A Lázár-féle kastélyprivatizációt vizsgálja a helyszínen a korrupcióellenes EP-munkacsoport
A munkacsoport egy, a Mol alapítványának átadott kastélyhoz személyesen is ellátogattak.
A munkacsoport egy, a Mol alapítványának átadott kastélyhoz személyesen is ellátogattak.
Nemcsak a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, hanem a 4iG Nyrt-nél lefolytatott belső vizsgálat is azt állapította meg, hogy nem történt szabálytalanság a Microsoft-licencek 2013-2015-ös kormányzati beszerzésénél – tudta meg a HVG. Információink szerint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2019-ben helyszíni ellenőrzést tartott a 4iG-nél, az informatikai vállalat ugyanis a jogutódja a botrányban hírbe hozott Humansoft Kft.-nek. Az OLAF vizsgálata nyomán már milliárdokat fizetett vissza Magyarország az Európai Uniónak.
Eddig 3,3 milliárd forintnyi európai uniós támogatást kellett visszafizetni, mert a magyar kormányzati szervek szabálytalanul szereztek be Microsoft-licenceket – tudta meg a HVG. Az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség is nyomoz, a hatóságok viszont hat év alatt nem jutottak el a vádemelésig, sőt még a gyanúsításig sem – holott külső segítség is lenne. Korábban érintettként merült fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal licencvásárlása is, de az adóhatóság belső vizsgálata mindent rendben talált.
Kilenc év után zárták le a nyomozást.
A kormány már 2023-ban tudta, hogy bajok lesznek az uniós pénzből megvalósított, az EU felé készre jelentett szoftverfejlesztési projektből – erre mutatott bizonyítékot Hadházy Ákos képviselő, aki a földhivataloknál tapasztaltak alapján állítja: a rendszer működésképtelen, mert „szétlopták”.
A szervezet a DK-s Molnár Csaba beadványának hatására kezdett vizsgálatba még tavaly ősszel.
Az EU csalás elleni hivatala, az OLAF éves jelentésébe is bekerült az a több milliárd forintos költségvetési kárt okozó magyarországi ügy, amelyben több mint hatvan vádlott került a bíróság elé.
Minden eddiginél ádázabbá vált a küzdelem a magyar kormány barátai és ellenfelei között az Európai Parlamentben, ahol nemcsak az derült ki, hogy a legnagyobb európai pártcsaládok fontosabbnak tartják a jogállamiságot, mint a magyar ügyészség, hanem az is, hogy a miniszterelnök vejét mindenki ismeri.
Az ügyből az oknyomozó portál szerint titkosszolgálati belharc lett.
Az uniós csalás elleni hivatal 2023-ban két ügyben tett ajánlást a magyar ügyészségnek.
A két szervezet vezetője szerint nagyon fontos a szakértelem egyesítése a határokon átívelő csalásformák kezelése szempontjából.
A 2,25 milliós négyzetméter ár még az Integritás Hatóság figyelmét is felkeltette.
10 éve „borított fénybe” tucatnyi várost Tiborcz István Elios Zrt.-je. A lakók sok helyen sötétebbnek találták az utcákat a korszerűsítése után, ráadásul a politikai hátszéllel működő cég megbízásait az OLAF is rossz szemmel nézte. Egy évtized távlatából az általunk megkérdezett városok közül több is elégedettnek mutatkozik a projekttel, igaz, ehhez az is kellett, hogy időközben több településen szép csendben besűrítsék, illetve lecseréljék a gyengébben muzsikáló lámpákat.
A nyolc, örökbe fogadásra meghirdetett kastélyt 22 milliárd forintból, nagyobbrészt uniós pénzből újította fel a kormány.
201 tétel árai pedig teljesen azonosak voltak. A projekt egy látogatóközpont lett volna, valójában EU-s pénzből épült Fidesz-iroda lett belőle.
Ennyit számít, hogy jó ideig egyáltalán nem jött uniós pénz.
Az ellenzéki képviselő az uniós források felhasználásának ellenőrzését és vizsgálatát kérte.
A reptér közleménye szerint ők mindenben szabályszerűen jártak el a hitelrészletek lehívásakor.
Az Európai Beruházási Bank (EBB) volt alelnöke tagadta a vádakat.
A volt fideszes képviselő Farkas Flóriánnak kulcsszerepe volt a botrányos és a pénzt szabálytalanul felhasználó “Híd a munka világába" programban, mégse lett se gyanúsított, se tanú. Bár a NAV a nyomozást megszünetette, az Integritás Hatóság azonban nem engedte el az ügyet.