Alkotmánybírósághoz fordul az MTA elnöke
Lovász László szerint az MTA-s törvény sérti a tudomány szabadságára és a tulajdonra vonatkozó alkotmányi cikkelyeket.
Lovász László szerint az MTA-s törvény sérti a tudomány szabadságára és a tulajdonra vonatkozó alkotmányi cikkelyeket.
Az MTA Titkárságának 68 dolgozóját az Akadémiát megcsonkító törvényjavaslat szeptember 1-ei határidővel átvezényelte az újonnan létrehozott Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH). A szervezet ugyanakkor még csak papíron létezik, az érintettek pedig egy héttel a határidő lejárta előtt még mindig csak annyit tudnak, hogy névleg és fizikailag is máshol dolgoznak majd, de hogy hol, mit, és milyen irányítással/feltételekkel, azt még senki nem kötötte az orrukra.
Egy kérdésben biztosan nem ért egyet az Eötvös Loránd Kutatóhálózat Irányító Testületének elnöke, Maróth Miklós Palkovics László miniszterrel: ez pedig egyes kutatóintézetek sorsa. Szerinte az ő szava dönt, az pedig, hogy az Irányító Testületből többen kapcsolatban állnak Palkoviccsal, szerinte nem befolyásol semmit. Azt mondja, senkitől sem kapott utasítást vagy javaslatot, hogyan alakítsa át a rendszert, ahogy meg sem kérdezték tőle, mielőtt kinevezték. Pedig van egy víziója. Interjú Maróth Miklóssal.
Nem ezt a Fideszt választotta, inkább lelép - a HVG Portré vendége Takács Károly közgazdász-szociológus, aki a tudomány szabadsága elleni támadás miatt a napokban családjával és ötfős csapatával együtt Svédországba költözött.
Palkovics-közeliek az irányító testületben, egy 76 éves, Orbán-bizalmas klasszika-filológus irányítja az innováció megújítását – úgy fest, minden szakmai szempontot felülírt az új, kutatóintézeti hálózatot felügyelő ELKH irányításában a megbízhatóság. A HVG cikkében a konkrét nevek mellett az erősebb Maróth Miklós-idézetek is szembejönnek.
November végére vagy december elejére. Az akadémiai kutatóhálózatot átvevő Eötvös Loránd Kutatási Hálózat viszont már szeptemberben átveszi az MTA hálózatát.
Már szeptembertől átveszi az ELKH az MTA kutatóintézeti hálózatát, írja a Magyar Hírlap, ettől féltek a kutatók.
Az elnök reméli, hogy az új kutatóhálózat irányítóinak is fontosak lesznek az eredmények.
Korábban értesülés szintjén írtunk erről, Palkovics László most megerősítette a dolgot - és már Orbán Viktor is aláírta az öt évre szóló kinevezést.
Végül a helyén maradt az MTA elnöke, de máig nem tudja, jól döntött-e. Az MTA szabadságát megcsonkították azóta, a hvg.hu forrásai szerint pedig az MTA elnöke elfogadta Palkovics jelöltjét az Akadémiáról leválasztott kutatóhálózatok élére. Lovász a 168 Órának adott interjút.
Maróth Miklós a Migrációkutató Intézet 2016-os konferenciáján szólalt fel, majd 8 és fél percen át viccelődött a muszlimok disznóbőrbe kötözésén. Az eddig nem tagadott információk szerint a kormány őt nézte ki az MTA-ról leválasztott kutatóintézeteket irányító szervezet élére.
Somogyi Péter Agy-díjas tudós szerint „érthetetlen, hogy miért hagyta jóvá ezt a felületesen összeállított és nyilvánvalóan pártpolitikai célokat szolgáló törvényt” Áder János köztársasági elnök.
Maróth Miklós, az MTA korábbi alelnöke irányíthatja a testületet.
Sporttámogatásra háromszor többet költenek Orbánék, mint kutatásokra.
Muraközy Balázs bár ösztöndíjjal sokat járt külföldre, azt tervezte, hogy Magyarszágon marad és kutat. Ez most megváltozott.