Még három hónap aszály jöhet Európa egyes részein
Az uniós országok felében aszályriasztást rendeltek el, de az unión kívül Nagy-Britanniában, Szerbiában, Ukrajnában és Moldovában szintén jelentős a veszély.
Az uniós országok felében aszályriasztást rendeltek el, de az unión kívül Nagy-Britanniában, Szerbiában, Ukrajnában és Moldovában szintén jelentős a veszély.
Kínában kiszáradóban a világ egyik legnagyobb folyója, a Jangce. Kaliforniában korlátozni kellett a vízfogyasztást. Az alacsony vízállás miatt csökkent az atomerőművek teljesítménye Franciaországban. Három példa három kontinensről, melyek mind azt mutatják: a klímaváltozás már itt van, és a következményei drámaiak az emberek életére az egész világon – derül ki a Deutsche Welle összeállításából.
Az aszály pedig jó eséllyel már a héten visszatér.
A szárazság leginkább az ország keleti felét sújtja.
Nagyon alacsony a folyók vízállása, nem kapnak elég vizet az erőművek. Csungkingben már korlátozzák a bevásárlóközpontok nyitvatartását, hogy rövidebb ideig kelljen csak járatni a légkondit.
Elöntött falu, ókori híd romjai és egy 450 kilogrammos bomba is a felszínre bukkant az elmúlt hetekben az Európát sújtó aszály és szárazság miatt.
A szerbiai Prahovo mellett tucatnyi robbanószerekkel megpakolt, elsüllyedt német hajó vált láthatóvá.
Az északi féltekét, de különösen Európát sújtó szárazság súlyosan érinti a zöldátállást is. Az orosz-ukrán háború miatt kirobbant energiaválság miatt a szén a reneszánszát éli, de az USA elfogadta első klímavédelmi pénzügyi csomagját.
Szépen nőtt a GDP a második negyedévben, az áruhiány azonban eközben egyre súlyosabb. A biztonsági üzemanyag-tartalék szintje soha nem zuhant még akkorát, mint idén, az aszály pedig fél évszázada nem volt ekkora. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Még augusztus van, de sok fa már sárgás-barnás színeket mutat, és hullatja a leveleit.
Felerősítheti a válság tendenciáit az, hogy az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Kínát egyidőben teszi próbára az óriási hőség, amelyről sokan azt gondolták, hogy csak a távolabbi jövőben következik be – ezeket vette sorba a CNN.
A folyó szélén lévő mércénél mindössze 11 centiméteres a Duna vízszintje Nagybajcsnál.
Néhány kikötőbe nem állnak be a hajók, egy teljes útvonalat pedig törölni is kellett ideiglenesen.
Egy filmes készített sokkoló képeket a Tisza-tó Tiszavalki-medencéjében, ahol „jó esetben” is csak bokáig ér a víz, de hatalmas területek vannak szárazon, és már az iszap is csont száraz.
Csapadékot jeleznek előre, ez az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint stabilizálhatja a vízrendszereket.
A hőség megviseli a szervezetet, ezért mindenkit óvatosságra intenek a szakemberek.
Népvándorlás, forradalom, boszorkányégetés, klímamenekültek, arab tavasz – csak néhány példa arra, mi mindenhez járult hozzá évezredeken át a szárazság.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatóinak friss tanulmánya két forgatókönyvet vázolt fel a következő évtizedekre, és egyik sem túl rózsás.
Egyre nagyobb területen, egyre nagyobb mértékű a szárazság, és a folytatás sem biztató: újabb hőhullám érkezik.
A hazai szántóföldek közel felét érinti a mostani aszály, miközben a területeknek csak néhány százalékát öntözik. A megoldás azonban nem feltétlenül ez: "ha nem vesszük figyelembe a természetes folyamatokat, a szakadék felé megyünk" – érvel Sirkó Zoltán kertészmérnök. Videó.