Női főszereplők küzdenek a szabadságukért a Szemrevaló filmfesztiválon
Feminista portré Sisiről, egy rasszista támadásból felépülő perzsa lány története és egy berlini nőkről szóló tragikomédia is szerepel a filmmustra programjában.
Feminista portré Sisiről, egy rasszista támadásból felépülő perzsa lány története és egy berlini nőkről szóló tragikomédia is szerepel a filmmustra programjában.
A magyarországi gyökerekkel is rendelkező Betty Friedan A nőiesség kultusza című könyve egyebek közt azt hirdette, hogy a gyerekeknek sem jó, ha frusztrált, túlterhelt, de mégis unatkozó anyával vannak egész nap.
26 új rendes tagot választott a Magyar Tudományos Akadémia, de a tagok között kizárólag férfiak szerepelnek. Ezen felháborodva lemondott a Pszichológiai Tudományos Bizottságban betöltött tagságáról Kende Anna szociálpszichológus. Az MTA most megmagyarázta a nők hiányát: a kialakult helyzet még a nők érvényesülését segítő lépések bevezetése előtti állapotokat tükrözi.
Nyomorult jövő elé néznek azok a nők, akik fiatalkorukban csak élvezték a szexet, és nem gondoltak a gyerekszülésre, pont, mint a Szex és New York szereplői – figyelmeztettek az előadók a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Milyen értékek mentén neveljük gyermekeinket? című konferenciáján. A migránsok és Soros után itt az új ellenség: a női szexualitás.
A 16 éves kancellársága alatt az egész világ hozzászokott ahhoz, hogy amikor Angela Merkelt látja, a hatalmat, az erőt látja – csak épp nem úgy, ahogy azt addig megszoktuk. Egy olyan korban, amikor a politika az egók harcmezeje, az ő higgadt, visszafogott, szenvtelen hozzáállása paradox módon garantálta a feltűnést.
Már a legújabb 007-es film rendezője is arról beszélt, mennyire vállalhatatlan volt pár korábbi Bond-film nőábrázolása, és az új epizódban már megjelent a fekete, női 007-es ügynök. De kell-e a világnak Jane Bond?
Alig fél év alatt két könyvet is írt a feminista aktivista blogger. Az első, a Mikor feltámad a szél a fia haláláról szóló vallomás, a nemrég megjelent 10 okom a haragra pedig kiállás a nőkért.
Férfiközpontú társadalmunkban a nők többsége önbizalomhiánytól és kisebbségi érzéstől szenved, tanult szerepeit pedig öntudatlanul továbbörökíti a következő generációra. A lányok sok esetben félnek megvalósítani az álmaikat: ez a nemzedékről nemzedékre átadott sérülésegyüttes az anyaseb. Az ördögi körből azonban ki lehet törni – mutat rá Bethany Webster feminista gondolkodó. Az alábbiakban az Anyaseb című könyv bevezetőjét adjuk közre szerkesztett formában.
A Bauhaus alapítója úgy tartotta, a nők nem képesek három dimenzióban gondolkodni. Czóbel Béla megdöbbent, amikor felesége halála után az ágy alól előkerültek az asszony páratlan festményei. Martos Gáborral, a műkereskedelem kutatójától megtudhatjuk, miért értékelték le a nők művészi képességeit évszázadokon át, és átlendült-e az inga? Interjú.
Humornak és iróniának szánták, hogy az apukák valójában milyen bénák, de belátták, hogy ez sokakat bánthatott.
Újra egy kattintással elérhető a világ egyik legnépszerűbb sorozata, a Jóbarátok összes epizódja. Csaknem harminc évvel később sokan azt hozzák fel, milyen rosszul öregedtek egyes poénjai, de arról ma kevesebb szó esik, milyen bevállalósan kezdődött el annak idején az egész.
Férfivá fel kell nőni, de nőnek születni kell, tartja a mondás, a valóságban azonban kicsit több a munkája az utóbbinak is, sőt. Bár a szavazati jogot megkaptuk, tanulhatunk, dolgozhatunk, és érzelmek alapján dönthetünk a házasság vagy a válás mellett, a helyzet ma sem teljesen rózsás. Mutatjuk, mindez hol tart most a való életben, és hol a filmek világában.
Bár a nők keményen harcoltak a szexuális szabadságért, az egyéjszakás kapcsolatoknak még mindig negatív a felhangja, főleg, ha egy nőről van szó. Mit mondtak vagy mondanának neves feministák arra, hogy a társadalom továbbra is kettős mércével méri a szexuális partnerek számát a nők és a férfiak esetében?
A ruházat évszázadok óta többféle jelentéssel bír a nők számára. Volt az elnyomás eszköze, felöltöztetve a nőket a társadalom által elvárt kép szerint. Ugyanakkor a ruhák lehetőséget adnak az önkifejezésre, hogy megmutassuk, kik vagyunk valójában. A világ legtöbb részén még most is egymás mellett jelenik meg ez a két szerep. Hogyan látják ezt a kérdéskört neves feministák?
Egyszerre lett nőjogi és etnikai kérdés az 1970-es Miss World versenyből, miután először lett színes bőrű nő a világszépe. A londoni eseményt felidéző filmből kiderül, hogy komoly erőfeszítés kellett ahhoz, ha a férfiak uralta társadalomban a nők ki akartak törni másodlagos szerepükből.
Az internetet eredetileg jó dolgokra találták ki: egy új világ, ahol az emberek ítélkezés nélkül, szabadon kommunikálhatnak. Bárki, aki megosztotta már a véleményét online, megerősítheti, hogy az internet végül nem ez lett. Mit mondanak az online kommunikáció állapotáról a feministák?
Kutatások szerint azokban a háztartásokban, ahol a férj több házimunkát végez, a feleség boldogabb, a házasság pedig kiegyensúlyozottabb. Ennek ellenére még mindig általános elvárás, hogy az otthoni teendők nagy részét a feleség végezze. Mit mondtak erre a helyzetre neves feministák a 20. század folyamán?