amikor még több időt töltünk benne. A kényelem és az esztétikum mellett azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy lakóklímánk megfelelő egészséget biztosítson számunkra. Egy egész Európát átfogó, Eurobarometer-tanulmány azt mutatta ki, hogy a lakosság háromnegyedének az egészség jelenti a boldogság legfontosabb tényezőjét, ezt követi a szeretet, a munka és a pénz fontossága.

  • Baumit Baumit
Ezekre érdemes odafigyelni, hogy ne csak szép, de egészséges is legyen otthonunk

Egészségünk sok lelki és fizikai tényezőtől függ, de itthon még mindig hajlamosak vagyunk csak az utóbbival foglalkozni. Mentális jóllétünk éppolyan fontos részét képezi egészségünknek, mint testünk karbantartása. A lelki egészség egyik alappillére nem más, mint a minket körülvevő környezet, például az otthonunk és annak természetes lakóklímája. De mit is jelent ez pontosan?

A lakóterek klímáját számos épületfizikai tulajdonság és élettani tényező határozza meg. Ezek közül a legfontosabb a hőmérséklet és a páratartalom, melyeknek döntő szerepük van abban, hogy hogyan érezzük magunkat az adott térben. Ha csak arra gondolunk, hogy a levegő hőmérséklete, a helyiség hőmérséklete, a légáramlás és a páratartalom is jelentősen befolyásolják a beltéri klímát, már jó pár dologra érdemes odafigyelnünk és a térrel magával, illetve annak építésmódjával és az építőanyagokkal még nem is foglalkoztunk.

Ezek a legfontosabb élettani tényezők

Kikerülhetetlen a hőmérséklet és a páratartalom, ezeknek döntő szerepük van abban, hogyan érezzük magunkat otthonunkban. Sokan nem tudják, hogy nemcsak a levegő, hanem a falak belső felületének hőmérséklete, sőt azok különbsége is befolyásolja komfortérzetünket. A relatív páratartalommal kapcsolatban arra érdemes odafigyelnünk, hogy mind a nagyon száraz, mind a nagyon párás levegő kellemetlenlen és sok, egészségre káros kockázati tényezőt hordoz magában.

Szintén sok kényelmetlenséget okozhat a légzőszervi fertőzések és betegségek kockázatát növelő penész, melynek táptalaja a hideg felület és a nedvesség. További problémát jelenthet az egyik leggyakoribb káros környezeti hatás, a zaj, a különböző szagok és fényhatások, illetve a kibocsátások. Az épített környezetben a szervesanyag-emisszió (VOC) is károsíthatja a beltéri levegő minőségét, és bizonyos építési termékek, bútorok és a vegyi anyagok folyamatosan bocsáthatnak ki illékony szerves vegyületeket. Nézzük, melyek a legfontosabb feltételek, amelyek az ideális lakóklímát biztosítják!

Hatékony hőszigetelés

Segítségével csökken az energiafogyasztás, javul a beltéri klíma és megvédi az épület teherhordó szerkezeteit, így garantálva az ott lakó jó közérzetét. Míg korábban a hőszigetelést általában csak a téli hideg időjárás miatt tartották fontosnak, napjainkban egyre nagyobb a jelentősége nyáron is, hiszen a fokozatosan egyre forróbbá váló nyári időszakokban a falakat a hatékony hőszigetelés hűvösen tartja, és ezzel csökkenti a lakóterek hűtésére fordított energiafelhasználást.

A jó hőszigetelés a fűtési költségek csökkentése mellett segít a megfelelő páratartalom kialakításában is, a fal belső felülete és a léghőmérséklet közötti különbség mérséklésében, de hatékony a gomba- és algaképződés veszélyének megszüntetésében is. Ha utólagos hőszigetelésen gondolkodunk, bátran lépjük meg, hiszen az növeli az ingatlan értékét és lehetőséget ad a homlokzat esztétikai megújulására is.

A hőszigetelést befolyásoló tényezők között szerepel a léghőmérséklet, a hőáramlás, a páratartalom, a penészesedés, az energiamegtakarítás és a dizájn, a továbbiakban ezeket tekintjük át részletesebben.

1. Léghőmérséklet

A megfelelő léghőmérséklet mellett fontos arra ügyelnünk, hogy a falak belső felületi hőmérséklete minél közelebb legyen a léghőmérséklethez. Ha a falak felülete nagyon hideg, a megfelelő léghőmérséklet ellenére is be fog húzni a hideg otthonunkba.

2. Hőáramlás

Leginkább akkor kellemes a belső terekben a hőérzet, ha a levegő és a határoló szerkezetek felületi hőmérsékletének különbsége nem nagyobb három foknál. Ennél nagyobb különbség esetén már észrevehető légáramlás is keletkezhet, de a lakás különböző helyiségeiben – funkciótól függően – más és más az optimális hőmérséklet.

3. Páratartalom

Ahhoz, hogy otthonunkban kellemes legyen a közérzetünk, az ideális hőmérséklet mellett megfelelő páratartalomra van szükség. Ez 40 és 60 százalék közötti relatív páratartalmat jelent. A túl alacsony páratartalom (30 százalék alatt) a nyálkahártyák és a szemhéj szárazságához vezet, és mivel a parkettát és a bútorokat is szárítja, ezért fokozott porképződést is okoz. A száraz levegőben a baktériumok és a vírusok hosszabb ideig lebeghetnek, növelve ezzel a különféle fertőzések és megbetegedések kockázatát.

