Az ukrajnai háború az elmúlt 50 év legsúlyosabb áremelkedését hozza a Világbank szerint
Drágulni fog a búza és a földgáz is, de a jelenségnek súlyos humanitárius következményei is lesznek – vélekednek a Világbanknál.
Drágulni fog a búza és a földgáz is, de a jelenségnek súlyos humanitárius következményei is lesznek – vélekednek a Világbanknál.
Egy hónappal korábban még az EU hatodik legnagyobbja volt a magyarországi infláció, de márciusban sok más országban jóval durvábban elszálltak az árak, mint nálunk.
Ezer forint feletti lángosárakról beszélnek a büfések.
Az utóbbi hónapokban rég nem látott mértékben nőttek meg az energiaárak, és a drágulás hátterében elsősorban a szénhidrogének, azok közül is elsősorban a földgáz iránti kereslet megugrása áll. Bár az égbeszökő árak és az esetleges energiahiány miatt válsághangulat uralkodik a piacokon, a krízisnek lehet egy jó oldala is.
Drágultak a tejtermékek és az energia is, ráadásul magas az áfakulcs, amivel dolgoznak.
Ha azt mondjuk, minden drágult, sokszor úgy általában gondolunk a piaci vagy bolti árakra, de most pont ez áll a zöldségek és gyümölcsök árának emelkedése mögött: a terméklánc minden eleme, a termelési-, csomagolási-, szállítási-, munkaerő-költségek, mind-mind nőnek. Abban még bízhatunk, hogy a kajszibarack-termés idén jobb legyen, de úgy néz ki, dinnyét kisebb területen vetnek majd.
A két hazai gyártású modell mellett az egyik import típus ára is emelkedett.
Újra győzött a Fidesz-KDNP, jön az ötödik Orbán-kormány, ami viszont elképesztően hálátlan helyzetben állhat neki a gazdaság gatyába rázásának, és ezért nem kis mértékben a negyedik Orbán-kormányt okolhatja. Folytatódhat az ujjal mutogatás Brüsszel irányába is, miután Ursula von der Leyen bejelentette: az EU megindítja a jogállamisági eljárást Magyarország ellen. A héten kétszer is durván beszakadt a forint, de az éves infláció szerencsére csak 8,5 százalék lett, ennek most örülni kell. Németország egyre közelebb csúszik a recesszióhoz, a bolygó klímája meg a 3 Celsius fokos felmelegedéshez. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A FAO szerint a búza, a kukorica és a növényi olajok drágultak meg a leginkább.
Az idei évben 20-30 százalékkal nőhet az építőanyagok ára.
Az egyre növekvő anyagi terhek miatt egyre több tehenészet dönt úgy, hogy felszámolja az állományát, ami viszont kevesebb tejterméket jelent a piacon.
22 százalék feletti az ipari termelői árak növekedése, ráadásul nem csak az egy évvel korábbihoz képest nagy az áremelkedés, hanem még január óta is jókora drágulást mért a KSH.
Minden fontos előrejelzésén nagyot rontott az MNB: a legjobb esetben 7,5, a legrosszabb forgatókönyv szerint 9,8 százalékos lehet az infláció, a GDP-növekedés 2,5 és 4,5 százalék között lehet. Az élelmiszerárak úgy nőnek, hogy azt néhány termék ármaximálása sem képes megállítani, és hacsak nem lesz nagy változás a világpiacon, jókora ársokk jön, amint elengedik az árak rögzítését.
Hosszú távon pedig újabb hiány várható a szakértő szerint.
A tavaly már látható áremelkedést tovább fokozta a háború és egyelőre nem látni a folyamat végét.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint április 3-án "el kell zavarni" a kormányt az általános drágulás megállítása érdekében – mondta a párt elnökhelyettese, aki szerint a megélhetési válságot a stabil euró bevezetése akadályozhatja meg.