szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kormány már 2023-ban tudta, hogy bajok lesznek az uniós pénzből megvalósított, az EU felé készre jelentett szoftverfejlesztési projektből – erre mutatott bizonyítékot Hadházy Ákos képviselő, aki a földhivataloknál tapasztaltak alapján állítja: a rendszer működésképtelen, mert „szétlopták”.

„Kaptam néhány fontos dokumentumot arról, hogy hogyan loptak szét egy 16 milliárdos szoftverfejlesztést a földhivatalokban” – posztolta a Facebookra Hadházy Ákos kedden. A független országgyűlési képviselő korábban már többször foglalkozott az uniós forrásból megvalósított projekttel, amit 2023-ban készre jelentettek Brüsszel felé, de szerinte valójában semmi nem működik az „e-ingatlan” rendszerből.

Hadházy Ákos

Kaptam néhány fontos dokumentumot arról, hogy hogyan loptak szét egy 16 milliárdos (!) szoftverfejlesztést a földhivatalokban. Korábban már írtam róla, hogy már 2023-ban készre jelentettük Brüsszel…

Hadházy arról ír, hogy bár a kormány azt állítja, a rendszer készen van, csak „hadoválnak valamiféle fokozatos átállásról”, ő viszont sok jelzést kapott a földhivatalokból, hogy ez nem igaz, „a rendszer egyszerűen működésképtelen”. Jelezte, a hozzá eljutott dokumentumok bizonyítják, hogy „már 2023-ban tudta a kormány, hogy baj lesz”, és betekintést adnak arról, hogyan verték el a pénzt.

Ezt pontokba is szedte: 

  • Az EUTAF (az EU-s támogatásokat ellenőrző, Brüsszelnek jelentő magyar minisztériumi szerv) jelentése már 2023-ban konkrétan arról ír, hogy a késlekedés miatt komoly veszélyben a projekt megvalósítása.
  • Ugyanebben a jelentésben óvatosan arról is írnak, hogy olyan dolgokra is számoltak el pénzeket, amire nem szabadott volna: pl. a Lechner Tudásközpont igazgatójának részben ebből fizették a fizetését.
  • A kivitelező NER-es számítógépes cég egy levélben értetlenkedik, hogy miért nem fogadták el az elszámolásukat, mire a megrendelő Lechner Tudásközpont jelzi, hogy olyanok munkája után is számláztak, akiket soha nem láttak dolgozni a projekten.

Hadházy összegzése szerint „a programra szánt 16 milliárdot egyszerűen ellopták”. Mint írta, ezek után bejelentést tett az OLAF felé, „hiszen egy nem működő rendszerre kifizetni 16 milliárdot: klasszikus, vegytiszta hűtlen kezelés, az EU felé pedig azt hazudni, hogy minden készen van: csalás”.

Az e-ingatlan rendszerről korábban a HVG is írt. Eszerint panaszkodnak rá az ügyvédek, és ahelyett, hogy könnyítené az adminisztrációt és az ügyintézést, az ingatlanokkal kapcsolatos ügyek továbbra is papír alapon intézhetők.

Panaszkodnak az ügyvédek az új e-ingatlan rendszerre

Hiába indult el január 15-én az új elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszer, az ügyvédek számára még nem nyitották meg a felületet – hívta fel a figyelmet hírlevelében a Magyar Ügyvédi Kamara. Az ingatlanokkal kapcsolatos ügyek ennek megfelelően továbbra is papíralapon intézhetők, de már az új szabályok és az új formanyomtatványok szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!