szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

201 tétel árai pedig teljesen azonosak voltak. A projekt egy látogatóközpont lett volna, valójában EU-s pénzből épült Fidesz-iroda lett belőle.

„Rengeteg pofátlanságot láttam már, de a májusban bemutatott fehérgyarmati Fidesz-iroda biztosan dobogós lenne, ha a szemtelen csalás olimpiai szám lenne”

– kezdi hétfő délelőtti Facebook-posztját Hadházy Ákos, aki arról a korábban bemutatott és nagy port kavart fehérgyarmati esetről tudott meg új dolgokat, amelynek a keretében látogatóközpontra és tanösvényre vettek fel EU-s pénzt, aztán tanösvény nem lett, látogatóközpont helyett pedig a helyi Fidesz-iroda épült föl. Az ügyben az Európai Csalás Elleni Hivatal is vizsgálódott, és elsőre 250 ezer euró visszafizetését indítványozta.

Negyedmillió eurót kérne vissza az OLAF a Fidesz-irodává változott látogatóközpont miatt

Szabálytalanságokat tárt fel és 250 ezer euró visszafizetését indítványozta a csalás elleni hivatal a pártirodává alakult fehérgyarmati oktatási központ ügyében.

A független képviselő most megkapta az OLAF vizsgálati összefoglalóját, amelyből sok dolgot kitakartak ugyan, de kiderül belőle, milyen átlátszó módon trükköztek a közbeszerzésekkel. Mint Hadházy kiemeli:

  • a három ajánlattevő részletes, több száz elemet tartalmazó árlistáiban 201 tétel árai teljesen azonosak voltak,
  • 184 esetben pedig mindössze egy eurócent volt a különbség.
  • Érdemi különbség mindössze négy tétel esetében volt, ami Hadházy szerint elég egyértelműen jelzi, hogy a „versengő” ajánlatokat ugyanaz a személy készítette.

„Az épület 1. emeletén elvileg raktárakat terveztek, de az OLAF-nak is feltűnt, hogy ahhoz miért kellett két illemhelyet is beépíteni? A látogatóközpont, ha működött is valaha, nem sokáig: 2013-ban egy részét már bérbe adták a helyi LEADER-akciócsoportnak (amely ráadásul támogatást kért és kapott a bérleti díjra a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól), illetve a Fidesz helyi szervezetének. Ez a helyzet azóta is fennáll, annyi különbséggel, hogy ma már szemmel láthatóan a Fidesz használja mindkét szintet”

– írja Hadházy, aki posztja szerint az OLAF már nem 250, hanem 251 ezer euró visszakövetelésére tett javaslatot az Európai Bizottságnak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!