Olyan rossz lett a GDP-adat, hogy az elemzők gyorsan mínuszba fordították az egész éves várakozásaikat
Túl mély a gödör ahhoz, hogy gyorsan kimásszunk belőle – vélik a szakértők a friss GDP-adat megjelenése után.
Túl mély a gödör ahhoz, hogy gyorsan kimásszunk belőle – vélik a szakértők a friss GDP-adat megjelenése után.
Még a váratlanul nagy GDP-csökkenés híre után is sikerült a Pénzügyminisztériumban találni egy mutatót, amiben jobban állunk, mint az EU-átlag.
2020 vége óta nem érkezett annyira gyenge GDP-adat, mint most, 2,3 százalékkal esett vissza a gazdaságunk teljesítménye április-júniusban. Az pedig, hogy zsinórban négy negyedévben is romlást mérjenek, még soha nem fordult elő, amióta 1995-ben a mostani módszertannal kezdték mérni a GDP-t.
Csökken a GDP, miközben az infláció továbbra is extrémen magas: Magyarország is megérkezett a stagfláció nem túl vidám időszakába. Vannak ugyan ennél sokkal rosszabb gazdasági helyzetek is – például mindenképp jobban jártunk, mint ha hiperinfláció lenne –, de mégis különlegesnek számít ez az állapot: a krízisek változatos fajtái közül ez az, amelyre a legnehezebb megtalálni a megoldást.
Nagyot esett a magyar GDP, miközben az inflációnk EU-rekorder maradt; az utolsó pillanatban megszületett az orosz-ukrán egyezség a gabonaszállításról; bíróság elé állt Schadl György. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Éves szinten talán minimális növekedéssel zárhatja a magyar gazdaság az évet, de még nehéz idők állnak előttünk a szakértők szerint.
Találtak a Pénzügyminisztériumban egy számot a GDP-csökkenés részletei között, amiben jól állunk, és azt is kifejtették, hogy az EU-pénzek visszatartása legalább fél százalékponttal vetette vissza a magyar gazdasági teljesítményt.
1,1 százalékkal kisebb volt a GDP az egy évvel korábbihoz képest január és március között a kiigazított adatok alapján, az pedig a 2008-as világválság óta most először történt meg, hogy három egymást követő negyedévben is csökkenjen a gazdaságunk teljesítménye. Főleg az ipar gyenge teljesítménye húzta vissza a gazdaságot.
Az adatokból úgy tűnik, hogy a szankciók mégis működnek.
Egyetlen hónap alatt 0,3 százalékkal visszaesett a brit GDP.
Az idei első negyedévet összevetve a tavalyival 16 százalékkal csökkent az ország teljesítménye a háború miatt.
Az éves beszámolókból kiderült, hogy a NER nagy része számára jó üzleteket hozott a tavalyi év is; vészesen nagy a drágulás az építőiparban, és nem látszik, hol lehet a vége; kiderült, hogy még annál is jobban teljesített a gazdaságunk az év elején, mint ahogy eddig hittük. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Az első becsléséhez képest is javította a KSH a GDP-adatot, az év első három hónapjában csak 2,1 százalékos volt a visszaesés. Az ipar húzta a gazdaságot, a szolgáltatások alaposan visszafogták, de egyre valószínűbb, hogy az év feléhez érve már a 2019 végi szint fölé kerül a GDP.
Szinte minden járványügyi korlátozást eltörölnek; a vártnál sokkal kisebb mértékben esett vissza a gazdaság teljesítménye; alapkamat-emelést is belengettek az elszállt infláció miatt. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
2,3 százalékos GDP-esést mért a KSH 2021 első három hónapjában. 2020 végéhez képest így is nőtt a gazdaság teljesítménye.
Sok múlik azon, hogy meddig tartanak a lezárások, és mennyire sikerül házhoz szállítással pótolni a kiesést.
Az EU középmezőnyében van Magyarország, ha azt nézzük, mekkora volt a recesszió 2020 utolsó negyedévében és az év egészében. Azok a nyugat-európai országok, ahol a járvány első hulláma korábban elképzelhetetlen gazdasági károkat okozott, jó tempóban zárkóztak fel a többiekhez az év végén.
Közzétette a KSH a 2020-as GDP-csökkenésről szóló részletes számait. Éves szinten 5 százalékos volt a visszaesés, a recessziót legnagyobb részben a tavaszi lezárások és a szolgáltató szektor részleges leállása magyarázzák.
Az Európai Unió gazdasági teljesítménye 6,4, az eurózónáé 6,8 százalékkal esett vissza 2020-ban. Ez súlyos recesszió, de az utolsó negyedévnek köszönhetően kisebb, mint amekkorára a szakértők számítottak.
Tíz év után lett újra recesszió Németországban, az államháztartás pedig nyolc évnyi többlet után került először mínuszba. A recesszió nagysága így is egy kicsivel jobb, mint amire az elemzők számítottak.