szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bejelentést az ukrán elnök a saját hírszerzése jelentéseire alapozta, ugyanakkor felmerülnek ezzel kapcsolatban olyan kérdések, amelyek az elképzelés hasznosságának alapjait is kikezdhetik.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un szövetsége már ott tart, hogy a tetemes mennyiségű hadianyagon túl Phenjan már katonákat is bocsátana az oroszok rendelkezésére – derül ki a Sky News írásából.

Zelenszkij a NATO brüsszeli központjában tartott sajtótájékoztatóján Mark Rutte főtitkárral az oldalán elmondta, hogy az ukrán hírszerzés értesülései szerint az észak-koreai hadsereg tisztjei már jelen is vannak Ukrajna megszállt részein, és arra készülnek, hogy 10 ezer katonájukkal maguk is részt vegyenek az oroszok oldalán a háborúban. Bár a katonák még nem érkeztek meg Oroszországba – mondta az ukrán államfő.

Az észak-koreaiakra vonatkozó információkat egyelőre nyugati hírszerzőszolgálatok nem erősítették meg, és azt is hozzá kell tenni, hogy bár elsőre jól hangzana egy ilyen megoldás Vlagyimir Putyin számára, sok olyan kérdést is felvetne, amiknek a megválaszolása végső soron kétségessé tenné a vállalkozás sikerét.

Az kétségtelen, hogy az észak-koreai katonák könnyítenének valamit az oroszok emberhiányán. Moszkva nagy dilemmája ugyanis az, hogy miként tudnák folytatni a háborút további mozgósítás nélkül, mely intézkedés kifejezetten népszerűtlen lenne az orosz lakosság körében. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az orosz csapatok nyugati források szerinti napi vesztesége a fronton meghaladja az ezer főt, egész pontosan 1271 embert veszítenek minden egyes nap. Egy ekkora veszteségráta mellett a tízezer észak-koreai katona nem jelentene tartós megoldást.

Érdekesebb kérdés azonban, hogy miként tudnák az oroszok integrálni az észak-koreai katonákat a saját seregükbe. Milyen nyelven érintkeznének velük, hogyan irányítanák őket? Erre persze szolgálhatna megoldásként egy önálló észak-koreai seregtest bevetése, ám az sem érne túl sokat, ha az azt vezető tisztek nem ismerik az orosz katonai doktrínákat.

És akkor a legfontosabb kérdés: a világtól elszigetelt Észak-Koreából érkező katonák mekkora aránya szökne meg abban a pillanatban, hogy kitette a lábát az otthoni rendőrállam területéről?

Árnyalja a témát a dél-koreai védelmiminiszter-helyettes közleménye. Kim Szon-ho szerint sokkal valószínűbb, hogy Phenjan polgári személyzettel támogatja az oroszokat, és nem katonákkal. Ugyanakkor a miniszter azt már nem fejtette ki, hogy ezek a polgári személyek milyen minőségben segítik az orosz háborús erőfeszítéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!