Mit ad nekünk Oroszország és Kína, amiért megéri megbélyegezettnek lenni? Külpolitikája miatt került baráti tűzbe Orbán
Volt, illetve jelenleg is kormányközelben lévő külügyesek is fenntartásaikat hangoztatják Orbán Viktor külpolitikai kanyarjaival kapcsolatban, ám a kormányfőnek a belső kritikákra sincs füle.
Már kész van Magyarország nagystratégiája, csak le kell fordítani a nép nyelvére – jelentette ki Orbán Viktor Tusnádfürdőn. Jobbkeze, a nagystratégiát készítő Orbán Balázs meg is próbálta közérthetően előadni, de nem volt benne sok köszönet. Egyértelműen kiderült belőle, hogy amit nagystratégiának neveznek, az nem más, mint annak megideologizálása, miért ápol kiváló kapcsolatokat Magyarország az oroszokkal és a kínaiakkal, miközben a saját szövetségeseinek gyakran hátat fordít.
Orbán Balázs hajlamos volt komolyan venni főnöke békepárti szólamait, a maga módján elindult a gondolkodás útján, végül eljutott a nettó hazaáruláshoz. Vélemény.
Ennek az úgynevezett nagystratégiának az alapjait Orbán Balázs már két könyvében (A magyar stratégiai gondolkodás egyszeregye, illetve Huszárvágás) is próbálta felvázolni; ezt emelte a hivatalos mesterterv rangjára Orbán Viktor, amikor megosztotta gondolatait a Tusnádfürdőn egybegyűltekkel. A Nyugatnak leáldozott, Kínának áll a zászló, „két nap lett az égen” – utalt arra, hogy Kína már ugyanolyan nagyhatalom, mint az Egyesült Államok. Oroszország egy hiperracionális vezetés alatt álló ország, „ami így érthető és kiszámítható”, s amelyet a világ nagy része támogat szerinte. A francia–német tengelynek leáldozott, Lengyelország pedig a legszemforgatóbb és a legálságosabb politikát hajtja végre egész Európában. Ezek azok a pontok, amelyek köré a nagystratégia kül- és biztonságpolitikai részét Orbán felépítené. Gazdasági téren a konnektivitás, a mindenkivel fennálló üzleti alapú kapcsolat a lényeg, amelyet újabban gazdasági semlegességként próbál eladni a miniszterelnök.
A számára kiábrándító új európai erőtér és Magyar Péter megjelenése visszakényszerítette Orbán Viktort a táltosszerepbe. Amíg azonban tíz évvel ezelőtt Tusványoson azt kellett megmagyarázni, milyen szép lesz az illiberális állam, mostanra úgy kell beismerni annak kudarcait, hogy hosszú távon sikeresnek tűnjön.
A fentiek teljesen elfogadottak lettek a kormánypártban, a nyugati közösségbe tartozás hívei erős kisebbségbe kerültek. Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke még próbálja ugyan menteni a menthetőt, rendre elmondja kifogásait a nagystratégia alapjaival szemben.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.