szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

AZ MSZP-s Hiller István ezt hétfőn a Parlamentben, az interpellációk során jelentette be.

Az Alkotmánybírósághoz fordul az ellenzék az MTA megcsonkítását lehetővé tevő törvény miatt, jelentette be Hiller István. Ehhez összegyűlt a szükség aláírás, ugyanis az összes ellenzéki képviselő, valamint a független képviselők egy része is aláírta a beadványt. (50 aláírás kellett, ez bőven összegyűlt.)

 

Hiller István hétfői interpellációjában az MTA-törvényről beszélt. Úgy fogalmazott: a kormánypárti többség a hazai és nemzetközi tiltakozás ellenére elvette a Magyar Tudományos Akadémiától annak kutatóhálózatát.

Az MTA vagyonát ellentételezés nélkül az államra ruházták át – emelte ki. Hangsúlyozta, nem igaz az az érvelés, hogy a vagyon egyébként is az államé lett volna. Az állami támogatás központi szerepet játszott az Akadémia működésében, de az MTA vagyonának egy jelentős része magánszemélyek felajánlásaiból, ajándékaiból származik – emlékeztetett.

 

Megszavazták az MTA megcsonkítását

A Fidesz-kétharmad szavazatával átment az MTA-törvény, jelentősen csorbult a Magyar Tudományos Akadémia szabadsága. A kormány egy évig packázott az MTA-val. Kedden délután tüntetés lesz, az ellenzék Alkotmánybírósághoz fordulhat.

Az MTA teljes vagyonát államosítani fogják? – kérdezte.

Cseresnyés Péter az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára azt felelte, az intézményfenntartó és az intézményhálózat szerepe változatlan marad a 2021-2027-es időszak uniós forrásainak felhasználása során. Az a cél, hogy megnöveljék a magyar tudomány közösségi forrásokból származó, jelenleg rendkívül alacsony arányú részesedését – tette hozzá.

Kiemelte, hogy a kormány nem államosította az MTA vagyonát.

A választ Hiller István helyett a Ház fogadta el 108 igennel, 25 nem és egy tartózkodás ellenében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!