szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Éves szinten talán minimális növekedéssel zárhatja a magyar gazdaság az évet, de még nehéz idők állnak előttünk a szakértők szerint.

1,1 százalékkal gyengébb a magyar gazdaság teljesítménye, mint egy éve, és még az előző negyedévhez képest is 0,2 százalékos volt a visszaesés – közölte a KSH. A szakértők nem túl optimisták a jövőképpel kapcsolatban sem: Virovácz Péter, az ING elemzője szerint 50-50 százalék az esély arra, hogy még a harmadik negyedév előtt kijön-e a gazdaságunk a technikai recesszióból vagy sem, Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója pedig úgy gondolja, hogy az április-júniusi második negyedében még enyhe visszaesés lesz.

Azt mindkét elemző elmondta, hogy a 0,2 százalékos negyedéves visszaesés nem annyira rossz, mint amit a szakértők előzetesen vártak. Csakhogy, mint azt Virovácz kiemelte,

a KSH most utólag rontott az előző negyedévek adatain,

így aztán gyengébb bázishoz képest lett a vártnál kisebb a visszaesés.

Egész pontosan eddig úgy számolt a KSH, hogy tavaly a harmadik negyedévben 0,7 százalékos volt a visszaesés a másodikhoz képest, majd a negyedikben innen is 0,4 százalékkal esett a gazdaság, ezt a két számot most 0,8, illetve 0,6 százalékos csökkenésre módosították.

Az nem meglepetés, hogy leginkább az ipar miatt esett vissza a gazdaság, a mezőgazdaság jó teljesítménye pedig még inkább egy becslésnek nevezhető, ami annak tudható be, hogy a tavalyi év nagyon rossz volt, de a szezon majd csak később kezdődik – értékelt Virovácz Péter. Azt viszont érdemi meglepetésnek tartja, hogy a szolgáltató szektor teljesítménye javult, csakhogy szerinte „ambivalens érzéssel” lehet ezt a hírt fogadni.

Méghozzá azért, mert a KSH az egészségügyet emelte ki, mint a szolgáltató szektor egyik legjobban teljesítő részét, csakhogy ez alapvetően nem szokott húzóágazat lenni, ezért vélhetően az fog kiderülni, amikor majd két hét múlva kijön a részletes adat, hogy a fontosabb szolgáltatások nem tudtak érdemi teljesítményt hozni – írta.

Kiss Péter azt emelte ki: a lakossági fogyasztás a magas infláció miatt esik vissza, a magas energiaköltségek és a nagy kamatok miatt pedig gyengélkedik a feldolgozóipar és csökkennek a beruházások. Ráadásul hiába szokta a recesszió általában fékezni az árak elszállását, most csak júliusra várható, hogy 20 százalék alá lemegy egyáltalán az infláció.

Mivel nagy az infláció és a lakosság gyakorlatilag felélte a megtakarításait, érdemi belső növekedés a most tartó második negyedévben sem nagyon várható Virovácz szerint. Ő úgy számol, hogy már az is meglepetés volna, ha negyedéves összevetésben ebben a három hónapban képes volna a gazdaság stagnálni. Ami pedig az éves növekedést illeti, szerinte elkerüljük a recessziót, de csak 0,2 százalékkal lesz nagyobb a 2023-as GDP a 2022-esnél. Kiss Péter még pesszimistább: szerinte nem látszik akkora növekedési fordulat, amellyel éves szinten pozitív tartományban zárhatnánk majd.

A kormány bezzeg optimista, ők úgy reagáltak az adatra, hogy jövőre majd jobb lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!