Semmitmondó nyilatkozattal emésztette meg az MTA elnöksége a megcsonkítást
Sajnálattal állapítják meg, továbbra is mindent megtesznek, hűek maradnak Széchenyi István örökségéhez.
Sajnálattal állapítják meg, továbbra is mindent megtesznek, hűek maradnak Széchenyi István örökségéhez.
Aggódnak. Szerintük egy ilyen drasztikus lépés riasztó precedenst teremtene, aláásva a közös európai értékeket.
Jávor Benedek szerint egyértelmű, hogy az MTA-törvény alkotmányellenes.
Nem küldte el alkotmánybírósági kontrollra, hanem aláírta a köztársasági elnök a törvényt, ami alapján a kormány elveszi a kutatóintézeti hálózatot az Akadémiától.
Tudósok kérik a köztársasági elnököt, ne írja alá az MTA megcsonkításáról rendelkező törvényt, hanem küldje el az Alkotmánybíróságnak.
Wigner Jenő egy nyolcvanéves jóslatát sikerült igazolniuk magyar és izraeli kutatóknak – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). A Nobel-díjas fizikus által megjósolt különleges kvantumkristályt egy szén nanocsőben figyelték meg.
Valamint küldje el alkotmánybírósági normakontrolra. Az SZFE szolidaritását is kifejezi a megcsonkított MTA-val.
Elismeri, hogy mégsem teljesen a Max Planck Intézet mintájára hajtották végre az átalakítást, és arról ír, hogy egyelőre nem fognak változni a kutatási területek, de a levelében ott van az is, hogy erről majd az új kutatóhálózat fog igazából dönteni.
AZ MSZP-s Hiller István ezt hétfőn a Parlamentben, az interpellációk során jelentette be.
Tán nem ez az a hírérték, amivel a magyar tudománynak be kellene kerülnie a világ legprominensebb, tízmilliók által olvasott tudományos lapjába.
Vizi E. Szilveszter elismerte, hogy beszélt Palkovics Lászlóval arról, hogy ki kerülhet az MTA-tól elvett kutatói hálózat, az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat élére, ám azt állította, a miniszter csak tanácsot kért tőle, s nem ajánlotta fel neki a posztot. Vizi E. Szilvesztert az RTL Klub híradója szólaltatta meg.
„Nem fogunk szépen csendben betagozódni, van ugyanis egy határ, amit nem léphetünk át” – mondta az Akadémiai Dolgozók Fórumának alapítója, a hvg.hu podcastjának, a Fülkének a vendége.
Elkezdődött a találgatás arról, ki vezetheti az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatot, az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint szakmai karrierjével játszik, aki elvállalja.
Az NKFIH szerint szuper a magyar kutatási-innovációs teljesítmény - az MTA megcsonkítását ellenzők, és így maga az MTA is arról beszélt korábban, ezt a sikeres működést kockáztatja a kormány a kutatóintézeti hálózat leválasztásával.
„Mi háborítja fel a szellem emberét? Semmi esetre sem személyes ügy. [...] Valami személyen túli kell hozzá, valami általános elvi.”
Harmadszor szól rá a kormányra az Európai Bizottság az MTA ügyében, harmadszor emeli ki, hogy a kormánynak nem kellene szűkítenie a kutatás szabadságát. Eddig nem sokat ért el vele.
Egy éve nem elnöke Pálinkás József a kutatási pénzek elosztása felett diszponáló Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatalnak, és most elmesélte a HVG-ben, hogy keresték meg bizonyos emberek, hogy a "jó" pályázatok nyerjenek.
Kemény hangú szolidaritási nyilatkozatot adott ki a CEU az MTA-törvény elfogadására, a törvény az MTA erőszakos végét jelenti.
Bár a kormány az innovációs teljesítmény javítására hivatkozva választotta le az MTA-ról a kutatóintézeti hálózatot, a kutatók szerint vissza fog esni a kutatási eredményesség, felgyorsul a tehetséges kutatók elvándorlása, és működési zavarok következnek a törvénymódosítás elfogadása után.