Azt üzenik, működj együtt, különben megölünk – interjú Pavel Macko szlovák tábornokkal az orosz szabotázsakciókról
Idén szembeszökően megnőtt az európai NATO-létesítmények elleni szabotázsakciók és más, Oroszország számlájára írható fenyegetések száma. Milyen játszma zajlik, mi szűrődik ki a szándékosan keltett zajból, előfordulhat-e, hogy a NATO élesíteni kényszerül ötös cikkelyét, amely alapján minden tagállam egy csapásra háborús szereplővé válik. Erről is kérdeztük Pavel Macko altábornagyot, aki a valaha volt legmagasabb rendfokozatú szlovák tiszt volt a NATO-ban.
Valami nem stimmelt a vízzel augusztus 14-én éjjel a német hadsereg, a Bundeswehr Köln-Wahn-i bázisán. A létesítmény ivóvízellátását figyelő szenzorok alacsony oxigéntartalom miatt jeleztek be. A hadsereg technikusokat küld a helyszínre a tartályokat ellenőrizni, ők találnak rá valakire a bázis területén, akinek ott láthatólag semmi keresnivalója. Fekete ruhában van, ennél bővebb leírást a katonák később sem tudnak adni. Az ismeretlent üldözőbe veszik, de nem akadnak a nyomára. Találnak viszont egy lyukat a bázist körülvevő kerítésen.
Reggelre a teljes létesítményt körülzárják, átkutatnak minden épületet, minden szobát – eredménytelenül. Kiderül, hogy előző este a Bundeswehr több tűzoltója is hasfájásra panaszkodott. A német sajtó a hadseregtől kapott információk alapján szabotázst emleget.
Nem az augusztusi volt az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy szabotázsakcióról kellett az európai sajtónak hírt adnia. Az első dokumentált eset áprilisban volt, amikor Németországban őrizetbe vettek két német-orosz állampolgárt azzal a gyanúval, hogy szabotázsakciókat terveztek végrehajtani Oroszország megbízásából, egyebek között amerikai katonai támaszpontok ellen. A Spiegel szerint a célpontok között szerepelt a dél-bajorországi Grafenwöhr katonai bázis, ahol ukrán katonákat képeznek ki amerikai Abrams harckocsik használatára.
A Köln-Wahn-i bázis, ahol az ivóvízellátást szabotálhatták augusztusban, szintén fontos csomópontja a németországi kiképzésüket töltő ukrán katonáknak. Sokan közülük erről a támaszpontról utaznak Lengyelországba, onnan pedig vissza a frontra.
Július végén a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal, a német elhárítás nyilvánosan figyelmeztetett a Németországban elkövetett orosz szabotázsakciók megnövekedett kockázatára. Egy hónappal korábban valakik felgyújtották egy német hadiipari beszállító, a Diehl egyik gyárát. A hatóságok akkor azt mondták, nem lehet kizárni, hogy szabotázsakció okozta a tüzet.
Július 9-én amerikai védelmi forrásokra hivatkozta arról számolt be a CNN, hogy potenciális fenyegetésre utaló hírszerzési információk alapján a második legmagasabb “Charlie” fokozatra emelték a biztonsági készültséget több amerikai katonai támaszponton Európában. Augusztus 23-án ugyanez történt az észak-rajna–vesztfáliai Geilenkirchenben lévő NATO-légibázison. Utóbbit a légibázis szóvivője hivatalosan is megerősítette.
Júliusban robbant a hír, hogy már az EU területén tartózkodtak azok a merénylők, köztük egy orosz állampolgár, akik az Egyesült Államok információi szerint orosz megbízásból meg akarták ölni Armin Pappergert, a legnagyobb európai hadiipari vállalat, a Rheinmetall első emberét. A Rheinmetallnak jelentős érdekeltségei vannak Magyarországon is.
A példákat még hosszan lehetne sorolni, alig pár napja írtuk például, hogy orosz katonai drónok bukkantak fel egy német ipari park felett. Az egyre szaporodó orosz szabotázsakciók kiterjesztik a háborút Ukrajna és Oroszország területén túlra, és nem tűnik úgy, hogy a közeljövőben csillapodni fognak.
Pavel Macko altábornagy a valaha volt legmagasabb rendfokozatú szlovák tiszt volt a NATO-ban, mielőtt 2018-ban leszerelt. Helyettes vezérkari főnöke volt a Szlovák Köztársaság fegyveres erőinek (ez a második legmagasabb poszt, amit el lehet érni a szlovák hadseregben), korábban a Joint Force Training Centert, egy NATO-parancsnokságot vezetett a lengyelországi Bydgoszczban. Szolgált ezen kívül szerte Európában és vezetett műveleteket Afganisztánban. Macko altábornaggyal szabotázsakciókról, hibrid hadviselésről, és a NATO-ról beszélgettünk.
hvg360: Hogyan készül fel egy NATO-bázis az olyan szabotázsakciókra, mint amilyeneket az utóbbi hónapokban láttunk?
Pavel Macko: Hadd kezdjem tágabb perspektívából, megvilágítva azt, hogy szerintem mi áll a háttérben, miért történik mindez, és hogy szerintem mit tesz Oroszország. Oroszország úgy viselkedik, mint egy kétségbeesett birodalom a paranoiája csúcsán. Oroszország úgy kommunikál és úgy viselkedik, mint aki fenyegetve érzi magát, függetlenül attól, ami valójában történik körülötte. Ezzel párhuzamosan, úgy vannak vele, hogy oké, a birodalom hanyatlik, de most itt a lehetőség, hogy visszavágjunk, és megváltoztassuk a szabályokat, megváltoztassuk az egész játékot.
Ezt látjuk 2015-16 óta, sőt, valójában már sokkal korábban is, de akkor inkább a propaganda területén. Ez a törekvés akkor még nem volt erőszakos, inkább a félretájékoztatás, a dezinformáció, az összeesküvéselméletek, összefoglalva: szemét terjesztése révén haladtak előre. Megteremtették a feltételeit annak, hogy az általuk generált narratívák természetes úton fejlődjenek ki a célba vett országokban. Így történt ez Magyarországon, Szlovákiában, Nyugat-Európában, mindenütt. Nem csak a Szputnyik, az orosz állami televízió létezéséről van szó. Az embereket hasonló gondolkodásúvá tették, inspirálták őket úgymond. Később néhányukat beszerveztek, akik aztán alvó ügynökökként vagy az orosz diaszpórával, az orosz állami ügynökségekkel együttműködő ügynökökként dolgoztak.
Az egész a narratíva megváltoztatásáról, zaj generálásáról szólt.