szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Távoli galaxisok felkutatására fejlesztettek ki mesterséges intelligenciát ausztrál tudósok: a Facebook közösségi oldalon használt arcfelismerő programot fejlesztették tovább arra, hogy a távoli űrben felismerjen galaxisokat, így segítve az univerzum felkutatását.

A program átkutatja a rádióteleszkópok által készített képeket és felfedezi az olyan galaxisokat, amelyek a középpontjukban lévő szupernagytömegű fekete lyukból érkező nagyon erős dzseteket, vagyis anyagsugarakat bocsátanak ki – közölte a Nyugat-Ausztráliai Egyetem. A dzsetek az idő előrehaladtával hosszan kinyúlnak galaxisukból, ami a hagyományos számítógépek számára megnehezíti annak megállapítását, hol található a galaxis.

A programot a Microsoft és a Facebook tárgyfelismerő szoftvere egy nyílt forráskódú verziójából fejlesztették ki, hogy emberek helyett galaxisokat ismerjen fel – fejtette ki Chen Wu adatszakértő. "A programozók új generációja ideje 99 százalékát azzal tölti, hogy összeállítja a legjobb minőségű adatkészleteket, majd mesterségesintelligencia-algoritmusokat képez ki a maradék optimalizálására. Ez a programozás jövője" – tette hozzá.

A hagyományos számítógépes algoritmusok képesek azonosítani a források 90 százalékát, tehát még mindig marad tíz százalék, vagyis hétmillió bonyolult galaxis, amelyeket szerkezetük komplexitása miatt emberi szemnek kell felismernie.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!