Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az éves beszámolókból kiderült, hogy a NER nagy része számára jó üzleteket hozott a tavalyi év is; vészesen nagy a drágulás az építőiparban, és nem látszik, hol lehet a vége; kiderült, hogy még annál is jobban teljesített a gazdaságunk az év elején, mint ahogy eddig hittük. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Eljött a céges beszámolók közzétételének határideje, így képet kaptunk arról, milyen év volt a vállalatok számára 2020. Az nem csoda, hogy a vendéglátósok jelentős része nagyot bukott, ahogy az sem, hogy a házhoz szállításra dolgozók közül sokan jó évet zártak – a Teletál Ételfutár például megtriplázta az üzemi eredményét.
Az év vesztesei között volt a paksi bővítés két projektcége is, 6,7 milliárd forint lett a mínusz. A ferihegyi reptér is hatalmas veszteségeket szenvedett el, ami nem is csoda egy olyan évben, mint a tavalyi. A Sziget szervezőcége közel másfél milliárdos mínusszal zárta az évet, amin szintén nem kell csodálkozni, ha egyszer nem volt fesztivál. De mindez eltörpül a Mátrai Erőmű 43 milliárdos vesztesége mellett.
Nagy nyertesei is voltak az elmúlt egy évnek. A kormányszóvivő férjének például bejött az orosz-magyar vonatbiznisz, 7,9 milliárd forint nyereséget ért el a Transmashholding Hungary. A cég 1300 vasúti kocsit szállít Egyiptomnak, az üzletre az afrikai ország magyar és orosz eximbanki hitelt kap – csak az nem világos, hogy Szalay-Bobrovniczcky Kristóf mit tesz hozzá az üzlethez.
Azt pedig az e heti HVG tudta meg, hogy Szalay-Bobrovniczky, illetve az általa gründolt Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelő Zrt. veheti meg a cseh Aero Vodochody repülőgépgyárat.
Kiderült az is, hogy a miniszterelnök családja az elmúlt hét évben 15 milliárd forintnál is többet keresett a cégeivel. De Szijjártó Péter felesége is kivett 285 millió forint osztalékot, bezzeg Várkonyi Andrea cége csak 47 millió forint osztalékot fizetett – igaz, az a cég csak 2020 utolsó négy hónapjában működött.
A kormány lélegeztetőgép-beszerzésén nagyot nyerő Fourcardinal Kft. 15,9 milliárd forint osztalékot fizetett, a kormánykommunikáció kedvenc cégei pedig négymilliárd forintnál kicsit többet hoztak. És több százmilliós nyereséget termeltek a vírusszkeptikusok cégei is.
A hét képe: Élő növényekkel díszített buszmegállók lesznek Ferencvárosban
Olyan ütemben emelkednek az építőipari alapanyagárak, hogy a kivitelezők jó esetben csak két hétre garantálják a szerződésekben azokat. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Koji László azt mondta kérdésünkre: az év végére az építőanyagok átlagos áremelkedése elérheti vagy meghaladhatja a 30 százalékot. Az ÉVOSZ az államhoz fordult segítségért: keressen alternatív beszerzési lehetőségeket, elsősorban keleti országokból valókat.
Sok megrendelő egyelőre nem akar lejjebb adni a minőségből, inkább megpróbálják behozni maguk vagy ismerősön keresztül külföldről alapanyagokat. De van építési vállalkozó, aki ilyenkor inkább visszautasítja a munkát. Ráadásul az építőipar legnagyobb megrendelői az önkormányzatok, illetve az állam, a megbízások 60 százaléka tőlük jön. Velük nem lesz könnyű megállapodni egy esetleges szerződés-átalakításról.
Az első becsléséhez képest is javította a KSH a GDP-adatot, az év első három hónapjában csak 2,1 százalékos volt a visszaesés. Ez meglepően jó eredmény, egyre nagyobb az esély arra, hogy már a második negyedévben visszatérjünk a válság előtti szintre. A jó teljesítmény egyik legfontosabb oka az, hogy a gyárakban a tavalyi első hullám alatt felkészültek arra, hogy lehet második-harmadik hulláma is a járványnak. De az állam is pörgette a gazdaságot sok vásárlással, amire szükség is volt, mert a külföldi cégek visszafogták a beruházásaikat.
Az is kiderült, hogy a boltokban kimondottan rossz hónap volt az idei április – bár a tavaly áprilishoz képest jókora növekedést mértek, a forgalom még a márciusihoz képest is visszaesett.
A trieszti kikötőberuházásra létrehozott állami projektcég, az Adria Port Zrt. egymillió euró veszteséggel zárta a 2020-as évet. Bevétel nélkül ez nem csoda, annál érdekesebb, hogy 2020 végén, másfél évvel a bejelentés után a magyar állami projektcég végül megvette a trieszti kikötői területet és koncessziót 25 millió euróért.
A legtöbbet szolgáltatásokra költötték, összesen 710 ezer eurót, ezen belül a legtöbbet, 531 ezret az ügyvédi költségek vittek el. Ezen kívül félmillió forintot fizettek Microsoft programokért, ami annyira nem is sok, egy vállalati Win10 licenc egyetlen eszközre 80 ezer forint.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.
Kényes téma lett a kormány számára, hogy mennyit költenek adófizetői pénzekből a védett személyek hivatalos külföldi útjaira.
4,6 százalékra gyorsult az infláció. Legnagyobb mértékben a háztartási energia, azon belül a vezetékes gáz drágult.
A MÁV közlése szerint a délelőtt folyamán állhat helyre a menetrend.
Alsó hangon hatmillió forintot viselt magán.
Új eszközöket kaphat a rendőrség a rendzavarók távoltartására.
A politikus azt mondja, ők nem elemezgetni akarják a politikát, hanem értékek mentén építenének közösséget.