Már a kezdésnél fel kellett függeszteni az Otthon Melege programot két régióban
Az 50 százalékos támogatású programot két térségben a források kimerülése miatt kellett felfüggeszteni.
Az 50 százalékos támogatású programot két térségben a források kimerülése miatt kellett felfüggeszteni.
Visszavonhatják azt a pert, amelyet az energiahatékonysági irányelv be nem tartása miatt kezdeményeztek Magyarország ellen az Európai Bíróságnál. Az NFM már dolgozik az irányelv átültetésén.
Felírja az orvos, hogy szereljen fel új kazánt - és ehhez anyagi támogatást is kap? Igen! És ez egyáltalán nem vicc, mert a briteknél mostantól ez maga a valóság.
Évente sok milliárd forintos fejlesztési forrástól esnek el a fogyasztók, mert tavaly nyár óta késik az európai uniós Energiahatékonysági Irányelv hazai viszonyokra történő átültetése. A napokban lejárt a novemberi, Brüsszeli felszólításban szereplő végső határidő is.
Az energiahatékonyság növelése a legnagyobb magyar rezsicsökkentési potenciál – 2015-től azonban már más szabályok szerint lehet ablakot, kazánt cserélni, és szigetelni is.
A Otthon Melege Program 2,72 milliárd forintos energiahatékonysági keretből 410 millió forint maradt – közölte az NFM. Csütörtökön indul a program utolsó kiírása: a homlokzati nyílászárók cseréjére mától a dél-dunántúli régióban élők is pályázhatnak.
Noha Európa egyik legalacsonyabb lakossági áram- és gázára a magyar, az átlag magyar háztartásnak a rezsi kifizetése még mindig sokkal megterhelőbb, mint más országokban. Mindez részben azért, mert az elavult fűtésű, gyengén szigetelt lakások zabálják az energiát.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az Otthon Melege Program keretében meghirdetett fűtéskorszerűsítés (kazáncsere) alprogram esetében a közép-magyarországi régióban a forrás kimerülése miatt 2014. november 19. napjával határozatlan időre felfüggeszti a pályázatok benyújtását.
Ha majd a hiteleket visszafizettük, jönnek az aranyévek, amikor majd 39 évig baromira olcsón termel majd az új magyar atomerőmű. Lényegében ezzel állt elő kedden, egy konferencián a korábban a Reális Zöldeknél publikáló Hárfás Zsolt. Néhány tényezőtől azonban eltekintett.
Nagyságrendekkel nőnek az energiahatékonyságra jutó uniós források 2015-től, és kifejezetten energiahatékonysági célú hitelek dömpingjére is lehet számítani. A Magyar Energiahatékonysági Intézet (Mehi) éves szakmai konferenciáján beszéltek erről az EU, illetve a magyar kormányszervek képviselői. Meg arról, hogy az elkövetkező években mindennek köszönhetően sok minden alaposan megváltozhat.
Noha csak nyelvi leleménynek tűnik, az energiahatékonyság valóban a legolcsóbb energiaforrás – és ez az állítás már nem csupán újságírói csűrcsavar, mivel a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb jelentésében szerepel. Meg az is, hogy az energiapazarlás csökkentésébe fektetett összegek többet hoznak, mint pusztán a termelt mennyiség növelése.
Panel- és téglaházak is pályázhatnak energiahatékonysági korszerűsítésre. A szokásos szigetelés és nyílászárócsere mellett megújuló energiaforrásokra is igényelhetnek pénzt. A vissza nem térítendő támogatás arányát 45-50 százalékra emelné a kormány a szokásos egyharmad helyett. Közölték azt is, hogy bővítenék a hűtőcsere-pályázat kedvezményezetti körét.
Magyar családi vállalkozás és egy multi közös projektjének köszönhetően jelentősen csökkenthető a közvilágítás energiaigénye.
Már szeptemberben megnyílnak az első lakossági energetikai pályázatok, melyek háztartási nagygépek cseréjét, fűtéskorszerűsítést és külső nyílászárók cseréjét támogatják majd.
Az európai fővárosok közül Budapesten az egyik legolcsóbb a villany és gáz ára. Egy átlag magyar háztartás számára azonban még így is kiemelkedően nehéz a számlákat kifizetni. Nem csak a bérekkel van baj.
Az MFB befektetési vállalata egy révkomáromi, magyar tulajdonú cégbe fektet 60 millió forintot.
Megdöbbentő számok derültek ki a Nemzetközi Energiaügynökség jelentéséből.
Ha az EU bekeményít, és számon kéri majd az energiahatékonysági célszámokat, könnyen a szégyenpadon találhatjuk magunkat, mert az utóbbi években a kormányzatnak legfeljebb ígéretekre futotta. Eközben például Szlovákia és a Baltikum is lelépett bennünket.
A magyarok 31 százaléka támogatja a paksi atomerőmű bővítését, és összesen 59 százalék ellenzi, hogy a jelenleg ismert konstrukcióban, tehát orosz hitelből, oroszok által megépítve történjen az új erőmű építése. Ezt mérte az Ipsos a Greenpeace felkérésére.
Az autóipari robotok fejlődése is az energiatakarékosabb működés felé fordul. Olyan mozgásmintákat keresnek a németek, ami a kevesebb gyorsító energia igénye miatt kevesebbet fogyaszt.