Ha a páratartalom túl magas, a helyiségben keletkező nedvességet a levegő már nem képes felvenni, ezért az a falakon és a szoba hűvösebb szegleteiben kicsapódik. Az így létrejövő nedves és hideg felületek ideális táptalajt jelentenek a penész kialakulásához. A túlzottan magas páratartalom súlyos egészségügyi kockázatokkal járhat. A penészgombák jelenléte például 50 százalékkal növeli az asztma, és 30 százalékkal az allergia kialakulásának esélyét.

A hőszigetelő rendszerek egyértelműen kedvezően befolyásolják a helyiségek páratartalmát, ezáltal csökkentik az egészségkárosító tényezők kialakulásának lehetőségét. A Viva kutatóparkban folytatott mérések igazolták, hogy a hőszigetelt épületekben az egész fűtési szezonban az optimális határok között maradt a relatív páratartalom, míg a nem szigetelt házakban gyakran csökkent a kívánt 40 százalék alá. Emellett a beltéri vakolatok helyes megválasztása segítheti az optimális páratartalom folyamatos fenntartását.

4. Penészesedés

Az egészséges és penészmentes lakókörnyezet egyik feltétele a megfelelő hőszigetelés, melegebb falakon a páralecsapódás és ezzel együtt a penészesedés veszélye ugyanis megszűnik. A penészgombák spórái mindig jelen vannak a belső terekben, fejlődésük és növekedésük azonban csak akkor lehetséges, ha a spórák nedves felületen tudnak megtelepedni. A tartósan nedves, nyirkos és egyben a környezeténél hidegebb felületek pedig pontosan a nem hőszigetelt, illetve hőhidas falszerkezetek belső felületei, ahol a spórák gyorsan növekedésnek tudnak indulni és hamarosan láthatókká is válnak.

A penészgombák belélegezve komoly egészségkárosodást okozhatnak. Bármelyik fajtájuk képes allergiás reakciókat kiváltani. A nedves, penészes lakásban megnövekszik a légúti fertőzések és az asztma kockázata, így érdemes különösen odafigyelni erre.

5. Energiamegtakarítás

Köztudott, hogy a rosszul vagy egyáltalán nem szigetelt épületek rengeteg felesleges energiát fogyasztanak. A károsanyag-kibocsátás és a fokozódó energiaárak miatt a hőszigetelés fontossága évről évre nő. Minél energiapazarlóbb egy épület, annál látványosabb eredményt lehet elérni utólagos hőszigeteléssel.

Egy épület hőveszteségének (épülettípustól függően) mintegy 25-30 százaléka a falakon keresztül távozik, további 30 százalék a fűtési energiából a tetőn, az ablakokon átlagosan 25 százalék, a padlón és a födémeken keresztül 15 százalék vész el, a maradék pedig az egyéb szerkezeteken keresztül távozik. A falakon fellépő hőveszteség legnagyobb része megtakarítható az utólagos homlokzati hőszigeteléssel. Minél rosszabb a falak hőszigetelő képessége, annál látványosabb eredményt érhetünk el. Egy hagyományos, téglából épült ház esetében a falon fellépő hőveszteségnek akár 80-90%-át is megtakaríthatjuk például egy hőszigetelő rendszer beépítésével.

A Baumit Klíma vakolatok az emberi tüdőhöz hasonlóan szabályozzák a nedvességet. A mikropórusos anyag apró pórusai egy összefüggő páragazdálkodási felületet alakítanak ki. Összehasonlítva a hagyományos vakolatokkal, a Baumit Klíma vakolatok jóval több nedvességet és párát tudnak eltárolni rövid időn belül, és ha a helyiség páratartalma alacsony, fokozatosan leadják azt környezetükbe.

A Baumit Klíma vakolatok az emberi tüdőhöz hasonlóan szabályozzák a nedvességet. A mikropórusos anyag apró pórusai egy összefüggő páragazdálkodási felületet alakítanak ki. Összehasonlítva a hagyományos vakolatokkal, a Baumit Klíma vakolatok jóval több nedvességet és párát tudnak eltárolni rövid időn belül, és ha a helyiség páratartalma alacsony, fokozatosan leadják azt környezetükbe.

Ez jelentősen csökkenti a páratartalom-ingadozás kellemetlen „csúcsait” és biztosítja a kellemes és kiegyensúlyozott beltéri klímát. A Klíma vakolatok és glettek kötőanyaga a mész, amelynek hasznosságát és hatékonyságát az elmúlt évszázadok bizonyítják.

Páraszabályozó hatásuknak köszönhetően tehát a Baumit Klíma vakolatok egyfajta nedvességpufferekként működnek és folyamatosan biztosítják a kiegyensúlyozott beltéri klímát. Ezzel a penész kialakulásának veszélyét is csökkentik. A termékek magas, 12 és 13 közötti ph-értékkel rendelkeznek, ami penészgombaölő és antikbakteriális hatású. Antisztatikus felületükön a por jóval kevésbé tapad meg.

A tartalom a Baumit megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.