Tényleg járadékot kapnak az idős tudósok, de ezzel is az MTA jár rosszul
A kormány által éppen megvágott költségvetéséből kell majd az Akadémiának kifizetnie ezt is. De akadémikusok nem kaphatják meg.
A kormány által éppen megvágott költségvetéséből kell majd az Akadémiának kifizetnie ezt is. De akadémikusok nem kaphatják meg.
A Magyar Tudományos Akadémia kutatójának írása arról, hogy ki is avatkozik be az MTA ügyeibe.
A világszerte olvasott, rangos Nature tudományos magazinban is téma immár az MTA–kormány-konfliktus: cikk született az ügyről, és a szerző nem a kormány álláspontjával ért egyet.
Egy olyan rendszerben, ahol nem lehet szabadon gondolkodni, nem jó élni – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke. A 2018 nyaráig a kutatás-fejlesztési források elosztását felügyelő Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatalt is vezető fizikusprofesszor arról is beszélt, hogy miért nem jó stratégia az akadémiai alapkutatások beszántása, és hogy mi különbözteti meg a tudományt a propagandától. A tíz évig a Fideszben politizáló volt MTA-elnök szerint ma már biztosan nem kérné felvételét a mai Fideszbe, Orbán Viktor pedig hiába nyert egymás után három választást, ez nem jogosítja fel az arrogáns döntésekre.
Egy hatalmas alapítványba pakolná a kormány az MTA intézeteit, ám gyanús, hogy ezzel csupán az akadémiai vagyonra akarják rátenni a kezüket.
A Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke Veiszer Alinda vendége volt a szlovákiai Pátria Rádióban.
Törvénysértést követ el, ha visszatartja az MTA kutatóintézeteinek és kutatóhelyeinek támogatását - írja Bárándy Péter, Draskovics Tibor, Forgács Imre és Vastagh Pál a hvg.hu-nek eljuttatott közös közleményben. Eszerint a kutatóintézetek támogatásának felhatalmazás nélküli átcsoportosítása miatt a költségvetési csalás gyanúja is felmerül.
Egyhetes ultimátumot kapott az Akadémia vezetése a kormánytól.
Újra tárgyalt a kormány az MTA-val, úgy tudjuk, a légkör konstruktív volt. Jövő héten folytatják. Így távozott a miniszter az akadémia épületéből.
A szerződése szerint évi két publikációt kellett volna teljesíteni az innovációs miniszternek az MTA-n, ezt nem tette meg a Magyar Narancs kutatásai szerint. Mégis megkapta a tiszteletdíját.
Parti Nagy Lajos szerint a kultúrharc arról szól, hogy megregulázzák, megfélemlítsék azokat, akiket nehéz beterelni „például egy futballöltözőbe”. Nem gondolja ugyanakkor, hogy az értelmiségnek lenne bármilyen kollektív felelőssége, és szerinte az is téved, aki hisz a demokratikus, kiegyensúlyozott kánonokban.
Úgy látszik, az MTA is belátta, komoly kommunikációs gondban van a kormánnyal, ezért most focipéldákkal próbálja közelebb hozni a helyzetet Orbánékhoz.
Jó lenne megérteni, mit akar a miniszter, mondja Lovász László MTA-elnök az Indexnek adott interjújában. A támadásokra nem reagál, bizonyos szint felett nem megyünk bizonyos szint alá.
Az ITM örül az MTA tárgyalási hajlandóságának, és már a héten asztalhoz ülne.
Új kutatóközpont alakult a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, amely akár az átalakítandó MTA-s kutatóintézetek átvételében is szerepet játszhatnak. Az érintettek tagadnak.
Nagyon nehéz követni a kormány rombolási akcióprogramjának szélsebes végrehajtását.
"Ne azt éljük meg, amit 70 évvel ezelőtt" – figyelmeztetett az MTA előtti keddi tüntetésen Pléh Csaba akadémikus. Az akadémia egyik legszégyenteljesebb időszakára utalt ezzel, attól igyekezett óvni az intézményt, a kormányt és Magyarországot. Annak tisztázására, hogy pontosan mitől is, idézzük fel a HVG írását 1999-ből, egy olyan évből, amikor Magyarország kormányfőjét szintén Orbán Viktornak hívták.
Élőláncba hívta kedden délutánra a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) sorsáért aggódókat az intézmény dolgozóiból alakult Akadémiai Dolgozók Fóruma, végül többszörös élőlánccal vették körbe az épületet. A tüntetéssel egyidőben ült össze az MTA Elnöksége is, hogy eldöntsék, mit reagáljanak a kormány lépéseire. Lovász László, az MTA elnöke egy petíciót vett át a tüntetőktől, amelyben a kutatóhálózat egyben tartása melletti kiállást kérték tőle.
A budapesti élőlánccal és az Akadémia elnökségi ülésével egy időben állnak ki Kolozsváron is az MTA mellett. Szegeden egész napos szolidaritási akciót hirdettek, a lila színnel fejezik ki a kiállást az MTA mellett.