A britek 2025-től egy egész katonai alakulatot tartanak készenlétben Észtország védelmére
Az Észtországgal kötött megállapodás alapján 2025 júliusától több ezer brit katonát lehet majd rövid idő alatt az orosz határra vezényelni.
Az Észtországgal kötött megállapodás alapján 2025 júliusától több ezer brit katonát lehet majd rövid idő alatt az orosz határra vezényelni.
A Gripenek bázisaként használt kecskeméti repülőteret alkalmassá teszik olyan amerikai gépek állomásoztatásra, amelyeket atomtöltetekkel is fel lehet fegyverkezni. Ezt állította kedden egy brit lap. Kérést sem kaptunk – mondta a kormány nevében Gulyás Gergely 24 óra hallgatást követően. Mi lehet igaz, és mi lehet zavarórepülés az ügyben?
A Honvédelmi Minisztérium a HVG kérdésére azt nem cáfolta, hogy atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre, viszont azt kijelentette, hogy atomfegyverek behozatalát a kormány ellenzi.
A magyar külügyminiszter újabb Oroszországi látogatása alkalmából nyilatkozott.
Mark Rutte, a finn elnökkel, Alexander Stubbal tartott közös sajtótájékoztatót.
Julia Gross beszédében úgy fogalmazott, a magyar kormány lépései aláássák a Magyarországgal szembeni bizalmat. A Szabad Európa információi szerint a héten ráadásul francia kollégájával közösen szóbeli diplomáciai jegyzéket nyújtott be Orbán Balázs szavai miatt.
A kormány legújabb programja, a gazdasági semlegesség valójában többoldalú függést eredményez – mondja a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa. Éltető Andrea szerint az Európai Unió is gyakran hibázik, de Magyarország a klub tagjaként diplomatikusabb módon is tudná érvényesíteni érdekeit.
“Minden nemzetnek joga van megvédeni magát, ha megtámadták, és ez a jog nem csak az adott ország határáig érvényes” – fogalmazott Rob Bauer, a NATO katonai bizottságának elnöke.
Egy képzési célokra használt, nem robbanásveszélyes gravitációs bomba volt két, Kalifornia felett repülő német vadászgép alján.
Jens Stoltenberg úgy véli, az ukránok akár nagy hatótávolságú rakétákat is bevethetnek.
Jens Stoltenberg arról is beszélt, Kijev döntése, hogyan folytatja a hadjáratot.
Idén szembeszökően megnőtt az európai NATO-létesítmények elleni szabotázsakciók és más, Oroszország számlájára írható fenyegetések száma. Milyen játszma zajlik, mi szűrődik ki a szándékosan keltett zajból, előfordulhat-e, hogy a NATO élesíteni kényszerül ötös cikkelyét, amely alapján minden tagállam egy csapásra háborús szereplővé válik. Erről is kérdeztük Pavel Macko altábornagyot, aki a valaha volt legmagasabb rendfokozatú szlovák tiszt volt a NATO-ban.
A „Charlie” a második legmagasabb biztonsági szint, már évek óta nem alkalmazták.
A tervek egy NATO-val való konfliktus esetére készültek.
Vlagyimir Putyin orosz államfő figyelmeztette az Egyesült Államokat, ha Washington 2026-tól nagy hatótávolságú rakétákat telepít Németországba, Oroszország hasonló eszközöket fog lőtávolságon belül állomásoztatni nyugaton.
Korábban ez nem volt stratégiai kérdés, de azzá vált, amikor az USA stratégiai ellenféllé nyilvánította Kínát 2021-ben, és Putyin megtámadta Ukrajnát 2022 februárjában.
Tenni kell az oroszok ellen az északi sarkkörön túl is – javasolja James Stavrides, az USA haditengerészet egykori admirálisa, a NATO európai erőinek volt főparancsnoka.
Jens Stoltenberg szerint nem szabad önbeteljesítő jóslatokat felállítani.
Ukrajna támogatása és felkészülés Trump lehetséges elnökségére – ez volt a két legfontosabb feladat a 75 éves NATO csúcstalálkozóján. A célt sikerült elérni, a „békeharcos” Orbán Viktor pedig mindent aláírt, amit elé tettek.