Találtak egy titokzatos hideg helyet a Jupiter egyik holdján
Amerikai csillagászok elkészítették az első globális hőtérképet a Jupiter Europa (Európé) nevű holdjáról, az ALMA rádiótávcső-rendszer által készített felvételsorozat segítségével.
Amerikai csillagászok elkészítették az első globális hőtérképet a Jupiter Europa (Európé) nevű holdjáról, az ALMA rádiótávcső-rendszer által készített felvételsorozat segítségével.
A korai univerzum legnagyobb galaktikus szuperhalmazát fedezték fel csillagászok, a proto-szuperklasztert Hüperionról, a görög mitológia titánjáról nevezték el, aki a napot tartotta. A gigantikus képződmény tömege a becslések szerint a Napnál egymillió milliárdszor (!) nagyobb, és olyan távol van tőlünk, hogy a Földről megfigyelve azt látjuk, milyen volt több milliárd évvel ezelőtt.
Még az 1930-as években csapódott egy michigani farm földjébe egy jókora, 10 kg-os meteorit, a tulajdonosai viszont egészen mostanáig nem sejtették, micsoda kincs van a kezükben.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) műszerével végzett mélyészlelések szerint szinte a teljes égbolt a korai univerzum ultraibolya sugárzásának utófényében parázslik.
Először észleltek porvihart a Titánon, a Szaturnusz holdján. Így a Titán a Naprendszer harmadik égiteste a Föld és Mars után, amelyen porviharokat figyeltek meg.
A Tejútrendszerhez legközelebb lévő két galaxisnak, a Nagy és a Kis Magellán-felhőnek létezhetett egy harmadik társa, melyet a Nagy Magellán-felhő bekebelezett – állapították meg az ausztrál Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont (ICRAR) csillagászai.
A Földön megfigyelhetőeknél sokkal nagyobb kiterjedésű sarki fény ragyogja be a Szaturnusz északi pólusát – derült ki a Hubble-űrtávcső által készített új felvételekből.
Igaz, ezek felszíni hőmérséklete 200-500 fok körül lehet, ami azt jelenti, hogy a víz elsősorban gőz formájában a felszín felett, illetve jég formájában a felszín alatt található meg.
Vasat és titánt rejt egy ultraforró bolygó légköre: a KELT-9b jelű gázóriás 650 fényévnyi távolságra van a Földtől és egyike az úgynevezett "ultraforró Jupitereknek" – közölték a Berni és a Genfi Egyetem kutatói.
A hétvégén lehetett a legjobban megfigyelni a Perseidák meteorrajt az éjszakai égen.
Hatalmas, szabadon sodródó, úgynevezett "kóbor" bolygót fedeztek fel a Naprendszeren túl.
Két héten keresztül fotózta az égboltot a namíbiai szavannán egy hatfős, magyar fényképészekből álló expedíció. A csapat tagjai 12 ezer kilométert utaztak, hogy fotókat készítsenek az égboltról. Figyelje meg, mennyire mást lehet látni, hogyha egy fényszennyezéstől mentes, ritkán lakott országban pillant fel az égre, mintha a sűrűn lakott európai kontinensen teszi ugyanezt.
Erősebben sugárzott a Nap 4,5 milliárd évvel ezelőtt, mint most, mert aktív fázisát élte a csillag – állapították meg svájci kutatók, akik a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) különösen érzékeny tömegspektrométere segítségével végeztek új méréseket.
Két amerikai csillagásznak sikerült meghatároznia a Polaris csillag hosszú időn át rejtve maradt fizikai jellemzőit.
Ugye ön sem hisz a NASA és a teljes tudóstársadalom hazugságainak? A Föld márpedig lapos. A holdfogyatkozás pedig valójában így néz ki.
A világ több országában is fantasztikus képek készültek a jelenségről.
A felhők csaknem az egész országban zavarják, zavarták a különleges holdfogyatkozás nézését, de Berettyóújfaluról több képet is kaptunk olvasóinktól, akik lefényképezték az égi jelenséget.
Az Időkép pillanatnyi adatai alapján az ország nagy részén felhős az ég, amely egyáltalán nem kedvez az esti holdfogyatkozásnak.
Szinte havi rendszerességgel kerül elő egy hír valamilyen "nagyon ritka" égi jelenségről. A péntek esti teljes holdfogyatkozás valóban ilyen. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a 103 perces égi csodáról.