szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Eltűnt az egydolláros pizza, és a csőd szélére sodródott egy ázsiai ország - és a folyamatnak még messze a vége.

7,5%-os az infláció az Egyesült Államokban, ahol negyven éves rekord dőlt meg. Akkor pedig Jimmy Carter elnök épp abba bukott bele, hogy a két számjegyű infláció megingatta a középosztály életszínvonalát - emlékeztet a londoni Guardian.

Az infláció éppúgy életveszélyes fenyegetést jelent, mint egy bérgyilkos - mondta Carter utóda, Ronald Reagan, aki épp azzal jutott az elnöki székbe, hogy megígérte az infláció megfékezését. Ez sikerült is épp a globalizációval, amely a Kínából és máshonnan importált árukkal letörte a magas árakat az Egyesült Államokban.

Európa sem áll jobban, bár itt a mutatók alacsonyabbnak tűnnek, de ez csak a látszat: az ingatlanpiac árait nem tartalmazzák a statisztikák. Nagy-Britanniában 5,4%-os volt az infláció az év végén, az eurózónában 5,1%. Az euró megjelenése (1999) óta nem volt ilyen magas. Már Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke sem tartja ezt átmeneti jelenségnek. A Guardian tudósítói utánanéztek annak, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban.

Búcsú az 1 dolláros pizzától New Yorkban

Az USA egyik legdrágább városában olcsón lehetett ebédelni, mert egy pizzaszelet általában 1 dollár alatt volt. Ennek vége, egyre-másra teszik ki a táblákat a nem is jelentéktelen áremelésről, amelyet a szegényebbek szenvednek meg leginkább. A legrosszabbul kereső 20% már eddig is arra költötte havi jövedelmének a 83%-át, hogy fizesse a lakbérét és a rezsit. Ha emelkedik az élelmiszer és az üzemanyag ára, akkor azt nagyon nehezen tudják kigazdálkodni.

A Federal Reserve Board kamatemelésekkel akarja akadályozni az inflációt, de erős a kétség, hogy ez sikerülhet -e, mert globális tendenciáról van szó.

50%-os energiaár-emelkedés Itáliában

Ez volt a legnagyobb csapás az olasz családok számára. A helyzetet csak tovább rontotta, hogy a gyárak is drágábban kapják az energiát, ezért szinte mindennek az ára emelkedik. A statisztikai hivatal 4,2%-os inflációt mutatott ki decemberben. Idén a jegybank 2,8%-ra számít, de az üzleti szféra 3,2%-os inflációval számol.

43%-kal nőtt a krumpli ára Németországban

Decemberben 5,3% volt az infláció  ez a második legrosszabb adat a német újraegyesítés óta, és a szakértők szerint az első félévet magas infláció jellemzi majd Németországban is. A lakosságot itt is az energiaárak emelkedése sokkolta a legjobban. Átlagosan 18,3% volt a drágulás, de egyes helyeken elérte az 50%-ot. Az élelmiszerek ára átlagosan 6 százalékkal növekedett , de itt is nagyon nagy a szórás. A krumpli például 43%-kal lett drágább. A tej, a tojás, a paradicsom ára 5-20%-kal nőtt. A szakszervezetek keményen lobbiznak a bérek inflációarányos emelése mellett. A minimálbért 20%-kal megemelték ugyan, de kérdés, hogy ez elég lesz-e az inflációval szemben Németországban?

Pakisztán összeomolhat az infláció miatt

13%-os a hivatalosan kimutatott áremelkedés, de a valóság ennél sokkal rosszabb. Az élelmiszerek ára átlagosan 17%-kal növekedett, és ez térdre kényszeríti nemcsak a szegény, de a középosztálybeli pakisztáni családokat is. Ők ugyanis jövedelmük valamivel több mint a felét a család élelmezésére fordítják. A benzin ára 40%-kal növekedett, és először haladja meg a 150 rúpiát.

A 221 milliós Pakisztán a fizetésképtelenség határán táncol, ezért 6 milliárd dolláros kölcsönt kapott a Nemzetközi Valutaalaptól. Csakhogy ennek az az ára, hogy a kormánynak növelnie kellett a jövedéki adót, hogy rendbehozza a költségvetést. Imran Khan miniszterelnök a bírálatokra azzal válaszolt, hogy "az infláció nem hagy aludni engem sem". A téli olimpiára a pakisztáni kormányfő Pekingbe utazott, és ott támogatást kért Kínától. Ígéreteket kapott, de ebből nyilvánvalóan nem tudja megoldani Pakisztán problémáit. Védekezésül a kormányfő csak annyit mondott: globális problémáról van szó - számolt be a Guardian tudósítója Pakisztánból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!