Az NDK-sok a határnyitás előtti napokban még izgulhattak, mi lesz a sorsuk
A HVG korabeli híre azt a helyzetet írja le, amikor már minden nagyobb hazai úttörőtábor megtelt NDK-s menekültekkel, és sejteni lehetett, hogy ez sokáig nem maradhat így.
A HVG korabeli híre azt a helyzetet írja le, amikor már minden nagyobb hazai úttörőtábor megtelt NDK-s menekültekkel, és sejteni lehetett, hogy ez sokáig nem maradhat így.
A keletnémet menekültek sorsáról, a magyar reformok folytatásáról és nyugatnémet gazdasági támogatásról volt szó Németh Miklós miniszterelnök és Horn Gyula külügyminiszter először eltitkolni akart bonni látogatásán — írta a HVG 30 évvel ezelőtt, amikor már a levegőben lógott, hogy a magyar kormány megnyitja a határt az NDK-sok előtt.
A kormányfő évről évre megpróbál ideológiai keretet adni rombolásának. A Nyugat-ellenesség a magyar politika legrosszabb hagyományait követi.
Bekövetkezett Olaszországban az, amire egyre többen számítottak: Matteo Salvini a bevándorlásellenes Liga vezetője, az ország miniszterelnök-helyettese és belügyminisztere bejelentette, előrehozott választást akar, mert működésképtelen a populista Öt Csillag Mozgalommal kötött koalíciója. Bár a hivatalos indok az, hogy Salvini megépítené az ötcsillagosok által vehemensen ellenzett olasz–francia gyorsvasutat, inkább az lehet a háttérben, hogy Salvini pártja jóval népszerűbb, mint koalíciós partnere. Salvini új koalíciós partnere Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) nevű párt vezére lehet. Ő kijelentette, az előrehozott választások olyan kormányt eredményezhetnek, amely eltökélt végrehajtani "az Olaszország számára szükséges, politikailag inkorrekt reformokat".
A módszer megvan, ráadásul Európában több helyen ki is próbálták, és működik is. Van egy tippünk arra is, hogy Magyarországon miért nem működik. A kulcsmondat: a kormány szülő nőket akar.
A liberalizmus és a demokrácia két, egymástól független érték, vagy az utóbbi az előbbiből következik? Ez merőben elméleti kérdésnek tűnt két évtizede, amikor Kis János elemezte. Ma, a filozófus legújabb tanulmányának megjelenése idején már tudjuk, hogy a probléma véresen gyakorlati.
Putyin és Morales elnök szerint egyes államoknak nem lenne szabad beleszólnia mások belügyeibe. Szijjártó Péter korábban hasonló elvekről beszélt.
1989 júliusában először lépett Magyarországra amerikai elnök. George Bushtól fontos bejelentéseket vártak. A HVG harminc évvel ezelőtti, az elnöki látogatást beharangozó cikkét közöljük újra.
A minősítéstől és ítélkezéstől tartózkodik, Sárközy Tamás legutóbbi könyvében mégis precízen leírja, hogyan kormányoz Orbán Viktor. Interjú.
A „Whiskys”, a többtucatnyi fegyveres bankrablást beismerő Ambrus Attila ugyanolyan, szinte pimasz ügyességgel szökött meg a rendőrségi fogdából, mint ahogy még aktív bűnözőként éveken át orruknál fogva vezette üldözőit. A HVG akkori számának (1999/28.) lapzártájakor ismeretlen helyen tartózkodó gyanúsítottról a hetilap azt írta, hogy statisztikailag sem esélytelen: több, korábban megszökött fogoly nyomát évek óta bottal üti a rendőrség. Alább a teljes korabeli HVG-cikket olvashatja.
Meghalt egy öregember” — kommentálta a július 6-i hírt néhány ellenzéki író. Hogy ennek az (öreg)embernek mi köze volt a nevével fémjelzett korszakhoz, habitusa, munkamódszerei, nézetei milyen áttételeken keresztül formálták a Kádár-kort, arról ma még csak töredékes a tudásunk. Alábbi cikkünk politológus szerzője e töredékekből megpróbálja rekonstruálni a kort. (A cikk eredetileg a HVG 1989/28. számában jelent meg, Kádár János halálának 30. évfordulója alkalmából közöljük újra.)
A baloldali előválasztást megnyerő politikus szerint kiderült, hogy ő volt a legalkalmasabb jelölt, most pedig Tarlós Istvánt is legyűrné. Karácsony Gergely azt mondja: kiismerte a rendszer működésest, ezért már tudja, hogyan kell legyőzni. Úgy számol: ehhez 400 ezer szavazóra van szüksége.
A posztról távozó Trócsányi László nem értett egyet azzal, hogy képviselőkkel nyújtatnak be törvényjavaslatokat, de sokat nem tett ez ellen. Ezzel a kihívással utódja, Varga Judit is szembesül.
Szakít a hagyománnyal Orbán Viktor: egy fiatal jogászt emel igazságügyi miniszterré. Varga Judit kinevezése a tárcát a Brüsszel elleni harc főhadiszállásává teheti.
A módszer megvan, ráadásul Európában több helyen ki is próbálták, sőt működik is. Van egy tippünk arra is, hogy Magyarországon miért nem működik. A kulcsmondat: a kormány szülő nőket akar.
1989 nyarán az MSZMP-ben már tudták, hogy rendszerváltás jön, amelyre fel kell készülni, tisztázni kell, hogyan tudnak együttműködni a párton belüli irányzatok, elkerülendő a pártszakadást vagy szétzilálódást. Ma már tudjuk, hogy ez nem sikerült, az októberre kitűzött kongresszuson kiderült, hogy a reformerek megalakítják az MSZP-t, a keményvonalasok pedig a Munkáspártot. Alább a HVG 30 évvel ezelőtti cikkét közöljük újra, amely az akkori állampárton belüli nyári forrongást idézi fel.
A negyedik X-be lépett HVG 10, 20, 30, 40 éve megjelent számainak cikkeiből közlünk a következő hetekben ma is aktuális szemelvényeket.
Nem egyenlő minden gyermek az Orbán-kormány előtt: miközben a családvédelmi akcióterv újabb gyerekek megszületését ösztönzi, kisvárosnyi, már megszületett gyerekseregről mond le az állam. Számszerűsítettük az igazságtalanságokat.
A HVG hetilapban megjelent esszé második része. Tömpe István közgazdász, az annak idején a privatizációt vezénylő Állami Vagyonügynökség első ügyvezetője azt gondolta végig, hogyan jutottunk el a rendszerváltástól mostanáig. Személyes veszteséglistáján a lerombolt, de megfelelően nem újraépített állam áll az első helyen.
Az Orbán-kormány hivatalba lépése után egy évvel már biztosan tudható: az új magyar demokrácia legradikálisabb miniszterelnöke tette le az esküt 1998. július 6-án. Magyarország első kancellárja igyekszik maga alá gyűrni más hatalmi ágakat és kétpólusúvá degradálni a hazai politikai rendszert. Ez a két mondat volt a HVG 1999/25. számában megjelent cikk bevezetője, alább szó szerint olvashatják az elemzést, amelynek sok megállapítása bevált jóslatként értelmezhető most is, amikor a negyedik Orbán-kormány első évén is túlvagyunk.