Befektetéssel a klímacélokért
A napokban ért véget a COP 26, az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciája, amelyen az állam- és kormányfők tettek kibocsátáscsökkentési, illetve karbonsemlegességi vállalásokat. A cél a globális felmelegedés megállítása, az átlaghőmérséklet emelkedésének az ipari forradalom előtti szinthez képest 1,5 fokon belül tartása. De nem kizárólag az államok szintjén lehet tenni egy élhető jövőért, mi magunk is hozzájárulhatunk a klímacélokhoz, akár befektetéseinken keresztül.
Az OTP Alapkezelő már 2008-ban elindította az OTP Klímaváltozás 130/30 Alapot, amely egy zöld tematikus részvényalap. Az alap eszközei olyan vállalatok részvényeiből állnak, amelyeknek termékei és szolgáltatásai közvetlenül és közvetve a klímaváltozás megállítását szolgálják. Az alapban kezelt vagyon mára meghaladja a 43 milliárd forintot, ezzel is jelezve, hogy egyre többek számára fontos a fenntarthatóság. Czachesz Gábor befektetési igazgatóval, az alap portfoliómenedzserével beszélgettünk arról, hogyan járulhat hozzá egy befektetési alap, illetve azon keresztül egy kisbefektető a klímacélok megvalósításához.
„A felelős alapok kizárólag olyan eszközöket vásárolnak – akár kötvényeket, akár részvényeket -, amelyeknek a kibocsátói tevékenységük során figyelembe veszik annak környezeti és társadalmi hatásait, törekedve a lehető legalacsonyabb károsanyag kibocsátásra. Sőt, a zöld alapok kifejezetten csak a klímacélok elérését segítő kibocsátók papírjait tartják. A befektetői tőke ezzel olyan vállalatokat finanszíroz, amelyek fenntarthatóbbá teszik a világot, és egyúttal kevesebb pénzeszköz áramlik azokhoz a cégekhez, amelyeknek a tevékenysége összességében több környezeti, társadalmi kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt. Természetesen nagyon nehéz ezeknek a hatásoknak a mérése, de napról-napra egyre fejlettebb módszertanok jelennek meg, amelyeknek az egységesítésén az Európai Unió is dolgozik. De ha egy kisbefektető egy felelős, úgynevezett ESG alapba, vagy egy zöld alapba fektet, mindenképp hozzátesz a Föld élhetőbbé tételéhez” – mondta el Czachesz Gábor.
Arról is beszélt az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, hogy jellemzően milyen szektorok részvényeit tartja egy zöld alap, illetve az OTP Klímaváltozás 130/30 Alapból néhány konkrét példát is említett.
„Az általam kezelt tematikus részvényalap három fő ágazatot céloz. Az alapban legnagyobb súllyal a zöld energia cégek szerepelnek, mellettük jelen van még a vízgazdálkodás és a fenntartható élelmiszer termelés és forgalmazás. Ezekhez a szektorokhoz kapcsolódnak olyan informatikai vállalatok is, amelyek a hatékony üzemeltetéshez szükséges rendszereket fejlesztik. Hogy csak egy példát említsek: egy zárt rendszerű, bioélelmiszert termelő víz- és energiahatékony üvegház nagyon komplex ökoszisztéma, amelyben a hőmérsékletet, páratartalmat, a víz és a tápanyag mennyiségét, valamint a napszaknak megfelelő fényt hajszál pontosan szükséges szabályozni, az energiát nagyrészt biztosító napelemekről és a kiegészítő energiaforrásokról nem is beszélve. Ezeknek a mérésére és szabályozására összetett informatikai rendszer szükséges, amelyekben egyre nagyobb teret nyer a mesterséges intelligencia.
E-mobilitás és nullemisszió
A COP 26 Konferenciához kapcsolódva most néhány olyan zöld energia céget hozunk példaként, amelyekek részvényei megtalálhatók az alapban. Közös bennük, hogy közvetve kapcsolódnak az egyre nagyobb teret nyerő e-mobilitáshoz. Méghozzá abban a formában, hogy a nullemissziós elektromos autózáshoz szükséges áramot megújuló forrásból termelik.
A Verbund AG Ausztria vezető energiavállalata és Európa egyik legnagyobb vízenergia-termelője. Áramtermelése közel 100%-át megújuló vízenergiával állítja elő, hő- és szélenergiával kiegészítve. Töltőállomás hálózata mellett vállalatok számára is telepít kisebb töltőegységeket, kényelmes plug-and-play megoldással, intelligens díjkezeléssel, egész Európára kiterjedő roaming, jelentéskészítési és számlázási szolgáltatással teszi rendkívül egyszerűvé az emissziómentes mobilitásra való átállást a céges flottáknak.
Az amerikai Plug Power az e-mobilitás másik útját követi, egy teljes körű zöld hidrogén ökoszisztémát épít. A hidrogén üzemanyagcellás technológia első kereskedelmileg életképes piacának megteremtése során a vállalat több mint 50 000 üzemanyagcellás rendszert telepített, többet, mint bárki más a világon. Egy zöld hidrogén autópálya építését és üzemeltetését tervezi Észak-Amerikában, több mint 150 üzemanyagtöltő állomást és több olyan gyártó üzemet épít, amelyek napi 500 tonna folyékony zöld hidrogént termelnek majd, elsősorban napenergia használatával.
Végül két olyan gyártót említenék, amelyek a házi napelemes rendszerek hatékonyságát javítják. Az elektromos autók terjedésével ugyanis egyre többen telepítenek otthoni töltőket, wallboxokat, amelyek részben vagy teljes egészében napelemek által termelt áramot használnak. Az amerikai Emphase Energy és Solar Edge a hagyományos napelemes megoldások egy problémájára kínálnak megoldásokat. A napelemes rendszerek ugyanis sorba kötött egységekből állnak, mint ahogy a régi karácsonyfa égősorok működtek. Ezeknél, ha egy izzó kiégett, akkor az összes fény kialudt. Valami hasonlót kell elképzelni a hagyományos inverterek által működtetett napelem rendszereknél is. Ha egy panel valami oknál fogva nem működik a teljesítménye maximumán – árnyék, sérülés, szennyeződés miatt -, akkor a sorban lévő összes napelem teljesítménye beáll a leggyengébben teljesítő panel szintjére. Ennek kiküszöbölésére az Enphase Energy által fejlesztett megoldásban minden napelem saját mikroinverterrel van felszerelve, így ha az egyik panel árnyékba csúszik vagy meghibásodik, a többi panel mégis folyamatosan termel áramot, nem csökken a teljesítménye. Az Enphase IQ mikroinverterek gyakorlatilag minden napelem-márkával és modellel kompatibilisek. A rendszerhez akkumulátor is köthető, amely tárolja a nappal megtermelt áramot, így az elektromos autó éjszaka is tölthető, ami a munkába ingázók számára a legjobb megoldás. A Solar Edge megoldása is panel szintű optimalizás, de más elven. Egyetlen központi okos invertert használ, amely az egyes paneleket külön-külön vezérli, így szintén kezelni tudja a rendszeren belüli teljesítmény egyenetlenségeket. Mindkét megoldás a napelemes rendszerek 5-25% közötti hatékonyság javulását eredményezi".
Az OTP Klímaváltozás 130/30 Alapról itt tájékozódhat részletesebben.